Престъпни схеми за нелегална сеч в Бургаско
17 стражари от Бургаското управление по горите са уволнени и предадени па прокуратурата заради участие в престъпни схеми.
0
137
Те се включвали в схеми за нелегална сеч на дърва и бракониерски лов. Част от тях участвали пряко или косвено – с информация, която давали на бракониерите.
“Имаме 16-17 случаи, за които по категоричен начин сме установилиq че са участвали и те са предадени на прокуратурата“, заяви инж. Румен Желев, директор РУГ – Бургас Според Желев през настоящата зима рязко е скочил броят на осуетените опити за нелегална сеч. Горските си обясняват повишения интерес към гората с икономическата криза в страната. Причината е икономическата криза и липсата на пари в голяма част, най-вече от бедните прослойки от населението да си закупят дърва за огрев. Незаконното потребление на дървесина у нас ежегодно се равнява на около 500 хиляди кубически метра при 5 милиона кубика регламентиран добив. За да бъдат спрени загубите на държавата, ръководството на бургаското управление е категорично, че охраната на горите ще става още по-сериозна “Хората, които си вадят хляба от горите трябва да решат на коя страна ще бъдат – на законността, където сме ние или на страната на нарушителите“, смятат горските. На 6 април започва Националната седмица на гората. Тя ще премине под мотото „Гората утре – наша грижа днес”.
“Имаме 16-17 случаи, за които по категоричен начин сме установилиq че са участвали и те са предадени на прокуратурата“, заяви инж. Румен Желев, директор РУГ – Бургас Според Желев през настоящата зима рязко е скочил броят на осуетените опити за нелегална сеч. Горските си обясняват повишения интерес към гората с икономическата криза в страната. Причината е икономическата криза и липсата на пари в голяма част, най-вече от бедните прослойки от населението да си закупят дърва за огрев. Незаконното потребление на дървесина у нас ежегодно се равнява на около 500 хиляди кубически метра при 5 милиона кубика регламентиран добив. За да бъдат спрени загубите на държавата, ръководството на бургаското управление е категорично, че охраната на горите ще става още по-сериозна “Хората, които си вадят хляба от горите трябва да решат на коя страна ще бъдат – на законността, където сме ние или на страната на нарушителите“, смятат горските. На 6 април започва Националната седмица на гората. Тя ще премине под мотото „Гората утре – наша грижа днес”.