Предстоящата война, за която никой не говори
Африканският рог е на прага на война, която ще се отрази на целия свят. А за някои страни в региона, като Етиопия и Сомалия, подобен въоръжен конфликт би бил направо пагубен, пише "Ню Йорк Таймс".
Заради безразсъдните планове на премиера на Етиопия Абий Ахмед Африканският рог е на прага на война, която ще застраши региона и ще се отрази сериозно и на останалия свят, пишат Афяре Елми и Юсуф Хасан в "Ню Йорк Таймс". Двамата са преподаватели в градския университет в Могадишу - столицата на Сомалия.
Още по темата
Етиопия иска да получи излаз на море
Катализаторът за конфликта е обсебеността на Абий да превърне Етиопия в държава с излаз на море. Миналата година той заяви, че страната трябва да получи такъв чрез преговори или сила. Сомалия, която е най-слабата от петте държави с брегова линия, граничещи с Етиопия, е най-очевидната мишена. На 1 януари Абий подписа меморандум за разбирателство с президента на Сомалиленд - самообявила се държава на територията на Сомалия. В замяна на официалното признаване на република Сомалиленд Етиопия ще получи 12-милна военноморска база в Аденския залив.
Това е ясно нарушаване на суверенитета на Сомалия, пишат двамата преподаватели от Могадишу и напомнят за дългата история на етиопски вмешателства в страната. Сомалия отхвърли меморандума между Адис Абеба и Сомалиленд, а позицията на страната беше подкрепена от ООН, Африканския съюз, САЩ и Европейския съюз.
Напрежението между Етиопия и Сомалия нараства в последните седмици, като Етиопия дори на два пъти изпрати свои войници в Сомалия през юни. През юли местна милиция в Сомалия хвана два камиона с оръжия и боеприпаси, изпратени от Етиопия, което означава, че Адис Абеба вкарва и оръжия в страната.
Адис Абеба и Кайро също спорят от години
Сомалия заплаши да изгони етиопските войски от африканските мироопазващи сили и одобри през юли отбранителен пакт с Египет - в допълнение към подписания по-рано през годината с Турция. Анкара се опита да се намеси като посредник, но не успя да намери решение. Предстои следващия месец да се проведе нов кръг преговори, уточнява "Ройтерс".
Египет вече изпрати военна помощ на Сомалия. Кайро от години е в конфликт с Етиопия заради планове на Адис Абеба да построи огромен язовир на река Нил, който може сериозно да ограничи течението на водите към Египет, припомня агенция Ройтерс.
Една война ще бъде пагубна и за двете държави
Война би била опустошителна за региона, отбелязва "Ню Йорк Таймс". Сомалия, която бавно се възстановява от опустошителна гражданска война, продължила три десетилетия, едва ли ще може да се справи. Етиопия е ангажирана с множество конфликти в рамките на своите граници, но и със съседните Еритрея и Судан. Още един фронт, простиращ се на хиляди километри, може да доведе страната до колапс. Червено море е важно за сигурността на държави като Саудитска Арабия, Египет, Йемен и Судан, а САЩ, Китай и някои европейски държави поддържат свое военно присъствие там.
Източна Африка е изключително важна за международната търговия и сигурност. Аденският залив и Червено море свързват Азия с Европа, Северна и Южна Америка, а Африканският рог служи като врата на Азия към целия африкански континент. Източна Африка е твърде нестабилна за подобни опасни авантюри, коментират още двамата автори.
Материалът е публикуван в DW