Това съобщи социалният министър Тотю Младенов на конференция, посветена  на Европейската година на активния живот на възрастните хора и солидарността между поколенията, предаде БГНЕС.

Според министъра вече наблюдаваме значителни промени в баланса и структурата на населението не само у нас, но и в Европа - намаляване на ражданията, увеличаване на възрастните хора и засилване на миграционните процеси.

Общото застаряване води до това, че делът на възрастните хора ще се увеличава, каза той. По статистически данни на всеки 100 лица, излизащи в пенсия, местата им се попълват от едва 68 млади хора.
Очаква се и намаление на количеството и влошаване на качеството на труда, както и свързаните с това неблагоприятни тенденции.

България е от малкото страни, които имат разработена дългосрочна демографска концепция и стратегия до 2030 г., похвали се социалният министър.
Милата седмица правителството отчете, че средната възраст на българите през 2011 г. вече надхвърля 42 години.

Една от най-силните мерки у нас е стартирането на пенсионната реформа през 2010 г., каза министърът. Той подчерта и специалният ефект от сключването на договорите за лични асистенти със 166 общини за 15 000 потребители по програмата "Помощ в дома" със средства от ОП "Човешки ресурси".

В отговор на въпрос Младенов каза, че правителството ще реши утре дали ще има коледна добавка за пенсионерите и дали тя ще важи за всички пенсии, или само за най-ниските. 
"Утре ще разговарям с финансовия министър в Министерски съвет, за да каже какви са възможностите и ще ви информираме. На този етап и аз не знам нищо", допълни той.

Преди дни Симеон Дянков каза, че добавки към пенсиите са възможни, ако бюджетът към ноември е на плюс.