Синдикатите готвят протести заради пенсионната реформа
КНСБ и КТ „Подкрепа" категорично не подкрепят предложенията за промени в Кодекса за социалното осигуряване във вида, внесени за обсъждане в Министерски съвет.
Правителството реши днес, че от 1 януари 2011 г. осигурителният стаж за пенсия ще нараства плавно с по една година до 2013-а включително. През 2013 г. жените ще могат да се пенсионират с 37 години стаж, а мъжете - с 40 години.
Мерките, с които настоящото правителство очаква „да върне доверието на хората в пенсионната система", предлагат същото поколение, което страда от липса на доходи и възможности за трудова реализация, което за последните 10 г. понесе нарастване на възраст и стаж за пенсиониране (стажът - с 14 г. за жените и с 12 за мъжете, а възрастта за жените с 5 години, а за мъжете с 3), да приеме безропотно ново утежнение на условията за достъп до пенсия, пише в становището.
КНСБ и "Подкрепа" заявяват, че проблемът с дефицита на НОИ може да бъде решен с осигуряването на повече приходи, а не с орязване на разходи. Те протестират и срещу това, че промените не са обсъдени с тях.
Социалният министър Тотю Младенов обяви по-рано днес, че фирми и граждани дължат почти милиард лева на НОИ за социални осигуровки.
Синдикатите апелират премиерът Бойко Борисов да внесе яснота в посланията на правителството като лично заяви конкретно дали ще бъде търсен обществен консенсус преди внасянето на каквито и да било промени в пенсионната система, или правителството само ще понесе отговорността за промените.
"Въпросите за по-висок стаж за пенсиониране и за увеличение на пенсионната възраст могат да решават само в дългосрочен план демографски проблеми и по същество нямат нищо общо с ефективността на пенсионната система. Те ще оставят нови десетки хиляди български граждани без възможност да работят и да натрупат изискваните години /стаж за пенсия и без реални изгледи да получават заслужените си през годините пенсии в близък до трудовите им възнаграждения размер", пише в становището.
Ръководствата на КНСБ и КТ „Подкрепа" обясняват, че усилията им в преговорите с работодатели и правителство, предложенията им не са чути.
Според тях, че работниците, синдикалните членове и организационни структури трябва да решат как "да се противопоставят на накърняването и интереси им, да намерят начини и средства, включително и чрез протестни действия, за да защитят правата на хората на наемния труд". Тези протести трябвало да съвпаднат с разглеждането на законопроекта в Народното събрание.