В Брюксел министрите на вътрешните работи на ЕС обсъдиха планираната реформа по отношение на миграцията. Във фокуса на разговорите беше т.нар. кризисен регламент. Той предвижда възможност за удължаване на периода, през който бежанците могат да бъдат държани при условия, подобни на задържане - например ако рязко нарасне броят на мигрантите. Освен това регламентът допуска разширяване на кръга от хора, за което да важат планираните по-строги гранични процедури.

В Германия партията на Зелените е против затягането на режима, но канцлерът Олаф Шолц каза решаващата дума в този спор и възложи на министъра на вътрешните работи да се договаря в Брюксел. Според актуално проучване за АРД две трети от германските граждани смятат, че е правилно федералното правителство да търси решение на ниво ЕС за решаване на проблемите, свързани с миграцията. Мнозинството германци (70%) обаче не вярва, че това е възможно в близко бъдеще, а около една трета от анкетираните биха предпочели национални решения. Проучването е проведено в края на септември сред 1302-ма германци с право на глас.

Силно увеличение на кандидатите за убежище

До август тази година повече от 220 000 души са подали молби за убежище в Германия. Това представлява увеличение от 77% спрямо същия период на миналата година. Все повече германски градове и общини в тази връзка бият тревога, тъй като нямат капацитет да се грижат за толкова много хора.

Гражданите също са недоволни от тази ситуация: 73% от анкетираните смятат, че настаняването и разпределението на бежанците в Германия функционира по-скоро зле или много зле, а само 19% са на обратното мнение. Почти 8 от всеки 10 германци смятат освен това, че интеграцията на бежанците в обществото или на трудовия пазар функционира по-скоро зле или много зле.

Като неработещо се определя също и настаняването и разпределението на бежанците в Германия: 73% от анкетираните смятат, че то функционира по-скоро зле или много зле. На обратното мнение са едва 19% от германците, става ясно от допитването.

Германия да приема по-малко бежанци

Нарастващият брой молби за убежище разпали с нова сила дебата за миграционната политика на Германия. Към това се прибавя и фактът, че на 8 октомври в провинциите Бавария и Хесен ще се избират нови местни парламенти, което допълнително политизира дебата.

В проучването за АРД две трети от анкетираните се обявяват за ограничаване на миграцията, за 27% е приемливо да се запазят сегашните темпове, а само 5% от анкетираните смятат, че Германия трябва да приема повече бежанци.

С оглед на видимите дефицити в политиката по отношение на бежанците нараства скептицизмът по отношение на имиграцията като цяло: 64% свързват миграцията предимно с неблагоприятни последици за Федералната република и само всеки четвърти смята, че имиграцията е по-скоро нещо добро за Германия.

Но как да бъде ограничена миграцията?

В своето проучване социолозите предлагат варианти, които могат да се използват за намаляване на броя на бежанците. Осем от всеки десет германци смятат, че засиленият граничен контрол и споразуменията за бежанците с африканските държави са правилна стъпка.

Относно идеята за въвеждане на горна граница за прием на бежанци, критиците на това предложение подчертават, че то влиза в конфликт с международното право и ще бъде трудно да се прокара. Но цели 71 процента от германците одобряват въвеждането на горна граница за броя на бежанците, които страната може да приеме. 69 процента от анкетираните са съгласни Алжир, Мароко и Тунис да бъдат класифицирани като сигурни трети страни.

Лоши оценки за правителството

Германското правителство продължава да бъде обект на силни критики. Цели 79 процента не одобряват неговата работа, а ако сега се проведат избори, партиите в управляващата коалиция - социалдемократите, Зелените и свободните либерали - нямаше да имат мнозинство за съставяне на управление.

Статията е публикувана в "Дойче веле"