Близките на жената, ранила трима с нож, признали, че не е пила редовно лекарствата си от 5 месеца
22-годишната софиянка е била диагностицирана с психично заболяване през 2020 година
Близките на 22-годишната жена, която тази сутрин нападна с нож и рани трима случайни минувачи в София, са казали пред разследващите, че тя не е приемала лекарствата си редовно от около пет месеца, съобщи bTV. Бабата на младата жена обаче изтъкна, че внучката й не е била агресивна към тях.
Още по темата
Възрастната жена добави, че не е имало и проблеми със съседите, а тази сутрин младата жена е започнала да буйства, докато брат й е спял.
От МВР и прокуратурата вече съобщиха, че сигналът е подаден в 8.11 часа именно от брата. След проявената агресия той е заключил вратата на жилището, като сестра му е останала отвън с нож в ръка. Докато изпратеният екип на Четвърто РПУ пристигне на място обаче младата жена вече е излязла от блока и на около 800 метра напада последователно трима мъже - на 51, 48 и 21 години. Жената е обезвредена с тейзър от униформените, тъй като се е опитала да нападне и тях с хладното оръжие.
Най-леко е пострадал 51-годишният мъж, който е с порезна рана.
48-годишният пък бе транспортиран в Спешното отделение на "Пирогов", където е преминал подробни прегледи и изследвания, съобщиха от лечебното заведение. Мъжът има порезна рана в областта на гърба. Контактен и адекватен е, без непосредствена опасност за живота към момента. Раната му беше обработена, след което пациентът беше освободен, допълват от спешната болница.
Най-тежко е състоянието на 21-годишния младеж, който е с прободна рана в корема. Той е хоспитализиран във Военномедицинска академия, като се е наложила операция, тъй като нараняването е в областта на далака. След хирургическата интервенция раненият е настанен в Клиниката по реанимация.
Само 10 свободни легла в психиатричните клиники в София
От Министерството на здравеопазването съобщиха, че към момента от общо 448 легла в психиатричните клиники в столицата, свободните са само 10.
"Ние ежедневно задържаме такива лица с такива проблеми. И болниците отказват да ги приемат, защото нямат места и в такива случаи процедираме, че след или по време на изтичане на мярката 24 часа викаме спешна помощ, която да им даде медикаменти и да се успокоят временно", обясни директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов.
директорката на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски" д-р Цветеслава Гълъбова коментира, че според нея капацитетът на психиатричните лечебни заведения не се използва рационално.
"Смятам, че те не се използват рационално. И че е въпрос на организация, така че по психиатричните легла да няма хора с тежки социални проблеми, които ползват психиатрията като място за живеене", добави психиатърът.
По думите й липсват и дневни центрове за психично болни хора, на които болестта не позволява да работят.
"София има 2 центъра с 60 места мисля, а трябва да са 24", каза още д-р Гълъбова.
Тъй като няма пълноценна грижа за хората с психични проблеми извън болниците, те често стигат до хоспитализация. И се влошават след изписването. У нас практиката е такива пациенти да се поемат от близките им, които често не могат да се справят със състоянието им.
"Най-вероятно и майката на младата жена не е могла да я убеди да си приема лекарствата. Тука е моментът да кажем, че за да се стигне до това влошаване драстично, когато човек е провел лечение в клиника и е стабилизиран, минават около две седмици, три, в които той не си приема лекарствата", заяви психиатърът д-р Веселин Герев.
В такива случаи психиатърът съветва родителите да се обърнат към органите на реда.