Какви методи на противодействие на американските санкции остават у Русия
Русия ще смята, че има право да използва своя пълен арсенал от ответни мерки
Според руския премиер Дмитрий Медведев, в случай на икономическа война Русия ще реагира с "икономически методи, политически методи и, ако е необходимо, други методи - а американските ни приятели трябва да разберат това".
"Други" по правило са евфемизъм за силови методи. И ако всичко е разбираемо с политическите и икономическите методи като цяло, различни варианти на реакцията са многократно разработени и анализирани, но няма такава яснота с "другите".
Ясно е, че самият Медведев, неговият секретар по печата или някой от подчинените на министър-председател е малко вероятно да уточни какво точно се има предвид. Напротив, ако има пряк въпрос "Били ли сте говорили за военни методи?" - директният отговор ще бъде "не".
Във всеки случай се начертава напълно недвусмислена "червена линия". Русия ще смята, че има право да използва своя пълен арсенал от ответни мерки в случай на налагане на сериозни ограничения за руските банки и забрана на транзакции в долари за руски граждани.
Сега основният въпрос е дали Съединените щати са готови по принцип да наложат такива ограничения за Русия? Ясно е, че сенаторите и конгресмените могат да предложат нещо - очакват ги избори. Ясно е, че Доналд Тръмп все още трябва да докаже, че не е агент на Кремъл. Но все пак ограниченията върху доларовите плащания са изключително тежка мярка, която няма да се отрази толкова на държавните банки, колкото на техните клиенти, включително и на частните.
В този случай нищо няма да попречи на засегнатите руски компании да декларират дефолт на кредитите в чуждестранна валута. Това ще засегне както американски, така и европейски инвеститори.
Да, щетите няма да са много големи по американски стандарти. Но недоволството ще бъде осезаемо. Ето защо санкции срещу доларовите сметки на руските банки, т.е. според думите на Медведев, обявяването на икономическа война - е изключително невероятен сценарий.
Но колкото и малка да е тази вероятност, тя не е нулева. Следователно Русия трябва да предприеме своите "други" мерки в близко бъдеще.
Защо ограничаването на доларовите плащания е "обявяване на война"? Да, защото доларът след Втората световна война постепенно се превърна в неразделен елемент за световната икономика. Това е, условно казано, да се забранят разплащания в долари е все едно да се блокира водата. И то не както Украйна блокира северно-кримския канал, а все едно Германия да блокира Дунав и всички страни надолу по течението да загубят водата.
Това наистина е casus belli, истинско извинение за започване на война по всички налични методи.
За да се избегне нуждата от война, Русия трябва бързо да създаде възможности за изчисление, различно от долара, с възможно най-широк кръг от контрагенти. Между другото, това са същите "други" мерки, тъй като те не могат да бъдат наречени икономически недвусмислени - това е сложно решение, което включва много политически, технологични и други параметри.
Да, няма да е лесно. Да, отначало може да е неблагоприятно - при изчисляването в националните валути има прекалено много рискове, могат да възникнат твърде много спорове, твърде много подозрения за недобросъвестност трябва да бъдат преодолени през първите години на работа.
Но отхвърлянето на долара е абсолютна необходимост. Преминаването към всяка друга валута като резервна валута е риск за Русия. Опитвайки се да постави рублата на мястото на долара също не си заслужава - това ще предизвика страхове от други страни. Ето защо единственият изход е директните плащания в национални валути, вероятно със застраховка срещу рязка промяна в обменния курс.
* Превод и редакция за "Фокус" на Юлиян Марков. Текстът е публикуван тук.