Заплатите във Враца по-високи от Варна
Средната работна заплата в област Варна през второто тримесечие на тази година е била 584 лв. – с 4 лв. под средната за страната. Това каза директорът на Териториалното статистическо бюро (ТСБ) Деян Славов.
С най-високи заплати през тримесечието 1136 лв. (при 1321 лв. средно за страната) са секторите за производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива. Следват финансови и застрахователни дейности с 1025 лв. (1355 лв. за страната), добивна промишленост с 823 лв., транспорт, складиране и пощи със 784 лв. (655 лв. за страната), хуманно здравеопазване и социална работа със 771 лв. и държавното управление – 726 лв.
Най-ниски през вторите три месеца на 2009 г. са били заплатите в основния за областта сектор на хотелиерските и ресторантьорски услуги. Нивото на възнагражденията в тях е достигнало едва 388 лв. средно на месец, отчете Славов. Най-много работни места за същия период на годината са открити в сектора на търговията, авторемонтните услуги. Средната заплата в тях е била 432 лв. при 463 лв. средно за страната, сочи справка на ТСБ – Варна. С ниско ниво на заплащането се отличава и секторът на строителството, който е на четвърто място в областта Не е високо заплащането и в сектора на строителството, който е на четвърто място по брой наети места за второто тримесечие на 2009г. Трудовите възнаграждения там рядко надхвърлят 501 лв. при 554 лв. средно за страната.
Разпределението на наетите по сектори, според равнището на месечните заплати, през второто тримесечие на 2009 е неравномерно, като 33,5 % от наетите работят в четирите най-ниско платени сектора (други дейности, хотелиерство и ресторантьорство, търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети и култура, спорт и развлечения), а в четирите най-високо платени – само 4,5 % от наетите.
По предварителни данни на Националния статистически институт и териториалното звено във Варна наетите по трудово и служебно правоотношение в областта към 30 юни т.г. са 179 041 души, което е с 3 % повече в сравнение с 31 март т.г. Спрямо същия период на м.г. обаче има намаление – в обществения сектор с 3,9 %, а в частния с 1,1 %. Към 30 юни делът на наетите в обществения сектор намалява с 21,5 %, но се повишава в частния – до 78,5 %. От всички наети по трудово – правни отношения през второто тримесечие на годината във Варненска област 21,2 % работят в сектора търговията и авторемонтните работи. Следват работещите в преработващата промишленост с 13,7 %, в хотелиерство и ресторантьорство с 12,1 % и в строителството с 9,8 %.