Ревността е по-силна от всичко
Новите форми на общуване захранват и нови форми на ревнуване
"Той е онлайн - значи си чати с нея! Той не е онлайн - значи е с нея!"
Този епизод на подкаста на Dir.bg "Trendy" обръща внимание на съвременните аспекти на взаимоотношенията между хората, свързани с ревността. Оказва се, че новите технологии и възможности за комуникация засилват и поводите за ревност.
Кои са корените на ревността? Ниската самооценка или "убеждението, че тази връзка е уникална". Да ревнуваш, значи ли да обичаш така, сякаш мразиш?
Психоложката Анна Мария Пеева анализира важната психологическа тема и критикува тезата, че "ревността е измерител на силата на чувствата ни".
Ревността е извор на страдание. Страничните ефекти от нея са фрустрация, гняв, дебнене и деструктивни желания за притежание на другия.
Подкастът се фокусира и върху професионалните тези на психоложката, че "Никое чувство не е във вакуум, а е част от верига", но и че "Не можем да повлияем на това дали някой ревнува или не ревнува, но можем да избираме как да реагираме на чуждата ревност".
Професионалният съвет към хора, попаднали в тази ситуация е да се обърнем към огледалото и там да зададем въпроса "Какви мисли и убеждения имам аз за любовта, партньорството и собствената ми стойност?" Анна Мария Пеева акцентира и на това, че терапевтичният процес включва и срещата със собствените демони.
Още важни въпроси, на които разговорът отговаря:
Откъде идва съмнението към партньора без основания?
Кога имаме ситуация на "самосбъдващото се пророчество" заради ревност?
Последвайте ни в: Spotify - Google Podcasts - Anchor - Breaker - Pocket Casts - RadioPublic