Царево спасява за сезона 7 плажа
Седем от най-атрактивните плажове по Южното ни Черноморие, разположени на територията на Община Царево, този летен сезон ще приемат туристи и няма да имат табелка " неохраняем плаж".
Това са плажовете " Мечата дупка", ”Оазис” , ”Царево - Василико”, ”Нестинарка” и ”Устието на Велека”, съобщиха от община Царево, цитирана от БГНЕС.
През 2008 г. общината сключи за тях договори за стопанисване по силата на тогава действащия вариант на Закона за Черноморското крайбрежие. Стопанисването им е предоставено за срок от три години за разлика от другите общини, където договорите са едногодишни. С изменение на закона през 2009 г. тези права са отнети от общините и плажовете могат да се отдават под наем единствено от МРРБ и областния управител.
Всички плажове в Царевска община не са отдадени чрез търг от министъра или областния управител, но по настояване на кметството не са включени и в списъка на неохраняемите плажове, одобрен от областния управител. При това положение е постигната договореност с държавата тези плажове да се охраняват и стопанисват от фирмите, определени от общината и поели тези задължения с тригодишните договори.
В писмо до кмета на Царево областният управител му възлага да упражнява контрол върху седемте плажа, което само по себе си е добра оценка на свършената досега работа от общината. В тази връзка кметът Петко Арнаудов коментира: „Оказва се, че сме постъпили далновидно, като сме търсили през 2008 г. наематели не за няколко месеца, а за по-дълъг период и с по-сериозни намерения. Сега тези наематели за последна година ще трябва да изпълняват ангажиментите си и да поддържат плажовете. От общината ще ги проверяваме, защото договорите са сключени с нас. Ще бъдем много взискателни особено към плажовете в Царево".
През седмицата общината обяви и открит телефон за сигнали за нарушения по плажовете на нейна територия.