Шест години преди Павел Дуров да се озове в килията на френския следствен арест, основателят на антисистемното приложение за съобщения Telegram е бил във Франция в съвсем различна позиция - обядвал е с президента Еманюел Макрон, пише "Уолстрийт Джърнъл".

По време на обяда през 2018 г., за който досега не е съобщавано, Макрон е предложил на Дуров да премести Telegram в Париж, твърдят запознати с дискусията. Тогава Дуров е отказал. Френският лидер дори е обсъдил предоставянето му на френско гражданство, твърди един от източниците.

Френските власти задържаха Дуров в събота като част от разследване, което представлява най-сериозната заплаха за антиавторитарната етика на Telegram от създаването на приложението през 2013 г. насам.

Арестът му привлече вниманието към сложните отношения на 39-годишния Дуров с правителствата по света, които се опитват да го умилостивят и контролират, като често не успяват и в двата случая.

През 2017 г., година преди срещата му с Макрон, френски шпиони са провели съвместна операция с ОАЕ, като са хакнали iPhone-а на Дуров, твърдят запознати. Шпионската операция, за която също не е съобщавано досега, е била с кодово име Purple Music, казват източниците.

Френските разузнавателни служби са били изключително загрижени, че "Ислямска държава" използва Telegram за набиране на бойци и планиране на терористични атаки.

Правителствата се насочват към Дуров, защото приложението му привлича различни групи - от продемократични демонстранти и дисиденти до ислямистки бойци, наркотрафиканти и киберпрестъпници.

Според близък до Дуров човек в продължение на години компанията е игнорирала призовките и съдебните заповеди, изпратени от правоприлагащите органи, които се трупали на рядко проверявания имейл адрес на компанията.

Telegram заявява, че сега спазва Закона за цифровите услуги на Европейския съюз, който изисква интернет компаниите да си сътрудничат с властите в борбата с разпространението на незаконно съдържание в техните платформи.

Макар да няма индикации, че тези отдавнашни разговори с Макрон или хакването на телефона на Дуров са изиграли роля за задържането му, тези подробности хвърлят нова светлина върху дългите и сложни отношения на Дуров с Франция и ОАЕ.

Франция и ОАЕ предоставят на Дуров гражданство през 2021 г. и през същата година страните от Персийския залив инвестират над 75 млн. долара в неговата платформа.

Дуров, по собствените му думи, се е борил да попречи на правителствата да контролират Telegram, като същевременно е култивирал имидж на бунтар. Той се превърна в герой за интернет либертарианци като Илон Мъск и Едуард Сноудън, които се изказаха в негова защита след задържането му. Дуров използва собствения си профил в приложението, за да нарисува зрелищен портрет на живота си. Миналия месец той съобщи, че е донор на сперма и е станал баща на повече от 100 деца за двойки от 12 държави. Наскоро той публикува серия от снимки без риза в Instagram, както и потапяне в ледена вана. "Безстрашното любопитство движи иновациите", написа той в един от постовете, а след това добави: "Най-добрият начин да започнете деня е няколко минути във вода с температура 0⁰C, смесена с лед."

Дуров рано придобива слава в Русия като технологичен предприемач с либертариански възгледи. Политическите му възгледи и интересът му към системите за криптирани съобщения дразнят както руските, така и западните служби за сигурност.

През 2014 г. Дуров напуска Русия. Пътува между Близкия изток, Европа и Америка, като по пътя си трупа паспорти. Освен на Франция и ОАЕ, Дуров има гражданство на Сейнт Китс и Невис - островна държава в Карибския басейн, която го предлага на тези, които могат да си платят. В крайна сметка той основава Telegram в ОАЕ.

Френският му паспорт му е позволил да пътува свободно из Европа, включително и да кара колело в Нормандия миналата година, ако се съди по публикациите му в социалните мрежи.

Тази година предприемачът заяви пред бившия водещ на Fox News Тъкър Карлсън, че е пътувал до САЩ няколко пъти, като добави, че на летището и на други места винаги е бил посрещан от агенти на ФБР, които се опитвали да получат съдействието му. "Доколкото разбирам, те са искали да установят връзка, за да могат по някакъв начин да контролират по-добре Telegram", каза Дуров.

Според френското законодателство властите разполагат с 96 часа, т.е. до сряда вечерта, за да разпитат Дуров, преди да го освободят или да му повдигнат обвинение.

Въпреки срещата с Макрон през 2018 г., френските власти отдавна гледат на Telegram с подозрение. Бивш служител в Главна дирекция "Вътрешна сигурност" на Франция заяви, че хакването на Telegram е дългосрочна цел на шпионските служби на страната, но не пожела да коментира хакерската операция срещу Дуров.

Новата твърда линия на Франция отразява нарастващата загриженост, особено в Европа, относно заплахата, която големите цифрови компании представляват за обществото. Властите се опасяват, че Telegram, X, TikTok и други платформи разпространяват дезинформация, подстрекават към антисемитизъм и расизъм и позволяват незаконна търговия на своите платформи.

Френски закон, подписан тази година, задължава онлайн платформите да си сътрудничат с властите при изкореняването на такова съдържание.

Съществува и закон на ЕС за цифровите услуги, който призовава за засилено наблюдение на "много големите" онлайн платформи. Тази седмица Telegram заяви, че все още не е достигнал прага от 45 млн. активни месечни потребители в блока на ЕС, за да бъде считан за много голям.

Дуров е прекарал години в бягане от Кремъл и западните разузнавателни служби. През това време значението на Telegram само нарасна, особено след началото на конфликта в Украйна през 2022 г.

"На този етап Кремъл се е примирил с Telegram", казва Томас Греъм, сътрудник в Съвета за международни отношения, като добавя, че е иронично, че Кремъл изведнъж е започнал да изразява възмущение от ареста на Дуров, след като преди няколко години се опита да блокира приложението.

В настоящия му дом в ОАЕ, където политическите свободи са силно ограничени, антисистемната позиция на Дуров изглежда странна. Гласовите разговори в Telegram, както и повечето приложения за интернет разговори, са блокирани в ОАЕ, където криптираните разговори се разглеждат като заплаха за сигурността. Според близък до него човек на Дуров понякога му се е налагало да се извинява на абонатите, когато обажданията през Telegram са се проваляли. Той изпробвал няколко конкурентни приложения, преди да намери работещо.