Скандалите с АМ "Хемус" и машините няма да повлияят чак толкова много на изборния резултат. Не зачерквам с лека ръка, както мнозина други колеги правят, възможността някоя от партиите на промяната да решат този път да играят с ГЕРБ за правителство. Това заяви в интервю за Dir.bg политологът Марая Цветкова. Според нея, ако не се стигне отново до правителство, може да стигнем до Конституционна криза. Цветкова твърди, че Румен Радев и Илияна Йотова играят за спечелване на първия тур, тъй като, ако се стигне до балотаж за избора на президент, изхода не е ясен. 

- Освен ковид кризата, тази с цените на ток, газ, парно и стоки, през последната седмица текат паралелно два големи скандала - за АМ "Хемус" и за машинния вот. Ще повлияят ли те на изборния резултат? 

- Очаква се в някакви нормални обстоятелства тези огромни скандали, най-вече този с АМ "Хемус", да повлияят по някакъв начин на изборите, но виждаме, че за жалост българските избиратели все по-малко се трогват от такива гигаскандали и стават все по-пасивни към случващото се. Напоследък се забелязва една друга тенденция. Виждаме, че тези скандали биват изнесени едва ли не в някакво измислено пространство и всичко върви по линията на компроматна война и че може би това не е истина - единият лагер удря другия и другият му отвръща. Затова си мисля, че тези скандали няма да повлияят чак толкова много на изборите. 

- Повечето социолози дават преднина за ГЕРБ, но ще бъде ли достатъчна тя за съставяне на правителство? 

- Ситуацията е много сложна. Аз също си мисля, че ГЕРБ отново има голяма преднина, тъй като останалите партии си разпределят проценти с минимална разлика от сорта на 1 до 3% максимум. За жалост, не мога да изключа варианта, в който ГЕРБ ще се опита да направи правителство и тук ще бъдат подложени на изпитание всички онези партии, които твърдят, че искат промяна в България, защото ако една от тях поддаде, ДПС ще подкрепи ГЕРБ. ДПС го заявиха в предизборната обстановка. И съвсем не го изключвам този вариант. От друга страна направата на едно коалиционно управление ще бъде много по-сложно, защото виждаме, че играчите стават повече. Колкото повече играчи, толкова по-сложни преговори. Виждаме, че някак не им се получават тези политически преговори. Аз силно се надявам да се стигне до редовно правителство, но оставам песимистично настроена. 

- Кой друг освен ДПС би подкрепил правителство на ГЕРБ? Възможна ли е конфигурация не само без тези две партии, а и без БСП? 

- Ако "Продължаваме промяната", които неведнъж са казали, че ако ГЕРБ признаят за корупцията, ще им простят и се поддадат на този натиск, тогава можем да наблюдаваме управление без БСП. Всъщност ще се получи, че първата партия с втората или третата плюс четвъртата или петата ще могат да направят управление, което да изключи БСП. Но тук вече нещата са много сложни, защото виждаме как в България всичко е възможно и невинаги се следва политическата логика. 

- Коя политическа сила е фаворит за втори най-добър резултат след този на ГЕРБ?

- Към този момент ми е труд но да прогнозирам, но си мисля, че ако следваме логиката на това, че "Продължаваме промяната" зае мястото на "Има такъв народ" като нещо ново и голямо, което трябваше да се появи, за да бъде лепилото между останалите партии, мисля, че "Продължаваме промяната" би трябвало да има и второто място. Така или иначе, дори и БСП да е втора, при един евентуален отказ от страна на ГЕРБ, конфигурацията с партиите, с които биха могли да играят, са същите. Т.е. за мен няма кой знае какво значение дали втори ще бъдат "Продължаваме промяната" или БСП. Партиите, които могат да си разговарят, са едни и същи на практика.  

- Кое все пак е по-вероятно - правителство на промяната или на статуквото? 

- При правителство на промяната ще бъдат много сложни преговорите. Аз се надявам че би могло да се случи, но със сигурност не зачерквам с лека ръка, както мнозина други колеги правят, възможността някоя от партиите на промяната да решат този път да играят с ГЕРБ, която със сигурност няма да върне ей така мандата, както досега. 

- Ще съумеят ли "Изправи се.БГ! Ние идваме!" да влязат в парламента? 

- За мен голяма част от електората на "Изправи се.БГ! Ние идваме!" всъщност бе изяден от "Продължаваме промяната". Зз по-скоро залагам те да не влязат, а ако влязат, да бъдат наистина много, много на косъм, примерно 4,1%. Нямат и толкова добра кампания към този момент, средствата им също привършват. Така че по-скоро мисля, че няма да влязат. 

- Ще променят ли поведението си от "Има такъв народ"? 

- Те дават индикации, че ще бъде променено поведението, което видяхме досега, но аз изобщо не съм сигурна в каква посока то ще бъде променено. Защото те говорят за една нова диалогичност, но не знаем диалогичност с кого. И тук вече ще видим какво ще се случи след 14 ноември. Дават заявки за промяна, но не знаем дали няма да бъде цялостна промяна на курса, а не само по начина, по който комуникират с колегите си от другите партии. 

- ДПС губят ли ролята си на балансьор и незаобиколим фактор? Как виждате развитието на тази партия? 

- ДПС не е за подценяване. Знаем, че нейното влияние съвсем не се простира с броя депутати, които има. Не бих си позволила да кажа, че партията е загубила рефлекси и че едва ли не вече е бита карта, която върви към своя естествен край със смаляване на електоратите си. Не бива да се подценяват, всъщност, според мен, повечето пъти това, което се е случвало, е подценяването на влиянието на ДПС. И когато това се случи, наблюдаваме сценарии като тези от последните два-три избора в България.  

- Каква избирателна активност очаквате?

- Надявам се да бъде по-висока. Сега изборите са два и мобилизацията на вота за президент би следвало да повдигне активността за парламентарните избори. Надявам се да има избирателна активност, която да позволи легитимно управление. Защото, ако това управление е избрано с много малък брой граждани на България, то автоматично е с намалена легитимност. Това означава, че политиците не са се справили с това да убедят българските граждани в различни идеи и че могат да ги изпълняват. 

- Възможно ли е президентската надпревара да бъде решена още на първи тур?

- Със сигурност Румен Радев и Илияна Йотова играят за първи тур, защото той им е много по-сигурен от гледна точка на това, че се надяваме и избирателната активност да бъде по-висока. Ако се стигне до втори тур, ще трябва да видим как стоят нещата с подкрепата на Герджиков, защото знаем, че ДПС ще подкрепят него. Ще видим избирателите на "Демократична България" как ще се разделят и кого ще подкрепят или изобщо дали ще подкрепят някого. "Има такъв народ" ще продължат да подкрепят Радев. "Продължаваме промяната" също. Засега си личи, че Румен Радев води с много точки, но не ми е много ясен изходът за втория тур, защото сме виждали такива обръщания на вече ясни ситуации, като например случая с Петър Стоянов. 

- Каквото и да било сформираното правителство, то има ли шанс да управлява в по-дългосрочен период? 

- Честно казано, не мисля. Защото от една страна едно правителство на промяната ще съдържа в себе си много различни партии. От друга страна знаем, че ГЕРБ би имала нужда от своите коалиционни партньори, които обикновено биват изяждани в хода на мандата. Само че партиите вече знаят това и трябва да отреагират на такива опити, ако се стигне до управление с ГЕРБ. Дори и тази партия да успее да направи правителство, заради кризите в България и в световен мащаб, не мисля, че ще изкара пълен мандат.

Далеч съм от мисълта за експертно програмно правителство, но си мисля, че могат да направят един добър документ, който да бъде гарант за политиките, за които са се договорили. Тоест те да имат програма за управление, която да бъде направена по начина, по който се прави почти в цяла Европа. Да се договори една политическа коалиция, която да има ясни таргети и цели за изпълнение. В противен случай това, което направи "Има такъв народ" при предишните опити за съставяне на кабинет, ако се случи същото, ще стигнем и до Конституционна криза. Наистина този път трябва да се разберат, защото не знам с какви очи ще излязат следващия път всички партии да поискат доверието на гражданите. 

- С какъв хоризонт го виждате това правителство - половин, една, две години? 

- За две години не съм сигурна, но трябва да изкара повече от шест месеца и да достигне поне до година-година и нещо, за да може някоя от кризите да бъде стабилизирана, за да не залагаме толкова мини по пътя на България. 

- Какво пропуснаха в кампанията политиците? 

- Пропуснати бяха основните й съставни части, а именно дебатите. Това, което наблюдавахме отново, са множество участия с оскъдно подхвърлени реплики между кандидатите, но това съвсем не е достатъчно за гражданите. В крайна сметка, дебатите се правят за тях. Този отказ от дебат, който ПР-ите изтъкват като тактики и стратегии за кампанията, всъщност удря демокрацията. Не ми се струва почтено.