Двама от задържаните за шпионаж българи в Лондон се признаха за виновни
33-годишната Катрин Иванова, 30-годишната Ваня Габерова и 39-годишният Тихомир Иванчев обаче отричат обвиненията
Двама българи признаха днес пред лондонски съд, че са били руски шпиони във Великобритания, в началото на делото срещу трима други наши сънародници, обвинени, че са били част от същата шпионска мрежа, предаде Ройтерс.
33-годишната Катрин Иванова, 30-годишната Ваня Габерова и 39-годишният Тихомир Иванчев не се признаха за виновни по обвиненията в заговор с цел шпионаж, както помежду им, така и с други лица, включително с руски агент с псевдоним Ричард Тич.
Иванова не се призна за виновна и в притежание на фалшиви документи за самоличност.
В началото на заседанието на лондонския съд прокурорът Алисън Морган каза, че 46-годишният Орлин Русев и 43-годиншият Бисер Джамбазов са признали, че са били част от шпионския заговор.
"Между 2020 г. и 2023 г. тези подсъдими, заедно с редица други лица, са шпионирали в полза на Русия", заяви Морган. "Всички те са знаели защо им е било наредено да извършват техните операции. Тяхната дейност е била предприета директно и индиректно в полза на Русия", добави той.
По думите му групата е извършвала наблюдение, използвала е фалшиви самоличности и високи технологии и е изготвяла подробни доклади в замяна на значителни парични суми.
Шпионските дейности са включвали места в Лондон, Виена, Валенсия, Черна гора и Щутгарт.
Според прокуратурата една от шестте операции, които българите извършили в полза на Русия, била да наблюдават американска военна база в Германия, където се обучавали украински военни.
Друга операция била за проследяване на българския гражданин Христо Грозев, разследващ журналист от сайта "Белингкат" (Bellingcat) и бе начело на работата на сайта във връзка с отравянето на руския двоен агент Сергей Скрипал в Солсбъри през 2018 година.
Морган каза, че групата също така вземала на прицел руски и казахстански дисиденти, живеещи във Великобритания, и организирала демонстрация пред посолството на Казахстан.
Делото се гледа в момент, когато отношенията на Великобритания с Русия са в най-ниската си точка от няколко десетилетия заради инвазията на Москва в Украйна и на фона на съобщенията, че британски ракети с голям обсег са били използвани на руска територия, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.
Русия във вторник изгони британски дипломат, обвинен в шпионаж, а през октомври ръководителят на британското вътрешно разузнаване обвини руските разузнавателни служби, че се опитват да "причинят хаос".
Шестима българи в шпионската афера
Британската полиция съобщи, че на 8 февруари 2023 г. са били задържани общо петима души по подозрение, че са нарушили закона за държавната тайна на Великобритания.
Четиридесет и пет годишният Орлин Русев, 42-годишният Бисер Джамбазов, 32-годишната Катрин Иванова, 31-годишният Иван Стоянов и 29-годишната Ваня Габерова са български граждани, които са живеели в Лондон и Норфолк.
Впоследствие на трима от тях - Русев, Джамбазов и Иванова, бяха повдигнати обвинения за нарушаване на закона за личните документи от 2010 година. За тримата се знае, че са работили и живеели във Великобритания от години.
Русев е имал бизнес контакти в Русия. Той пристигнал във Великобритания през 2009 г. и работил в продължение на три години в сферата на финансовите услуги. Според онлайн профила му в "ЛинкдИн" (LinkedIn), след това придобил компания, свързана с прехващането на комуникации и електронни сигнали. В профила му има и информация, че е бил съветник в българското министерство на енергетиката.
Бивши съседи в Хароу описват Джамбазов и Иванова като двойка. Джамбазов работел като шофьор в болници, а в онлайн профила на Иванова в "ЛинкдИн" пише, че тя е била лаборантка в частна здравна фирма, .
Двойката, която се е преместила във Великобритания преди около десет години, е ръководила обществена организация, предоставяща услуги на български граждани, включително запознаване с "културата и нормите на британското общество". По информация от български държавни документи в интернет те са работили и за избирателни комисии в Лондон, които улесняват гласуването на български граждани, живеещи в чужбина.
Съседи от домове на предишни адреси на двойката разказват пред Би Би Си, че българите им носели сладкиши като подаръци. Съседите им в Хароу казват, че детективите доста време претърсвали техния дом, като полицейското присъствие е било видимо в продължение на повече от седмица.
Твърди се, че домът на Русев е бил предполагаемият център за координиране във Великобритания и че мрежата е получавала нареждания от лице, идентифицирано като Ян Марсалек.
Марсалек, бивш директор на фалиралата компания за електронни разплащания "Уайъркард" няма повдигнати обвинения във Великобритания, но в официалното обвинение срещу българите е посочен за съучастник. Той е издирван от германската полиция за измама, но в момента местонахождението му е неизвестно.
Шести българин, работил във Великобритания като бояджия и декоратор, също беше изправен пред съда през февруари по обвинения в шпионаж в полза на Русия.
Срещу заподозрения Тихомир Иванчев, на 38 години, бяха повдигнати обвинения в "заговор за получаване, събиране, записване, публикуване или предаване на документи или информация", които биха могли да бъдат полезни за цели, вредни за сигурността и интересите на държавата, съобщи прокуратурата.
Когато петимата бяха арестувани, полицията все още не знаела за предполагаемата роля на Иванчев и връзката му с тях е била разкрита, след като били преведени съобщения, които петимата са си разменяли, посочва Би Би Си, цитирана от БТА.
Иванчев беше арестуван по-рано този месец и вчера му бяха повдигнати обвинения. Той е имал лични взаимоотношения с козметичката Ваня Габерова, срещу която бяха повдигнати обвинения миналата година.
Иванчев е обвинен и че е участвал в извършване на наблюдение в Австрия и Черна гора през 2021-2022 година.