Всички 21 рефлекторни прожектори на Регионален исторически музей - Разград са били увредени с твърд предмет през нощта на 27 срещу 28 август, съобщиха от ОД на МВР.

Художественото осветление в района на историко-археологическия резерват "Абритус" е било изпотрошено с камъни, са установили служителите в музея. Средствата за него бяха осигурени по проекта "Абритус - мистика и реалност", уточниха оттам.

Сигналът за случилото се е подаден около 8.00 часа на 28 август от материално отговорното лице.

Нанесените щети са в процес на изясняване. Води се разследване за увреждане на чужди вещи - престъпление, за което законът предвижда наказание до 5 години лишаване от свобода.

Древният "Абритус"

Целият резерват обхваща площ от 1000 декара и опазва археологическите останки на римския град Абритус.

Абритус е основан в края на І в. н.е. като римски военен лагер върху руините на старо тракийско селище и се е разраснал до един от най-големите градски центрове в Долна Мизия - римската провинция, разположена на територията на днешна Северна България. През ІV в. на площ от 14 хектара е изградена крепост, крепостна стена с дебелина 3 м и височина 12 м, 4 порти и 35 бойни кули. През периода V-VI в. градът е важен християнски център. Разрушен е от аварите и славяните в края на VІ в. В края на ІХ и началото на Х век на неговото място е изградена българска крепост.

Големите находки, открити при археологически разкопки в резервата, са събрани в музей на открито. В парковата част на Абритус са експонирани 70 епиграфски паметника, повечето от които се датират от римската епоха. Тук могат да се видят и находки, свързани с езическия култ, сред които жертвеник с посвещение на Херкулес от времето на император Септимий Север. Многобройните надгробни надписи на старогръцки и латински са свидетелство за разнородното население, обитавало Абритус през вековете - римляни, българи и турци.

Тук е открито и най-голямото в страната златно монетно съкровище от V в. - 835 солиди (монети)