Това съобщават от Главната дирекция на гражданската авиация (DGAC), цитирана от Франс прес, предаде БТА.
От началото на септември Франция е обхваната от вълна от протести и стачки, заради пенсионната реформа, предприета от властите.

Очаква се да бъдат отменени и 50% от полетите на летище Бове, на 80 км северно от Париж, където кацат самолетите на нискотарифната компания Райънеър (Ryanair) до френската столица. В цяла Франция са предвидени 244 протестни демонстрации. Стачка в пристанищата и рафинериите застрашава страната с недостиг на бензин. Последните демонстрации успяха да съберат внушителни протестни шествия с участието на между 900 000 и 1 милион души според полицията и близо 3 милиона души според синдикатите, предаде БТА.

Авиокомпания Air France обяви, че ще изпълни всичките си полети на далечни разстояния, но че ще анулира някои от вътрешните и европейските полети (на къси и средни разстояния). Стачките във въздушния транспорт ще продължат 24 часа.

Френските железници (SNCF) предвиждат да се движи средно един от всеки три високоскоростни влака между Париж и провинцията. Трафикът за чужбина ще бъде нормален при влаковете Евростар за Лондон, а от влаковете Талис до Белгия и Холандия ще се движат само 8 от всеки 10 влака. Две трети от влаковете за Германия и осем от всеки десет влака до Швейцария също ще бъдат осигурени. Очаква се да бъде силно нарушено и движението на влаковете между Париж и предградията, а по-малко в метрото.

Масово стачкуват и френските учители, редица държавни служби може да останат затворени и до 18 октомври, съобщи БНР. Страната е сериозно заплашена и от недостиг на гориво в следващите дни заради нестихващата стачка на петролните рафинерии.

Според проучване, публикувано във вестник “Паризиен“, близо 70 процента от французите подкрепят продължителни стачни действия.

На 8 октомври Френският Сенат одобри повишаването на законната минимална възраст за пенсиониране от 60 на 62 години. Това бе ключов елемент от плана на президента Никола Саркози.

Снощи френските сенатори одобриха още едно ключово положение в пенсионната реформа в страната - повишаването от 65 на 67 години на минималната възраст за получаване на пълен размер на пенсията, съобщи Франс прес. Мярката беше приета със 174 срещу 159 гласа. Против гласуваха лявата опозиция и сенаторите центристи.

*Текстът е актуализиран към 13.45 ч.