Бразилската президентска рокада, или Тарантино на живо
В Бразилия започнаха демонстрации, след като президентката Дилма Русеф назначи за шеф на канцеларията си бившия президент Луиз Инасио Лула да Силва
Какво предизвика протестите?
Преди две седмици Лула бе привикан на разпит като заподозрян в пране на пари при мащабно разследване за корупция в петролната компания "Петробраз". Това е най-големият корупционен скандал в историята на Бразилия.
Самият Лула твърди, че целта на разследването срещу него е да не може отново да се бори за президентския пост през 2018 г. Сега Лула ще бъде защитен от евентуално наказателно преследване, тъй като членове на кабинета може да бъдат съдени само от Върховния съд. Въз основа на събрани доказателства обвинението заявява, че престъпните схеми са използвани за финансиране на предизборни кампании и разходи, извършвани от политическата партия на Лула.
Защо назначаването на Лула поражда въпроси?
На 16 март съдията Сержио Моро, оглавил разследването на корупционния скандал в "Петробраз", публикува запис от подслушан телефонен разговор между Русеф и Лула, в който президентката предлага да му изпрати, "ако бъде необходимо", документ, че е назначен на длъжност в правителството. Критиците на кабинета тутакси заявиха, че става дума Лула да бъде защитен от наказателно преследване. Самата Дилма Русеф отрича, че се опитва да предпази бившия държавен глава. По думите й "назначаването на Лула да Силва е от огромно значение по две причини. Първата е безспорният политически опит на експрезидента. Втората - че той познава страната, нуждите й, има и стратегическата визия, необходима за нейното развитие. Участието на такъв човек (в управлението) е голямо постижение за моето правителство". Опозицията отбеляза също, че назначаването на Лула може би е незаконно, тъй като не е било публикувано в държавен вестник. В отговор Дилма Русеф нареди - за пръв път в бразилската история, да се отпечата извънредно издание на вестника.
Защо съдията публикува текста на подслушания телефонен разговор?
Това бе на практика безпрецедентна стъпка, защото делото все още е на етап разследване и не е стигнало до съда. Според критиците по този начин съдията Моро демонстрира, че е политически пристрастен. Самият той вече заяви, че смята да препрати делото срещу Лула във Върховния съд. Дилма Русеф публикува изпълнена с възмущение декларация, в която заяви, че публикуването на записа е "оскърбление за правата и гаранциите на президентството, при това е в разрез с конституцията". Други обаче посочват, че разследването на корупцията в "Петробраз" засяга политици от много партии.
Защо президентката Русеф защитава Лула?
Първо, в политически план той е нещо като "кръстник" на днешната държавна ръководителка. Именно Лула доведе Дилма Русеф в политиката и тъкмо той към края на втория си мандат я лансира за кандидат-президент, въпреки че изобщо не бе заемала изборни длъжности. Прекарала бе пет години като шеф на президентската му администрация. Второ, опозицията иска за нея импийчмънт, защото тя уж криела истинските данни за бюджетния дефицит на страната и това предизвикало рецесия. Тя отхвърля обвиненията. Милиони хора обаче редовно излизат на демонстрации с искане за оставка или импийчмънт на президентката Русеф. В парламента нейната Партия на трудещите се зависи от подкрепата на Бразилското демократично движение, но днес то отправя сигнали, че няма да я подкрепя занапред. Според аналитици Дилма Русеф може би се надява, че Лула - с богатия си политически опит и тесни връзки с политици от всички партии, ще успее да я отърве от импийчмънт.
Защо въпросът за импийчмънт толкова се изостри?
Опозицията настоява за импийчмънт на Русеф вече от месеци. Но независимо че тя бе начело на "Петробраз" от 2003 до 2010 г., до момента нямаше никакви доказателства, че е участвала в каквито и да било корупционни схеми или е знаела, че съществуват. Тази седмица обаче печатът помести показания на сенатора Десидио ду Амарала, заявил, че 17 години наред е участвал или канен да участва в корупционни схеми, фалшифициране на доказателства, източване на средства и възпрепятстване на следствени действия. Сенаторът съобщи имената на мнозина политици, замесени в това, като назова по-специално Дилма Русеф и Луиз Инасио Лула да Силва.
Защо в бразилската преса звучи думата "преврат"?
Според привържениците на Дилма Русеф опозицията се опитва да извърши преврат, като настоява за импийчмънт на президента и смяна на властта чрез съд, а не чрез избори. Противниците й твърдят, че назначавайки Лула за член на кабинета с най-широки пълномощия, тя де факто прехвърля властта - изцяло или частично, на човек, неизбран от никого. Намекват също, че Русеф би желала Лула да стане неин приемник на президентския пост, като повтори рокадата между Владимир Путин и Дмитрий Медведев.
Защо е важен този скандал?
Бразилското общество е разцепено надве. По-бедните слоеве от населението подкрепят "Партията на трудещите се", Дилма Русеф и Лула, защото последните водеха и водят политика за развитие на страната, която спаси от мизерия милиони хора. По-богатите бразилци са разтревожени най-вече от проблемите около корупцията.
Как ще приключи всичко това?
По думите на бразилския политолог Жайро Николао, политическата ситуация напомня филмите на Тарантино, в които множество хора стрелят едни срещу други по едно също време - и чак щом се разсее пушекът, виждаме кой още е на крака.
Превод: БТА