„Бюлетинът на атомните учени“, който определя времето по т. нар. Часовник на Страшния съд, казва, че не променя показанията на стрелките, които стоят на три минути преди полунощ. Когато това време беше определено миналата година, то показа положение най-близко до забравата на човечеството от когато и да било досега.

Групата на високопоставените учени, състояща се от 16 нобелови лауреати, формирана в началото на Втората световна война и при заплахата от ядрена забвение, е на мнение, че никой не трябва да се утешава с факта, че човечеството не се е преместило по-близо до забравата.

“Три минути до полунощ е прекалено близо”, гласи изявление от страна на „Бюлетин“-а. „Твърде, твърде близо.

„Ние, членовете на борда за наука и сигурност на „Бюлетина на атомните учени“, искаме да обясним решението ни да не променяме времето на Часовника на Страшния съд за 2016 г.: Че това решение не е добра новина, но е израз на тревога, че световните лидери продължават да не фокусира своите усилия и вниманието на света върху намаляване тона огромната заплаха, каквато представляват ядрените оръжия и изменението на климата. Когато ние наричаме тези опасности екзистенциални, това е точно това, което имаме предвид:. Те заплашват самото съществуване на цивилизацията и следователно трябва да са на първо място за бизнес лидерите, които се грижат за техните доверители и техните страни."

Експерти от „Бюлетин“-а отбелязват успеха на сделките с Иран по ядрените оръжия, и в Париж за изменението на климата. Но те казват, че продължаващите и нови заплахи от страни като Северна Корея служат като противовес към този прогрес.“

„Дори и след като споразумението с Иран беше изковано, напреженията между Съединените щати и Русия достигнаха нива, напомнящи за най-лошите периоди на Студената война“, пише в „Бюлетин“-а. „Конфликтите в Украйна и Сирия продължават, придружавани от опасна квалификации и авантюризъм, а Турция, която е член на НАТО, свали руски военен самолет във войната в Сирия, директорът на държавната руска информационна агенция направи изявления за превръщането на Съединените щати в радиоактивна пепел и НАТО и Русия препозиционират военни активи и провеждат значими военни маневри с тях.“

„Вашингтон и Москва продължават да се придържат към повечето съществуващи споразумения за контрол над ядрените оръжия, но САЩ, Русия и другите страни с ядрени оръжия осъществяват програми за модернизиране на ядрените арсенали, което предполага, че те планират да запазят и поддържат в готовност техните ядрени оръжия за десетилетия, най-малко да преследват ядреното разоръжаване, въпреки обещанията си, залегнали в Договора за неразпространение на ядрено оръжие".

Парижките разговори за климата предложиха някаква надежда, пишат учените. Но на тях беше постигнато малко по отношение на злокобното въздействие на климатичните промени върху околната среда. "Обещаващо някои неща, споразумението за климата от Париж дойде в края на на най-топлата регистрирана година на Земята, при повишаване на глобалната температура над прединдустриалните нива, надхвърлящо един градус по Целзий", гласи изявлението на „Бюлетин“-а.

Превод: БГНЕС