Васил Тончев пред Dir.bg: ГЕРБ и ДПС ще бъдат карантинирани
"Ако има фактор, които в оставащите дни до изборите може да промени предварителните данни, това е пандемията", предупреждава социологът от "Сова Харис"
Голямата битка след тези избори ще е да се формира парламентарно мнозинство. Въпреки че ГЕРБ са фаворит за най-добър резултат, при преговорите за нов кабинет се очаква те да бъдат поставени "под карантина" заедно с ДПС, а в незаобиколим фактор за партиите на промяната да се превърне БСП.
Това заяви Васил Тончев от "Сова Харис" Васил Тончев в коментар на резултатите от социологическото проучване на агенцията по поръчка на Dir.bg.
Според Тончев Румен Радев може да спечели втори мандат още на първи тур, но ако избирателната активност не прескочи 50% и се стигне до балотаж, победата му срещу Анастас Герджиков ще бъде в съотношение на гласовете от 2:1.
- Г-н Тончев, защо според Вас ще има по-висока избирателна активност? Заради формата "2 в 1" или защото гласоподавателите са решени да прекратят политическата криза?
- По-скоро вече има апатия по отношение на политиците и политическите проблеми. Това, че изборите са "2 в 1", е основният момент. След като бе поведена борба с купените гласове и премахването им, на предишния вот избирателната активност спадна - вътре в България, имам предвид. Гласуваха около 2 800 000 избиратели. Главно на базата, че са съчетани двата избора, се очаква по-висока активност. Президентските избори ще помогнат и на парламентарните. Както и на това, че хората през лятото бяха в отпускарско настроение. Това показват резултатите от изследването. Сега ще гласуват около 200 000 избиратели повече, активността може да стигне до 3 000 000. През април тя беше по-висока, но тогава беше разпространена широката практика за купуване на гласове. Купуваха всички партии, най-много управляващите, разбира се, сред ниско образованото население, в определено малцинство. Това беше масова практика.
- Къде ще са най-големите битки и защо?
- Голямата битка е да се направи мнозинство, а това значи група от партии да съберат над 120 депутати. Партиите, които са за промяната, няма да могат да съберат мнозинство без някоя от системните партии. И партията, която евентуално може да работи с тях на базата на предварителни заявки и политики, това е БСП. Трудно, разбира се, ще бъде и подреждането на партиите, най-вече между второ и четвърто място. Много е интересно дали БСП ще бъде на второто място. Тогава тя ще има задължително мандат, за да преговаря за правителство. Освен това коя от двете партии - "Има такъв народ" или "Продължаваме промяната", ще бъде по-напред, за да може да й се даде възможността от президента да състави кабинет? Тези детайли ще бъдат важни при воденето на преговорите. Според моето социологическо проучване БСП ще бъдат втори, а "Продължаваме промяната" - трети. Разликата между тях е съвсем малка разлика между тях, има някакъв шанс и да се разменят. Интересно е също дали "Изправи се.БГ! Ние идваме!" ще влезе в парламента. Според данни от проучването "Изправи се.БГ! Ние идваме!" е малко над необходимия минимум - 4,1%, но това е съвсем на ръба и до последния момент не можем да бъдем сигурни какво ще се случи.
- Как ковид кризата ще повлияе на резултатите от изборите?
- Това е много голям въпрос. Ако има фактор, който в оставащите дни до изборите може да промени тези предварителни данни, това е пандемията. Тя може да понижи избирателната активност на базата на висока заболеваемост и страх на хората да не се заразят по време на гласуването. Естествено става дума за по-възрастните хора, които имат подобни опасения. Това може да понижи резултата на някои от системните партии, най-вече на БСП, но също така и на ГЕРБ, и на ДПС, тъй като възрастните преимуществено гласуват за тях. Проблеми има по отношение на организацията на изборите, но и по отношение на мотивацията - как се отнася един човек, който е заразен или болен. Всичко това се отразява на желанието да се упражни вотът.
- Вашето проучване показва, че решението на Конституционния съд за Кирил Петков не носи чувствителен отлив на гласове за президента Румен Радев. Кой какво може да спечели или загуби, ако ГЕРБ внесат импийчмънт самото начало на новия парламент?
- Ако тръгне такъв процес, той ще бъде след изборите, така че той няма да се отрази директно върху изборите. Според мен този скандал нанася щети, но най-вече върху имиджа на самия Кирил Петков. Това ще попречи на неговата политическа кариера, включително и на шансовете му да бъде излъчен за премиер. Нали си представяте все пак, че ако се направи такова правителство на партиите на промяната, това ще са четири или пет партии, които ще застанат зад него. При преговорите на г-н Кирил Петков ще му бъде много по-трудно да бъде излъчен като министър-председател.
По отношение на нагласите за гласуване има по-скоро втвърдяване на различните позиции на симпатизанти. Тези, които са против, най-вече привържениците на ГЕРБ, те се мотивират повече от това да гласуват за своята партия. Същото се отнася и за тези, които симпатизират на г-н Кирил Петков. Решението на КС не води до някакъв дисбаланс в нагласите, а по-скоро мотивира противниците или съмишлениците.
- Каква ще бъде този път ролята на президента за сформиране на правителство?
- Влиянието на президента след изборите ще бъде по-голямо. Политическият авторитет и влиянието на Румен Радев ще нараснат при очертаващия се втори мандат. Така че възможността да се състави мнозинство, както и неговата роля, ще се увеличи. Още повече, че в това мнозинство ще бъде от партии, които са го подкрепили. До голяма степен се очертава на втория тур Румен Радев да бъде подкрепен и от привържениците на "Демократична България", а и от тези на патриотичните формации, които сега са разпилени в 5-6 формата. От едната страна ще имаме гласовете на ГЕРБ и на ДПС, някак си гласовете на статуквото, а от другата - гласовете на промяната, които ще се консолидират зад Радев. На тази база възможността да се състави мнозинство с неговата роля ще бъде много по-голяма.
- Победа на президентски избори без гласовете на ДПС би била прецедент за политическия живот и нас.
- ДПС много пъти досега са подкрепяли президента, но не са го обявявали и това е ставало негласно. Докато сега за пръв път взимат открита позиция. Те върнаха и Делян Пеевски в своите редици, което дразни техните противници. От една страна техните гласове ще отидат за противника на Румен Радев, а от друга - ще мобилизират антиДПС вот. Той ще бъде много по-голям, отколкото е бил техният принос за избраника им.
Румен Радев ще събере повече от 50% от гласовете на първи тур, но вероятността да гласуват повече от половината гласоподаватели - според списъците, не според реално присъстващите в страната, е малка. По-голяма е вероятността да се отиде на балотаж.
- Ще помогне ли очакваният първи резултат на ГЕРБ да направи правителство? Какви са възможностите за формиране на кабинет от различните партии и доколко траен може да бъде той?
- Дори ГЕРБ да бъдат подкрепени и от ДПС, които се очертават да бъдат в изолация, трудно ще надминат 100 депутата. За да направят правителство, трябва някоя от по-силно подкрепените партии да се присъедини към тях - БСП, "Има такъв народ", "Продължаваме промяната". Нещо, което не смятам, че е възможно да стане. За всяка една от тях това ще бъде много силно подвеждане на избирателите, тъй като ясно и открито е заявила, че няма да прави това. За всяка една от тези формации ще бъде катастрофално да излъже избирателите си. Не вярвам, че някой ще го направи. На този етап виждам, че ГЕРБ и ДПС ще бъдат карантинирани и няма да има друга партия, която да иска да работи за мнозинство с тях.
За партиите на промяната това е последна възможност. Ако и сега не направят мнозинство, ще бъдат наказани от хората, които ще се демотивират, защото ще бъде очевидно, че този проект не става. Това е трети последен и решаващ опит за тях. Мисля, че вложат доста по-големи усилия, за да направят правителство. Ще спомогне и това, че ролята на президента ще бъде доста по-силна.
При създаването на това правителство, пак ще кажа - БСП ще бъде незаобиколим фактор. Трудно ще бъде това мнозинство да работи, тъй като партиите са с много различен профил - от откровено десни до откровено леви формации. Ще има програма, която ще трябва да изпълнят. Ще трябва да поемат отговорност и за всички кризи в момента - като се започне от политическата и се свърши с енергийната и тази с пандемията. Но в някакъв срок от околло година ще могат да изпълнят тази мисия. Удължаването на живота на този кабинет след това време ще бъде труден. Най-вероятно е хоризонтът на кабинета да бъде с кратък, а не с пълен мандат.