Арабският свят не реагира еднозначно на убийството на лидера на "Хизбула"
Хасан Насралла бе начело на групировката от 32 години
Убийството на ръководителя на "Хизбула" Саид Хасан Насралла при израелски въздушен удар беше посрещнато с мълчание от много сунитски страни в региона, което показва разделението между населението на тези държави, което е възмутено от действията на Израел, и властите, които са нормализирали отношенията си с Израел или се противопоставят на покровителя на "Хизбула" - Иран, предаде Ройтерс.
Насралла, който ръководеше влиятелната шиитска въоръжена групировка в продължение на 32 години, си бе създал и регионални врагове освен Израел и Запада. Страните от Залива и Арабската лига определиха неговата групировка като "терористична организация" през 2016 г., въпреки че Арабската лига оттегли това обозначение по-рано тази година.
Управляваната от сунити Саудитска Арабия заяви късно снощи, че следи събитията в Ливан със "сериозно безпокойство", и призова за запазване на суверенитета и регионалната сигурност на Ливан. В изявлението на страната обаче Насралла не бе споменат.
Управляваните от сунити страни Катар, Обединени арабски емирства (ОАЕ) и Бахрейн запазиха пълно мълчание по отношение на убийството на Насралла, посочва Ройтерс. ОАЕ и Бахрейн нормализираха връзките си с Израел през 2020 г., а Бахрейн потуши продемократично въстание на своята шиитска общност през 2011 година.
Бахрейнската проиранска телевизия "ЛуаЛуа" обаче излъчи видеоклипове, показващи скромни по размери шествия, които според нея са били в знак на траур за смъртта на Насралла. Каналът заяви, че бахрейнският режим е "нападнал" демонстрантите и е задържал някои от тях.
Бахрейнският опозиционен уебсайт "Бахрейн Мирър" съобщи, че кралството е задържало шиитски духовник за това, че е изразил съболезнованията си за Насралла. Агенция Ройтерс отбелязва, че не е успяла да потвърди информацията на бахрейнските медии чрез независими източници.
Според изявление на египетското президентство президентът Абдел Фатах ас Сиси е разговарял по телефона с ливанския служебен премиер Наджиб Микати и е заявил, че Кайро отхвърля всяко нарушение на суверенитета на Ливан, но и той не е споменал Насралла.
В миналото Египет се е отнасял критично към Иран и неговите съюзници, въпреки че поддържа неофициални контакти с Техеран, а през последната година външният министър на Египет проведе и официални срещи с ирански официални представители.
В първата си телевизионна реч след убийството на Насралла снощи Сиси заяви, че регионът преминава през трудни обстоятелства, и каза, че Египет "се справя с делата си по начин, който максимално запазва него и региона, без да бъде въвличан в проблеми, които могат да повлияят на неговата стабилност и сигурност".
В речта си той отново не споменава Насралла.
Други арабски страни като Сирия и Ирак обявиха тридневен траур.
СКРЪБ И КРИТИКИ
От събота името на Хасан Насралла е популярно в коментарите в интернет в много арабски страни и мнозина хора скърбят за смъртта му, обръща внимание Ройтерс.
Шейх Ахмед бин Хамад ал-Халили, великият мюфтия на Оман, написа в публикация в "Екс", че страната му е "натъжена от кончината на генералния секретар на "Хизбула", след като той беше заседнал в гърлото на ционисткия проект повече от три десетилетия".
Други потребители обаче критикуваха Насралла, особено заради намесата на "Хизбула" в сирийската гражданска война. Заедно с подкрепата на Иран и Русия, тази намеса в крайна сметка помогна на президента Башар Асад да си върне контрола над голяма част от страната от антиправителствените бунтовници.
"Жертвите на Насралла в Сирия са стотици хиляди, заслужава ли той милост от мюсюлманите?", написа в "Екс" иракският журналист Омар ал Джмал.
Базираният в ОАЕ журналист Саиф ал Дарей сподели в публикация в "Екс" видеоклип, който според него изобразява "радостта" на жителите в сирийската провинция Идлиб след новината за убийството на Насралла. "Хизбула" направи това, което евреите не направиха срещу нашите братя в Сирия", написа той.
Поетът от Саудитска Арабия Абдул Латиф ал Шейх заяви: "Злорадството [по повод убийството на Насралла] не е просто случайна враждебност, а естествена реакция на поредица от мръсни политики и действия, които предизвикаха широко разпространено недоволство".
Други коментатори се опитаха да балансират между критиките към Насралла и Израел, чиито военни операции в Газа, както и неотдавнашната ескалация в Ливан предизвикаха широко разпространено възмущение.
"Радостта и злорадството сега предоставят победа за врага, представляват фрагментиране на (арабската) нация и предателство към народа на Ливан и Газа", заяви египетският телевизионен водещ Ламис Елхадиди. "Оставете настрана различията си и забравете за Иран, тъй като има арабска страна, която е бомбардирана всеки час", призова той.