Кандидатите за ректор на СУ излязоха един срещу друг в дебат пред академичната общност (видео)
Георги Вълчев, Климент Найденов, Милен Замфиров и Николай Витанов се състезават за поста, който Атанас Герджиков освобождава, след като двата му мандата изтекоха
Четиримата кандидати за нов ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски" срещнаха визиите си за управление в дебат, организиран от Студентския съвет при СУ.
В дискусия за проблемите, решенията и бъдещето на Университета един срещу друг в Аулата на Ректората се изправиха проф. д-р Георги Вълчев от Философския факултет, проф. д-р Климент Найденов от Геолого-географски факултет, проф. д. п. н. Милен Замфиров от Факултета по науки за образованието и изкуствата и акад. проф. д. фз. н. Николай Витанов от Физическия факултет.
Вторият и последен мандат на сегашния ректор проф. Анастас Герджиков изтича този месец. Той оглавява СУ от 2015 година. Според приетата от Академичния съвет процедура Общото събрание ще избере еднолични и колективни органи на управление и контрол на СУ на 22 ноември 2023 г.
При представянето на програмата си пред академичната общност, след като беше издигнат от Факултативния съвет на Философския факултет, проф. д-р Георги Вълчев обяви, че като основен приоритет ще отстоява съхраняването на човешкия и интелектуален потенциал на СУ, "защото навлизаме в трудни времена, вещаещи намаляване на броя на студентите".
През 1988 г. Георги Вълчев завършва Софийския университет "Св. Климент Охридски", магистър е по история, с втора специалност "Философия". През 1998 г. получава образователната и научна степен "доктор" в Софийския университет, в Центъра по културознание. От декември 2015 г. е заместник-ректор на Софийския университет по учебната дейност - докторанти и продължаващо обучение. Бил е заместник-декан е на Философския факултет по учебната дейност (2011-2015 г.). Ръководител е на Катедра "История и теория на културата" (2011-2019 г.). Научен секретар е на Катедрата "История и теория на културата" (2003-2011 г.). Ръководител е на магистърската програма "Мениджмънт и социализация на културното наследство". Член е на Факултетния съвет на Философския факултет от 2011 г. и на Академичния съвет на Софийския университет от 2019 г.
Институционална прозрачност, достойно заплащане и работа в екип са думите от мотото на моята кампания за кандидат за ректор на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски", обяви пред академичната общност по-рано този месец проф. д-р Климент Найденов. Неговата кандидатура за ректор на СУ е издигната от Общото събрание на Геолого-географския факултет, за чийто декан беше преизбран през октомври.
Той е географ, демограф, регионалист и обществен деятел. Професор е в Катедрата "Регионално развитие" на Геолого-географския факултет на СУ. Участва в създаването на едни от новите бакалавърски програми в ГГФ, включително на "География и английски език" и "Геопространствени системи и технологии". През 2023 г. е съинициатор и участва в създаването на иновативната интердисциплинарна и междуфакултетска бакалавърска програма на английски език "Климатични промени и управление" (Climate change and management). През 2023 г. е приет за член на Българския антарктически институт във връзка с активното му участие в събития, свързани с българската научноизследователска програма "Антарктика".
Първият принцип във визията и в мандатната ми програма е свързан с това, че всяко управление ще бъде основано на идеята за прозрачност и с пълно съобразяване с нормативните актове. Това каза кандидатът за ректор проф. дпн Милен Замфиров при представянето на програмата си пред академичната общност. Кандидатурата му е издигната от Факултетния съвет на Факултета по науки за образованието и изкуствата. Според него "един от основните проблеми е демографският натиск, който оказва директно влияние и върху СУ".
Проф. Милен Замфиров от 2019 г. е декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата. Извън Софийския университет той е работил в Дневен център за деца с увреждания - учител, координатор, в Института за космически изследвания и технологии на БАН, в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика. Бил е също учител в различни общообразователни и болнични училища, а в продължение на години е бил директор на Дневен център за деца с увреждания.
Издигнатият от Факултетния съвет на Физическия факултет акад. проф. д-р на физическите науки Николай Витанов е заместник на досегашния ректор проф. Атанас Герджиков и през двата му мандата начело на Софийския университет. Пред академичната общност той каза, че през тези 8 години е разбрал, "че да си ректор на СУ е една от най-тежките длъжности в държавата ни, изобщо. Това е така, защото ректорът е лицето на СУ пред обществеността, пред правителството, пред бизнеса и чуждите посланици, пред нашите международни партньори."
Кандидатът за ректор на Софийския университет акад. проф. д-р на физическите науки Николай Витанов
За основен проблем акад. Николай Витанов посочва фрагментацията на университета, свързана с 16-те факултета и трите департамента. Той предлага да има изнесени заседания на Академичния съвет в различни факултети, както и да инициира дискусия, за да може във всяка бакалавърска програма всеки студент да вземе поне два избираеми курса от друг факултет.
Акад. Николай Витанов е водещ учен в света по квантова информатика и кохерентен контрол на квантовите системи. Той е сред първите 2% на най-добрите учени в света, според класацията на престижния Станфордски университет. От 2015 г. е заместник-ректор по научната и проектната дейност на Софийския университет. През 2014 г. е избран за член-кореспондент на Българската академия на науките (БАН), а от 2021 г. е академик на БАН.