БСП избира лидер на конгреса с най-многото неизвестни
За първи път фаворит няма, а дори и да бъде променен уставът, не е изключено самото гласуване да бъде отложено след съдебното вписване
БСП ще избира лидер. Но ще избере ли? Никога партията не се е събуждала пред конгрес с толкова много неизвестни - от началото до края. Този път нищо не е сигурно и нищо не е предизвестено. Не е ясно нито кой е фаворитът за лидерския пост, нито дали изобщо ще се стигне до фактическия му избор.
14 са официалните претенденти за поста до момента, след като очаквано министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов се оттегли от битката само часове преди форума. Преди това се отказаха Драгомир Стойнев и Иван Таков. Това са кандидатите, подали декларации за участие, но само при положение, че се запази прекият избор на лидер, насрочен за 23 февруари. Ако уставът бъде променен и лидерът се избере още на конгреса, тогава състезателите на старта автоматично стават 60 - това са всички номинирани социалисти от структурите в страната. Разбира се, докато се стигне до момента с бюлетините и урните, се очаква дъжд от отводи, така че бройката до същинския вот ще е силно редуцирана.
Очаква се над 900 делегати да се съберат в НДК за 51-вия конгрес на БСП, но до вчера списъкът им не беше оповестен, за което настояваха социалисти още преди седмица. Нямаше и разпратени документи за форума. Далеч преди началния час на форума стана ясно, че най-малко един скандал е гарантиран още на старта. Оказа се, че председателят на комисията за промяна на устава Филип Попов изобщо не е избран за делегат на конгреса. И не само не е делегат, ами другарите му са подправили протоколите, за да не бъде.
И въпреки че пленумът на БСП миналата неделя прие предложение до конгреса да върне старото положение в партийния устав и да отмени прекия избор, ситуацията изглежда завързана процедурно, а сценариите са поне три.
Първи вариант - делегатите променят устава и избират нов лидер и Национален съвет още в събота вечерта/през нощта. Втори сценарий - промяната на устава не минава, макар нагласите на мнозинството делегати да дават превес на обратното. И трети развой на ситуацията - конгресът променя устава, отменя прекия избор, но чака вписване от съда на промените и избира лидера на следващо конгресно заседание, когато бъде насрочено - след около седмица, месец или два.
В партията върви дискусия трябва ли да се чака съдебната регистрация в случай на променен устав и проведен веднага след това избор на лидер, или може да се заложи на хипотезата, че става въпрос за партийно решение, взето от самата партия, от нейния най-висш орган. Това решение не засяга трети лица, обясняват юристи от БСП като довод, че няма да има нужда да се чака съдебната регистрация. Казусът е юридически и подобна практика досега не е имало, така че не е ясно кое мнение ще надделее на конгреса.
Все пак ръководството на БСП разчита на сценария за промяна на устава и незабавен избор на председател още днес, защото в програмата, достъпна само за вътрешнопартийна употреба, е записано, че гласуването започва в 20:00 часа довечера. То вероятно ще се проточи и през нощта. Така че се очаква, дори да има балотаж, което е по-вероятният развой, на сутринта в 9:30 председателят на комисията по избора да обяви резултата. Това е и предварителният план на организаторите на форума.
Конгресът ще започне с доклад на ръководството за актуалната политическа ситуация. Следва отчет на Националния съвет, на парламентарната група и на евродепутатите, на партийната контролна комисия, след което в ранния следобед ще бъдат представени предложенията за промяна в устава.
Едва в късните следобедни часове идва ред на изказванията, когато ще се изправят едни срещу други поддръжници и противници на участието на БСП във властта. Нагласите са обаче да няма сериозен отпор на отпадането на прекия избор на лидер. Напрежение ще се заформи около второто предложение за корекция на устава, а именно - премахването на ограничението за мандатността. Предложението на ИБ и на Националния съвет е да бъде отменена забраната в устава социалист да е депутат повече от 12 години. Другото ограничение, което се предлага да отпадне, е забраната за съчетаването на партиен с депутатски пост.
Някъде там идва ред на същинските дискусии за политики, за мястото на БСП във властта, за задачите пред партията и министрите й в кабинета. В тази посока е резолюцията на един от кандидатите за лидерския пост - бившия председател на БСП Сергей Станишев, одобрена от НС на БСП. Документът е озаглавен "С отговорност към България, с мисъл за бъдещето" и очертава непосредствените задачи пред правителството, както и спешните решения, свързани с демографията, енергийната бедност, регионалното развитие, преодоляването на водната криза и най-вече мерки за конкурентна българска икономика. Друг от кандидатите, Калоян Паргов, пък е подготвил програмно обръщение, наречено "Справедливост в действие". В него Паргов се фокусира върху глобалните трансформации, националните и партийни проблеми. Своя резолюция е внесъл и Георги Пирински. Социалисти прогнозираха още в навечерието на конгреса, че няма как да мине и без критики за включването на БСП в общо правителство с ГЕРБ, тъй като именно старо решение на конгреса гласеше, че с партията на Бойко Борисов столетницата никога няма да влиза в управление.
Очаквано мишена на тези критики ще се окажат най-вече трима от претендентите за председателското място, защото са членове и на настоящото ръководство - Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов и Кристиан Вигенин. Двамата министри в кабинета, Зафиров и Гуцанов, пък ще бъдат атакувани за амбицията си да оглавят и партията. Калоян Паргов вече изказа подобно мнение по време на вътрешнопартийната предизборна кампания в посока на това, че ще е трудно министри да се посветят пълноценно на стягането на структурите на БСП и едновременно с това да управляват държавата.
Съвсем не е изключено политиките и разговорът за бъдещето на БСП във властта и особено за физиономията й, след като излезе от нея, да бъдат засенчени от чисто процедурните въпроси с устава, от апаратни хватки и от сблъсъка на различните лобита на кандидатите, което е и големият риск пред форума. Едно е сигурно - това ще бъде първият конгрес без Корнелия Нинова от 9 години насам, но и този с най-многото неизвестни - от броя на кандидатите на финалната права до участниците в евентуалния балотаж. Този път фаворит няма. И никой не може да каже отсега ще има ли нов лидер БСП утре сутринта, дори и по план да е така.