Все повече шофьори си плащат глобите чрез ПОС терминал в патрулката, предаде БНТ.

Шофьорът, колкото и да се старае да не прави нарушения - идва ден, в който под чистачката му се появява някоя глоба - в повечето случаи за неправилно паркиране. На същия този фиш обаче няма изходящ номер и дори да отидете към най-близкия терминал да си платите глобата няма да има основание за това. И така ще се наложи да почакате и фишът ви да дойде по пощата, но вече ще сте изтървали седемдневния срок, в който да заплатите с отстъпка. Има ли обаче друг начин?

"От началото на месец август, във всеки патрул на пътна полиция има ПОС терминал. Ако искате да заплати глобата, става много лесно. Служителят от "Пътна полиция" проверява в таблета за невръчени електронни фишове, както и за неплатени глоби. Предоставя се възможност на водача да избере да плати всички глоби или част от тях. Иначе служителят ще ви обясни самата технология. Но по този начин се спестява време, съответно и пари, защото има един интервал, в който глобата може да се плати с отстъпка и всеки един водач може да се възползва от това нещо", каза комисар Димитър Кикьов от Областната дирекция на МВР в Сливен пред БНТ.

От момента на връчване на глобата започва да тече този срок 7 дни за обикновените фишове и за електронните фишове - 14 дни. Така че при електронните фишове, които са за превишена скорост, там отстъпката е по-голяма 30%. Тоест плащате 70% от стойността. При обикновените фишове плащате 80% от стойността.

От КАТ са категорични, че няма опасност да платим два пъти едно и също нарушение.

"Не, тъй като незабавно това се отразява в информационната система", обясни комисар Димитър Кикьов.

Глобите, наложени от органи на Министерството на вътрешните работи за нарушения на Закона за движението по пътищата, може да се плащат и чрез банкова карта чрез терминални устройства ПОС, инсталирани в отдел/сектор "Пътна полиция", в районни управления към областните дирекции на МВР и на ГКПП, а така също и в патрулни автомобили на звената "Пътна полиция".