Съдът вече постанови най-тежката мярка задържане под стража за д-р Васил Деведжиев и Петко Държиков.

В схемата има и четвърти участник, чието име засега не е известно, пише "Марица".
Срещу четиримата са повдигнати обвинения, че са подготвяли ушни марки за 1200 агнета, внесени от Румъния, с цел да ги пренесат през границата за Турция като български.

Според разследването главният инспектор в отдел “Здравеопазване на животните” в Областната дирекция за безопасност на храните д-р Йорданов, частният ветеринарен лекар д-р Васил Деведжиев и Петко Държиков, известен като Петко Черния, трябвало да подготвят документите за износа на 1200 живи агнета от Румъния за Турция.
Животните пристигнали с румънски и български ТИР и били оставени на депо край пловдивското село Караджово. Там е трябвало да им сложат маркировка на ушите, че са български, тъй като има договорка между България и Турция да не изнасяме румънски агнета.

Вносът е извършен от шуменската фирма “Лайв Сток Интернешънъл”, чийто управител е сирийски гражданин. Негов пълномощник е бил Петко Държиков, който е отговарял за превоза, а д-р Деведжиев е имал договорка с шуменската фирма за поддръжка на депото и лечението на животните. Фирмата е разполагала с разрешителни за износ на агнета, а турски инспектори са идвали няколко пъти на проверка и одобрили депото край Караджово.

Собственикът Никола Александров, известен като Никола Менделеята, обясни, че е сключен договор за 5 г., а хората, които идвали, изглеждали почтени и точни. Самата селскостопанска база е законно ползвана за пренасяне и престой на животни при транспортиране. Стоката е доставена до стопанската база миналата сряда и е открита от полицията още на следващия ден по подаден сигнал.

По първоначални данни засечената контрабандна пратка живи животни е била първата от подготвяна дълга сесия такъв износ от Румъния и внос към Турция. Тепърва ще се изяснява колко дълго е обезпечавана тази операция с логистика, техника и материали.

Задържаните румънски агнета вече са транспортирани до кланица с прокурорско постановление. Акцията е извършена в събота, тъй като повече е било невъзможно да се задържат животните, една част от тях са започнали да измират.

1154 агнета са дарени днес на 164 социални домове в България, съобщи земеделският министър Мирослав Найденов в Садово, предаде "Фокус".
В домовете са настанени над 11 000 души – възрастни хора и деца.

За доставянето на животните до социалните домове са помогнали големите търговски вериги със специализирани хладилни автомобили.

Разпоредена е комплексна проверка на областната дирекция на Агенцията по храните в Пловдив, добави той.
Ще се проверява как са съхранявани ушните марки, които са били поставяни на животните, и как са влезли в обръщение.
Схемата е била пресечена, благодарение на това че Турция е била забранила експорта на животни от България и Румъния.