Докато украинските войници се втурват през руините на разрушения град под шпионския поглед на руски дронове, скелетните останки на бомбардираните сгради хвърлят зловещи сенки от светлината на пълната луна.

Изгорели автомобили са разхвърляни по пътя край кратерите от артилерийските удари в този град в Донецка област в Източна Украйна - Торецк, който сега е на фронтовата линия на войната с Русия.

Горещата юлска нощ миришеше на насилие - дим и прах от разрушените сгради се смесват с мирис на експлозиви. Единствените признаци на живот са войниците на 32-ра механизирана бригада, които се опитват да удържат позициите си, подложени на унищожителни руски бомбардировки.

Бригадата ни позволи да ги придружим, за да видим отблизо разрушенията в Торецк и предизвикателствата, пред които са изправени украинските сили, докато се борят да запазят контрола над града. Единствените ограничения бяха да не предоставяме конкретни местоположения или други оперативни подробности, които биха могли да застрашат сигурността.

"Най-важната задача за украинците е да оцелеят", казва 28-годишният майор Артьом Осадчий, командир на безпилотен батальон в състава на 32-ра бригада. "За руснаците тя е да унищожат този украински град".

Снимка: БТА/AP

В това отношение руснаците имат успех.

Неотдавнашните успехи на руските сили разшириха дъгата на разрушения в Източна Украйна, която започна в началото на пълномащабната война през февруари 2022 г. и се засили през последните месеци.

Загубата на отдавна удържани украински отбранителни позиции край Торецк и в Ню Йорк, по-малък град на няколко километра на юг, подчерта нарастващия натиск, който непрестанните руски атаки и опустошителните бомбардировки оказват върху украинските сили.

Въпреки че Киев увеличи усилията си за мобилизиране на войници, които да заместят десетките хиляди убити и ранени в сраженията, Москва продължава да се възползва от липсата на украински резерви и от времето, необходимо за обучение на нови войници и изпращането им на фронта.

Въпреки руския напредък, военни анализатори и американски официални лица заявиха, че голям пробив остава малко вероятен, като обясниха това с неспособността на Русия досега да превърне малките териториални придобивки в по-голям напредък, който би могъл да разклати украинската отбрана.

Снимка: БТА/AP

Не е ясно също така колко дълго Русия ще може да поддържа темпото на настъпателните си операции, като се имат предвид огромните ѝ загуби на жива сила и техника. Според доклад на британското военно разузнаване над 70 000 руски войници са били убити или ранени през май и юни - цифра, която не може да бъде независимо проверена.

Според оценката на агенцията през юли Русия е губила по 1000 войници на ден и големият брой на жертвите ще продължи и през август, тъй като Русия продължава настъпателните си операции.

Но ако руските сили успеят да превземат дългогодишните отбранителни бастиони в района на Торецк, те ще бъдат готови да продължат към Костантиновка, логистична опора за украинските сили на изток.

Снимка: БТА/AP

В продължение на месеци руснаците бомбардират Часов Яр, град на север от Костантиновка, със същата цел, твърдят украински командири и военни анализатори. Руските войсти също така се стремят да прекъснат главната магистрала, минаваща на юг от Костантиновка към град Покровск, като през последните седмици са напреднали с няколко километра в тази посока и са нарушили баланса на украинската отбрана.

Дори ако темпото на руските успехи показва, че е малко вероятно Русия скоро да превземе останалите градове в Донецка област, напредването само с още няколко мили би изложило тези градове на още по-страшни ежедневни бомбардировки. Стотици хиляди цивилни може да бъдат принудени да бягат, което ще усложни логистиката на украинската отбрана в източната част на страната.

Това прави защитата на Торецк, както и на Часов Яр, жизненоважна, твърдят украински командири и военни анализатори.

Снимка: БТА/AP

Торецката агломерация - група от миньорски градове и села, разпръснати по хълмове и прекъсвани от възвишения, натрупани от отпадъци от въгледобива - е тежко засегната в първите седмици на войната, но защитата никога не се огъва.

През последната година най-старата бригада в украинската армия - 24-та, създадена през 1992 г. - е отбранявала най-старата част от фронта. "Окопите бяха дълбоки, блиндажите бяха добре организирани, контролните постове бяха добри и всичко работеше", казва Петро Ляхович, 38-годишен старши сержант във 2-ри батальон на 24-та механизирана бригада. "Разбирахме врага, разбирахме движенията му и как да реагираме", допълва той.

Но през май на 24-та бригада е съобщено, че ще бъде преместена в Часов Яр - необходимост, която се смята за по-спешна, тъй като руснаците напредват към предградията на разрушения град. На тяхно място трябва да дойде 41-ва механизирана бригада, която е защитавала Часив Яр, когато руснаците са успели да напреднат в покрайнините му.

Военните от 24-та бригада казват, че вече са забелязали признаци за предстояща атака срещу Торецк и са предупредили командването срещу ротацията в такъв критичен момент.

Подобни ротации на частите могат да бъдат изключително опасни. На подразделенията им е необходимо време, за да се запознаят с новия терен, и според войниците, дори когато се изпълняват успешно, това са моменти на голяма уязвимост.

Ротацията се извършва в продължение на няколко седмици и в началото на юни 41-ва дивизия се премества от Часов Яр, за да поеме отбраната на района на Торецк. 24-та бригада вече е в Часов Яр.

Два дни след приключването на ротацията, казват войниците, руснаците започват да атакуват.

"Беше голяма грешка, че ни преместиха оттам", казва сержант Ляхович.

Почти веднага става ясно, че 41-ва бригада не е подготвена да защитава Торецк, тъй като не познава терена, казват в интервюта и публични изявления войници от множество батальони. Командирът на бригадата също е критикуван, че е издавал неясни заповеди и не е реагирал бързо на променящата се обстановка.

Снимка: БТА/AP

Евгени Строкан, старши лейтенант и командир на взвод за бойни дронове в 206-и батальон от териториалната отбрана, чиито войници са били поставени под командването на 41-ва бригада, казва: "В батальона имаше загуби поради безсмислените заповеди на старшия командир" на 41-ва бригада.

41-ва бригада не отговори на молбите за интервю, но публикува изявление, в което се казва, че е "възмутена от тази неразбираема и странна кампания за дискредитиране на командването на нашето подразделение и нашите бойци".

Заместник-командирът на 206-и батальон на териториалната отбрана Роман Куляк, чиито войници са били подчинени на 41-ва бригада, заяви, че както командирът на 41-ва бригада, така и Генералният щаб, който отговаря за цялостната военна стратегия, са отговорни за това, че позиции, които са били удържани с години, са паднали за броени дни.

"Това вече е военна аксиома - висшите командири в преобладаващата си част не могат или отказват да оценят обективно способностите на подчинения им личен състав", написа той в социалните мрежи.

Снимка: БТА/AP

Георгий Тука, бивш министър, отговарящ за териториите, окупирани от Русия, и за вътрешно разселените лица, и бивш военен от 206-и батальон, заяви, че в района на Торецк са били изпратени твърде малко украински войници и че леките пехотни части са получили от 41-ва бригада заповеди за атака, които не са отговаряли на възможностите им, което е довело до тежки загуби.

Украйна е изпратила някои от най-добрите си бригади, за да се опита да стабилизира ситуацията, но те са претоварени. А ожесточените боеве, според войниците, могат да усложнят всяка надежда на Киев да вземе инициативата и да премине в настъпление.

В същото време, според Генералния щаб, командирите, които "не управляват подразделенията и в резултат на това губят жива сили, техника и територии, трябва да понесат отговорност за това, след като се установи степента на тяхната вина".

Войниците, които сега се сражават в района от различни бригади, казват, че ще оставят оценката на това какво се е объркало на други и ще се съсредоточат върху отразяването на руските атаки.

"От един месец няма никаква пауза в боевете", споделя Богдан, заместник-командир на щурмови полк от бригадата на националната полиция "Лют". Той се надява, че бойната мощ на руснаците скоро ще бъде изразходвана, но дотогава не остава нищо друго, освен да се удържа. "Докато Торецк се отбранява, другите населени места могат да живеят повече или по-малко нормално", казва той.