Избегнахме шока в Румъния, смята Дянков
България успя през 2010 г., ще успее и през 2011 г. да избегне радикалните мерки, които предприе Румъния, заявява финансовият министър Симеон Дянков пред румънския в. „Адевърул”.
Той подчертава, че това са предпоставките различни румънски фирми да преместват дейността си в България и отбелязва, че 1500 румънски компании са открили офиси в Русе.
"Не увеличихме данъците в кризата. Запазихме същата данъчна система, за разлика от Румъния или Гърция. При нас ДДС се запази на ниво от 20%, данъкът върху печалбата е 10%, докато при вас е 16%. Данъкът върху дивидентите е 5%, докато в Румъния е около 12%”, заявява Дянков.
На въпрос какво е мнението му за случващото се в еврозоната и за намеренията на България за присъединяване към нея, той отговаря, че независимо от проблемите, с които се сблъсква, еврото е много стабилна валута и има зад гърба си силен пазар и Европейската централна банка.
„Ние запазваме нашата позиция да се присъединим към еврозоната възможно най-скоро. Надяваме се, че до края на 2011 г. ще можем да докажем, че сме готови да въведем еврото, ако дефицитът се запази под 3%, можем да започнем преговори и да изготвим план за въвеждане на еврото”, допълва министърът.
Той потвърждава и подкрепата си за полската инициатива страните-членки, започнали реформи в пенсионната система, да бъдат „поощрени”, като разходите за пенсионната реформа да не се включват в изчисляване на бюджетния дефицит.
Попитан дали поддържа идеята за създаване на Европейски валутен фонд, Симеон Дянков казва: "МВФ разполага с достатъчно опит и кризата ни показа, че някои от институциите на ЕС не действаха достатъчно добре”.
Вицепремиерът коментира и двустранните отношения между България и Румъния, с акцент върху съвместните инфраструктурни проекти, какъвто е мостът Видин-Калафат, присъединяването към Шенген и борбата с контрабандата.