Това обяви говорителят на Европейската комисия Марк Грей на пресконференция по повод представянето на докладите за напредъка на България и Румъния в областта на вътрешните работи и правосъдието, предаде БТА.

В доклада за България се казва, че от юли 2009 г. страната значително е ускорила реформите и е подобрила наказателните процедури. Има по-голям брой предявени обвинения за случаи на корупция по високите етажи и срещу организираната престъпност.
Все още обаче съдът се е произнесъл по много малко от тези случаи, се казва още в доклада.

Необходими са подобрения в професионалната практика на полицията, прокуратурата и съдилищата, за които ще е нужна помощ отвън. Съдебната система трябва да поема инициативата по-често и да проявява по-силно чувство за отговорност.
Държавните финансови средства трябва да бъдат по-добре защитени от злоупотреби и конфликти на интереси, гласят заключенията в доклада.

В документа се отправят и три групи препоръки към София, за чието изпълнение тя трябва да предприеме "незабавни действия".

Еврокомисията предлага България да приложи новата си стратегия за дълбока реформа в съдебната система; да подобри съдебните практики (прокуратура и съд), като оцени недостатъците в сътрудничество с чуждестранни експерти.
Да се продължи работата по нов Наказателен кодекс
, съгласно концепцията на правителството от 23 юни 2010 г., се препоръчва още в доклада.

В борбата с организираната престъпност се препоръчват мерки за увеличаване на капацитета на смесени екипи с разширени правомощия; създаване на компетентна криминална полиция съгласно практиката в други страни членки; засилване на законодателството за конфискация на активи при спазването на основните човешки права и свободи.

Препоръките на ЕК относно борбата с корупцията включват: подобряване на съдебните практики за измами и корупция по високите етажи на властта в унисон с най-добрите практики в страните членки; укрепване на законите за защита от конфликт на интереси; подобряване на практиките в изпълнението на закона за обществените поръчки.

Междувременно от Виена, където е на двудневно посещение, премиерът Бойко Борисов обяви, че още от утре българското правителство започва да готви план, за изпълнение на препоръките на ЕК.

"Докато България предприе стъпки за реформи и постигна значителни резултати, Румъния пропусна този момент и показа значителни слабости", посочва Европейската комисия, цитирана от Ройтерс и БТА. Агенцията подчертава, че за първи път в годишен доклад ЕК обвинява политическата класа на Румъния в липса на желание за борба с корупцията.

Комисията обаче не планира никакви санкции.
"Не виждаме в този момент нужда да спираме европейски фондове за двете държави", каза Марк Грей.