От направената справка за регистрираните трудови договори в Националната агенция за приходите (НАП) е установена, че към настоящия момент работещите в халето на бул. "Искърско шосе" нямат регистрирани трудови договори. Това съобщиха от ИА "Главна инспекция по труда". Петимата мъже нямали и здравни осигуровки.

Екип на агенцията продължава проверката на трудовата злополука от снощи, допълва БТА.

По първоначална информация трима работещи, намиращи се на мобилна вишка, позиционирана непосредствено до зоната на разрушаване, са събаряли преградни тухлени стени. Вследствие на неспазена технологична последователност на дейността се компрометира устойчивостта на конструкцията, при което стената и трегерът рухват. Те затискат мобилната вишка и намиращите се на нея работещи, които са тежко пострадалите.

На място от проверяващите инспектори е съставен акт за спиране на строителните и монтажни работи. От възложителя на работата са изискани документи, необходими за извършване и приключване на проверката.

Починалият снощи 35-годишен мъж е бил ръководител на бригадата от общо петима работници. Той издъхна на входа на болница "Света Анна" след опити на няколко пристигнали на мястото на инцидента екипи на Спешна помощ да спасят живота му.

В "Пирогов" бе откаран един от другите двама пострадали. Той в много тежко състояние, съобщиха оттам. Младият мъж е политравма, като има тежка двустранна гръдно-коремна травма. Опериран е по спешност. Към момента остава под активно наблюдение и реанимационно лечение.

Третият пострадал след инцидента с паднало строително скеле е в ИСУЛ в добро общо състояние и без опасност за живота. Той се е разминал само с натъртвания по цялото тяло и уплаха, съобщи доц. д-р Румен Попов, началник на Клиниката по неврохирургия, цитиран от пресцентъра на болницата.

След първоначалните преглед е имало съмнение за счупен гръбначен прешлен, което на направения скенер не се е потвърдило. Мъжът е неосигурен. Засега остава за наблюдение в Клиниката по неврохирургия.

И петимата пострадали при инцидента в хале в София са от кюстендилския ромски кв. "Изток", казаха за БНР живеещи в 12-хилядната махала. Стотици от квартала всяка сутрин пътуват до столицата, за да работят на различни обекти, основно - в строителството, повечето от тях без трудов договор. Безработицата в ромския квартал е висока - макар че официална информация за това не се подава отникъде. Това принуждава стотици - предимно мъже, да търсят работа по обекти в София или в чужбина.