КПКОНПИ проверява столичния район "Красно село" за фиктивни назначения и харчове
Проверката обхваща обществена поръчка по ремонт и реконструкция на транспортна инфраструктурна мрежа
Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество проверява столичния район "Красно село". В съобщение до медиите се посочва, че действията са по повод сигнали за закононарушения при възлагането и изпълнението на обществени поръчки от страна на общинската администрация.
Още по темата
Проверява се и информация за начина на издаване на административни актове, данни за фиктивни назначения и неправомерно разходване на публични средства с цел лично облагодетелстване и облагодетелстване на трети лица. Изискват се документи, снемат се обяснения от длъжностни лица, включително и такива, заемащи висши публични длъжности.
Проверката обхваща обществена поръчка по ремонт и реконструкция на транспортна инфраструктурна мрежа на територията на район "Красно село". Получени са данни, че при сключения договор за изпълнение с частно дружество е уговорено 10 процента от непредвидените разходи за изпълнителя да бъдат "връщани" към длъжностно лице от общинската администрация като неследваща се облага - чрез подставени лица или чрез търговско дружество. Стойността на цялата обществена поръчка е 1 188 000 лв. с ДДС.
От КПКОНПИ ще проверят и процедура, свързана с патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2014-2020г. Проверяват се данни, че конкретни лица са назначавани за социални асистенти, без да извършват реална дейност.
Със заповед на кмета на "Красно село" по програмата са зачислени лични автомобили, които са отчитали разходни документи за изразходвано гориво, без реално да бъдат използвани за разнос на храна.
Проверка ще има и за изпълнение на общинската програма "Топъл обяд" и по-конкретно действия, свързани с изпълнителя по програмата, който е и наемател на общината.
Освен това има и сигнал за изградена трайна практика в общината, при която разрешения за строеж или други разрешителни, издавани от общинската администрация, се забавят умишлено, като впоследствие се търсят лични срещи със засегнатите лица.
Има и данни за облагодетелстване на застрахователна компания и сключен договор с общината без обществена поръчка, като умишлено е завишена оценката на застрахованото имущество с цел формиране на по-висока застрахователна премия.
"Атаката е лично срещу мен. Свидетели сме, че се води една масивна кампания", заяви кметът на "Красно село" Росина Станиславова, която около 12 часа пристигна в сградата на кметството, пред която я очакваха служители на КПКОНПИ, съобщи "24 часа". Тя ги прикани да влязат и обясни, че не знае защо е проверката, тепърва щяла да разбере. По думите й район "Красно село" е единственият, в който не е увеличена зоната:
"Аз дръзнах, дръзнете и вие", заяви Станиславова.
От КПКОНПИ припомнят, че кметът Росина Станиславова е с установен конфликт на интереси на 9 юни за това, че е назначила себе си за ръководител на проект "Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания", и на 23 август - за това, че като ръководител на проект, финансиран с европейски средства, е сключила трудов договор с дъщеря си. Станиславова е обжалвала решенията на КПКОНПИ и понастоящем те са в съдебна фаза.