Когато през октомври 2023 г. украинските морски пехотинци преминаха река Днепър и се укрепиха на левия бряг, някои се надяваха на откриването на нов фронт. По това време мащабната контраофанзива на изток вече се беше провалила. Беше установен плацдарм край село Кринки, който, както вярваха оптимистите, трябваше да открие нов фронт на настъпление към Крим.

Украинските войски обаче не успяха да установят силни позиции. Съобщенията за прехвърляне на танкове и друга тежка техника не бяха потвърдени. Но от политическа и психологическа гледна точка беше важно да се овладее инициативата поне на едно място в трудния етап на конфликта, пише "Нойе Цюрхер Цайтунг".

Във вторник анонимни военни източници съобщиха на украинските медии, че плацдармът е бил евакуиран. Това се е случило поне преди седмица.

Изглежда, че е сложен край на една операция, която в много отношения беше скъпоструваща и вероятно предимно политически мотивирана грешка. Според наскоро публикувани доклади тя е била и зле планирана. Военното ръководство не е успяло да осигури адекватно снабдяване на войските на контролирания от Русия бряг на река Днепър.

Още от самото начало украинските военнослужещи са се оплаквали, че до голяма степен са били оставени да се оправят сами и е трябвало да доставят всичко необходимо с малки лодки под вражески огън.

Кринки не е представлявало удобно място за водене на бойни действия. Теренът там е блатист, а самото рибарско селище се е състояло от дървени къщи, докато не е било напълно разрушено. Авиацията можеше почти безпрепятствено да бомбардира позициите на 36-а бригада на украинския флот с планиращи бомби, противовъздушната отбрана край Херсон е слаба.

По данни на полицията от октомври миналата година досега в Кринки са загинали 262 военнослужещи. Истинската цифра обаче е много по-висока, тъй като още 788 души са в неизвестност.

Фактът, че изобщо са публикувани такива подробни данни за жертвите, е изключително необичаен и показва колко противоречива е била и все още е операцията.

Десантът обаче има и военна логика. Левият бряг на Днепър е значително по-нисък от десния, което позволява на украинската артилерия и операторите на дронове да обстрелват врага от другата страна на реката. Руската 810-а бригада на морската пехота, действаща край Кринки, е загубила значително повече хора и техника при щурмовете, отколкото украинците. Сред загиналите има поне един генерал.

В по-широк контекст плацдармът при Кринки също служеше на украинците, за да принудят противника да изтегли ресурси от други части на фронта и по този начин да го отслабят.

В съответствие с тази стратегия Киев до последния момент защитаваше едва пригодни за отбрана позиции в Бахмут и Авдеевка. Такива операции с голям брой жертви винаги са били спорни. В Кринки въпросът за целесъобразността беше особено остър, тъй като селото е отделено от украинската страна с повече от три километра река и блато. За голяма офанзива през Днепър украинците щеше да се наложи да съберат сили от съвсем друг мащаб.

Междувременно остава неясно дали украинците са се оттеглили от целия ляв бряг или може би са преместили някои сили надолу по течението. През последните девет месеца анализаторите на Deep State Map отбелязват брега на реката като сива, оспорвана зона. Във всеки случай съобщенията за боеве продължават и през последните дни. Руската страна твърди, че украинските атаки сега се извършват от малки специализирани части, които пресичат Днепър.

Повечето от военнослужещите, които са говорили пред украинското издание Слідство.Інфо са заявили, че защитата на Кринки от самото начало е била "супер трудна задача с ограничени ресурси". "Особено трудно беше да се ситигне там през октомври", казва един от офицерите, участвали в операцията.

Някои от участниците в десанта в Кринки смятат, че в началото все пак е било възможно да се защити селото и да се опитат да разширят плацдарма. Когато обаче в хода на боевете и обстрела в края на зимата Кринки е напълно разрушено, задачата за удържане на тези позиции се превръща в "еднопосочен път" за много военни.

Морските пехотинци, които са разговаряли с изданието, твърдят, че руските военни не вземат пленници в Кринки. Но в списъците на военнопленниците, предназначени за размяна, са включени имената на бойци, изчезнали в околностите на селото.

Кринки се намира на левия бряг на Днепър в Херсонска област. Руските войски го превземат в самото начало на пълномащабната инвазия в Украйна.