Всеки ще доплаща в болницата
В своя концепция за преодоляване на кризата в здравеопазването управляващите от ГЕРБ възнамеряват да въведат официално доплащането в болниците.
Една от основните цели е намаляването на разходите в болниците. Целта на реформата е през 2012 г. хоспитализациите да паднат с 600 000 - от 1 850 000 на 1 250 000, или от 6.55 приети на 1000 души на 3.5 на 1000. Един от начините тя да бъде постигната е именно доплащането, като бъдат направени промяната ще бъде регламентирана с промени в Закона за здравното осигуряване.
Концепцията предвижда още до следващия месец Министерството на финансите да направи остойностяване на медицинските услуги. Трябва да стане ясно какви са реалните цени на лечението и вероятно - колко трябва да се доплаща от болните.
Ще се регламентира и въвеждане на "втори фонд за доброволно здравно осигуряване", чиято цел е също да се намалят хоспитализациите, а болниците да получават повече пари. Чрез него ще се регламентира и доплащането. Вероятно идеята, че пациентите, принудени да доплащат за лечение, ще предпочетат да се осигуряват допълнително, така че фондът да им помага финансово при нужда, коментират лекари.
Друг начин за намаляване на хоспитализациите е изнасяне на част от дейностите от болниците в доболничната помощ, а също и закриване или преобразуване на част от болниците. Така повече пациенти ще се поемат от амбулаториите, където ще се диагностицират и ще се лекуват, от домашните здравни грижи, от болниците за долекуване и т.н.
В същото време в концепцията се признава, че финансовите икономии трябва да бъдат умерени, за да не водят до опасност от социални проблеми и стачки, които биха довели и до политически последствия. Управляващите наблягат и на въвеждането на електронната здравна карта и се надяват до края на годината да има обществена поръчка за изработване на техническата й спецификация. Здравната карта се приема като един от основните лостове за намаляване на хоспитализациите и дисциплиниране на системата. Засега поръчката се бави поради несигурното финансиране от Министерството на финансите.
"Въпросът не е в оставката на проф. Анна-Мария Борисова. Тя има добро желание. По-важно е оставката на председателя на Надзорния съвет на касата и на финансовия министър, защото това са двамата, които забъркаха кашата в здравеопазването", коментира днес пред Нова телевизия Димитър Ленков, главен секретар на Българския лекарски съюз (БЛС), по повод препоръката, която преди дни отправи Иван Костов към премиера - да смени ръководството на здравното министерство.
Медиците вече обявиха, че на 15 октомври ще протестират ефективно пред парламента.
"Тези милиард и 240 млн. лева, които ги има в резерва на касата, така казва Дянков, въпреки че сме в състояние на криза, той тези пари няма да ги разблокира, те ще си стоят там във фискалния резерв на БНБ, а пък гражданите кучета ги яли", допълни Ленков.
Другият, който трябва да си подаде оставката, според него, е зам.-министърът на финансите Владислав Горанов, който е и председател на Надзорния съвет на НЗОК и провеждал същата политика.
В края на миналата седмица стана известно още едно ново предложение на здравното министерство - в болниците да бъде въведена същата система за чакащите, както е в полицейските управление за нови документи - на пациента да бъдат издавани пореден номер и дата за прием.