Нелегални автогонки има и в Берлин
Нелегалните авторалита не са запазена българска марка. Такива има и в Германия. В Берлин възникват особено често инциденти, причинени от гонки на улицата.
Нелегалните авторалита по улиците на Берлин взимат все повече жертви. Миналата седмица във вторник, в ранните часове на деня мощно ауди, движещо се с бясна скорост, се вряза в таксиметрова кола. Резултатът: шофьорът на таксито и пътникът в него бяха тежко ранени и настанени в болница.
Същия ден полицията съобщи, че е задържала 27-годишен мъж, причинил смъртта на 69-годишен шофьор след нелегална автогонка на една от централните улици на Берлин. На извършителя е повдигнато обвинение за непредумишлено убийство.
През 2015 в германската столица са регистрирани 41 подобни инцидента, а полицията изглежда безсилна да спре нелегалните авторалита. "Тези гонки много често възникват спонтанно - например между две коли, спрели една до друга на червен светофар.
Обикновено ние сме в състояние само да регистрираме и документираме последиците от тези нелегални ралита", казва Андреас Чиш от пътната полиция в Берлин. Има и случаи, в които двама или трима души се наговарят по телефона да се срещнат на определено място с колите си и десетина минути по-късно гонката между тях вече е факт.
"Обикновено няма зрители, но някои от шофьорите пътуват с приятели или познати в колите", разказва полицаят.
Възмущение и протести
Оправданията на полицията не помагат особено на вътрешния сенатор на Берлин Франк Хенкел. Той е под силен натиск и трябва да намери някакво решение на проблема.
Междувременно на мястото, където беше убит 69-годишният шофьор, се проведе демонстрация. Протестиращите припомниха, че автогонките по централните пътни артерии на Берлин не са от вчера и обвиниха в бездействие министрите на вътрешните работи и на транспорта, както и началника на берлинската полиция.
Вътрешният сенатор призова за по-строги санкции за извършителите. Той настоява също така да бъде въведен лимит за мощността на автомобилите, които младежите могат да управляват.
"Един от участниците в последния инцидент има шофьорска книжка едва от 2014 година. Редно е да се запитаме защо шофьор с толкова малък опит зад волана има право да кара такава бърза и мощна кола", е цитиран да казва Франк Хенкел.
Хайнрих Щрьосенройтер е един от организаторите на протеста в Берлин. Той обвинява вътрешния сенатор, че се задоволява само с кратки политически изявления, след които не следва нищо. Той не е съвсем съгласен и с твърденията на полицията, че не могат да направят почти нищо срещу самозваните състезатели.
"Могат да използват например специални разузнавателни средства (СРС), така или иначе се следи радиочестотният ефир, знаят се местата, на които участниците в такива гонки се събират, а също и това, че те използват Фейсбук, Туитър и други социални мрежи, за да се организират. Разбира се, че е възможно да се направи повече от това, което правят сега", посочва активистът.
Медиите преувеличават?
От полицията обаче казват, че тези автогонки не са нещо, "което се случва примерно по 20 пъти на ден насред пътния трафик". Освен това участниците в нелегалните авторалита се оглеждали дали наблизо няма полиция, преди да натиснат газта. Андреас Чиш посочва също, че полицията няма право да подслушва телефоните просто така.
"Подслушвания се предприемат само при тежки престъпления - отвличане, сделки с наркотици или когато има някаква конкретна заплаха, за която имаме доказателства. Иначе не можем да получим съдебно разрешение за използване на СРС-та", казва полицейският говорител.
Той смята, че медиите се престарават, давайки нереална представа за мащабите на проблема. "Хората започват да си въобразяват, че едва ли не всеки ден стават свидетели на нелегални автогонки. Не искам да омаловажавам проблема, но не бива и да се преувеличава", казва Чиш.
Текстът е публикуван тук