Ужасът на войната е и шанс за колективната ни психика - да ни изгради, да се видим обединени в желанието да помагаме, да разбираме другия, да бъдем човечни. Тогава, ще видим, че щом можем да помагаме на съседа, можем да помагаме и на себе си. И да бъдем по-ангажирани към социума.

Днес, ние българите отваряме сърцата си, демонстрираме важна съпричастност към хората в беда и готовност да помагаме. И това е добрата новина. Така е в останалата част от Европа. Защото преди всичко сме човешки същества.

Това е посланието на този епизод на подкаста "Trendy", в който Милена и Даниел разговарят с Мария Черешева от "Приятели на бежанците", която разказва за опита, грешките и важните мерки в помощта към хората, които бягат от война.

"Тези, които искат да помогнат, трябва да бъдат търпеливи, защото доброволците, които организират процеса, са засипани с предложения за помощ и телефоните им не спират да звънят", казва Мария.

Има огромно предлагане на настаняване. Много българи са готови да приемат хора в нужда в домовете си или да им помогнат, с каквото могат. Но е нужна и координация с доброволците на румънска територия, относно превоза, за да се знае колко хора, в колко превозни средства тръгват от там, за да бъдат посрещнати тук.

В тази ситуация важен е и "Психологическия профил на идеалния доброволец, който не се демотивира след първата седмица", казва Миленита, а Мария дава пример с личния си опит: "Правех го месеци, получих бърнаут и после не можех да го правя".

И разказва защо в първата среща с множество бежанци - тези, които искат да помогнат са напълно неподготвени. Черешева казва още: "В желанието си да помагаме, трябва да наблягаме и на организацията, а не само на спонтанността, защото първите дни са хаотични. И да си пазим силите, ресурсите и времето, защото това продължава дълго, а хората тепърва имат нужда от нас".

"Ние постепенно се променяме към нещо по-добро".

"Освен от храна и от памперси - тези хора имат нужда и от човещина, от отношение, някой да ги изслуша".

"Когато човек влезе в ролята на спасител, може лесно да забрави каква е първоначалната му цел".

Това са посланията на Мария Черешева от "Приятели на бежанците".

Ето и списък с линкове към възможностите за помощ:

Единен информационен портал - на държавно ниво

България за Украйна - портал за помощ на частно ниво

Български червен кръст - координатор на материална помощ

Национална Асоциация на Доброволците в Република България - търси лекари с украински и руски език за осъществяване на прегледи и профилактика на бежанци. Набира и немедицински лица за помощ. Оказва подкрепа на учащи се в България.

Каритас България - материална помощ и подкрепа на новопристигнали бежанци

УНИЦЕФ - помощ за децата на Украйна

КОНКОРДИЯ България - съдейства за настаняване

Фейсбук група "Помощ за украинските бежанци"

Български хелзинкски комитет - правна помощ за бежанци

Център на бесарабските българи - логистична подкрепа

Български фонд за жените разкрива Спешен фонд в подкрепа на жените и децата, пострадали от войната в Украйна

"Съвет на жените бежанки в България" помага на бежанци и търсещи закрила за адаптация и интеграция в приемащото общество в България, организира склад за материална помощ за бежанците.

Украински червен кръст

Снимка: iStock by Getty Images/Колаж: Петя Александрова, Dir.bg

Последвайте ни в: Spotify - Google Podcasts - Anchor - Breaker - Pocket Casts - RadioPublic