Експлозии прекратиха потушаването на пожара в планината Славянка
Пожарните огнища се намират на минно поле с голяма площ - около 1,5 км. по права линия
Борбата с пожара в планината Славянка на границата между Гърция и България е прекратена заради експлозии в района, предаде БНР. Пожарните огнища се намират върху минно поле по границата, което по права линия е около 1,5 км. Гасенето досега бе възможно единствено по въздух.
По данни на хората, които са на място, се чуват гърмежи, но не се знае дали са мини или други боеприпаси. Хората са изтеглени на безопасен периметър, съобщи за БТА областният управител на Благоевград Георги Динев.
Въпреки че от 5 часа сутринта български огнеборци са на терен и се опитват да овладеят пожара, който през нощта се разрасна заради силния вятър, взривовете в района на минното поле преустанови работата на пожарникарите.
Въпреки че огънят е преминал защитната просека, е овладян, съобщи още областният управител на Благоевград. "Фронтът му е около километър, все още е низов. На българска територия навлизането е около стотина метра", добави Динев.
В 9 часа в борбата с пожара трябваше да се включат и френските самолети, както и военни хеликоптери от българска страна. Към 10 часа обаче машините все още не са задействани. На място е директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Александър Джартов.
Вчера отново работата на гръцките пожарникари е била преустановена заради взривове. От гръцка страна са били изпратени наземни екипи, но след като са разпънали маркучите, са чули гръм и са преустановили действия. Предполагат, че става дума за гръмнала граната, обясни пред БНТ Пламен Поюков, директор на Държавното горско стопанство в Катунци.
Защо по границата все още има мини?
Мините по границата с Гърция са поставени през 30-те години на миналия век. "От 35-а година започва изграждането на линия "Метаксас" по името на Йоанис Метаксас, който тогава по това време е диктатор в Гърция. Това е едно доста впечатляващо съоръжение, още повече, че в района на пожара в планината Славянка се намира най-силното укрепление - крепостта Рупел", разказа пред БНТ директорът на Регионалния исторически музей в Благоевград д-р Кирил Алексиев.
Гръцката страна инвестира над 4 години и 100 милиона драхми в отбранителната линия. "Освен мини там е имало противотанкови ежове, много бункери, огневи скрити точки - всъщност е било насочено срещу евентуално, внезапно нахлуване от страна на България. От север", допълни министърът на вътрешните работи от 1997 до 1999 г. Богомил Бонев.
Целта на линията "Метаксас" била да задържи евентуално нападение от страна на България към Гърция.
По време на Студената война мини са поставени от българската страна на границата, но с друга цел - да се спрат бегълците от комунистическия режим. След промените през 89-а необходимостта от тях отпада. Голяма част от минните полета са премахнати, но в труднодостъпните райони това е невъзможно.
Вчера служебният вътрешен министър Калин Стоянов заговори, че на държавно ниво след като пожарът бъде овладян, трябва да се говори за това мястото да бъде изчистено от мини.
Във Facebook Богомил Бонев написа, че точно преди 25 г. минните полета по южната граница са били премахнати. "Обезвредени бяха над 300 хил. противопехотни мини. Това беше и част от ангажимента ни за присъединяване към НАТО и ЕС. Интересно, за какви минни полета говори това момче", коментира той, визирайки Калин Стоянов.
"Последната обезвредена мина стоеше като сувенир на бюрото ми (метална, за сведение на някакъв "корифей" от МО, който по телевизията каза, че били бакелитови и трудни за откриване с металотърсач). Ако са останали противотанкови мини, то МО трябва да обясни какво са правили през всичките тези години", смята Бонев.