Експулсираните от Франция роми са в по-голямата си част румънски и български имигранти. Откакто тези две страни влязоха в ЕС на 1 януари 2007 г., те станаха европейски граждани. А в Европейския съюз "свободното придвижване на работещите е основно право", пише  френският вестник, цитиран от БТА.

Въпреки това "за преходен период от максимум седем години" гражданите на новите страни членки може да се срещнат с временни ограничения за работа в друга страна", припомня ежедневникът.

Франция и още девет страни членки (Германия, Белгия, Италия, Люксембург, Холандия, Дания, Ирландия, Великобритания и Австрия) налагат такива ограничения за трудовия си пазар. Румъния и България ще влязат в Шенгенското пространство за свободно придвижване през март 2011 г. Държавният секретар по европейските въпроси Пиер Льолуш обаче спомена, че е възможно това да стане на по-късна дата ако Букурещ и София не постигнат по-добра интеграция на ромската си общност, отбелязва "Фигаро".

Днес румънските и българските граждани може да влизат на френска територия без специални формалности и да останат три месеца без да е нужно да упражняват някаква дейност. Те може да бъдат експулсирани преди изтичането на тримесечния срок ако нарушават обществения ред или се счете, че са "неразумно голям товар за системата на социални помощи". След изтичане на тримесечния срок те вече трябва да имат работа, да следват или да докажат достатъчни доходи, както и да плащат осигуровки.

За упражняване на професионална дейност румънските и българските граждани трябва да притежават разрешително за престой и разрешително за работа. Срокът за получаване на тези документи понякога отнема няколко месеца. Освен това трудовата дейност, която е разрешено да вършат ромите е ограничена до 150 професии, за които трудно се намират желаещи - от строителството до хотелиерството, минавайки през риболова, отбелязва вестникът.

Следователно, ако нямат нужните документи ромите може да бъдат експулсирани. Било чрез документ, който ги задължава да напуснат френската територия, в който им се дава едномесечен срок от момента на известяването, било с наредба от областната управа за връщане до границата - административно решение, което задължава незаконно пребиваващ чужденец да напусне Франция незабавно. Те също така може да получат "помощ за завръщане" от 300 евро на възрастен и 100 евро на дете, която им позволява "да напуснат националната територия свободно и да се приберат при достойни условия в страната си", посочва министерството на имиграцията.
По негови данни през 2009 г. около 10 000 души са били върнати в Румъния и България. По някои оценки близо две трети от тях са се върнали обратно във Франция, пише "Фигаро".