Заповедта на Международния наказателен съд за арест на президента на Русия Владимир Путин показва, че оттук нататък той под никаква форма не е легитимен в международните отношения. Това заяви в коментар за рубриката "Евранет Плюс" Иво Иванов от Българското геополиическо дружество:
"Ако той има късмета да стигне пред Международния наказателен съд, то със сигурност ще го очаква затвор, но не и смърт. Заповедта показва само едно нещо - че се дава ясен знак, че оттук нататък Владимир Путин под никаква форма не е легитимен в международните отношения, т.е. никой няма да сключва споразумение с него официално".

"Това е сигнал - трябва обкръжението на Путин да намери начин да се раздели с него. Дали той ще замине някъде в чужбина да стане изгнаник, което аз лично не вярвам да го направи, защото той не е от хората, които ще постави съдбата си в ръцете на други хора, но със сигурност Путин оттук нататък е нещо, което е извадено пред скобите и Европейският съюз, когато говори, и европейските институции - за неговото явяване пред Съда, въобще не го правят формално. Залогът е поставен, чертата е премината и Путин повече няма да има място сред международните лидери", добави той.

Решението от Хага дойде през март, а като причина за него президентът на съда Пьотр Хофмански изтъкна "неспособността на Путин да упражнява контрол над цивилни и военни, извършващи действията": "Състав на Международния наказателен съд издаде заповеди за арест около ситуацията в Украйна на Владимир Владимирович Путин - президент на Руската федерация и Мария Алексеевна Лвова-Белова - пълномощник за правата на децата заради предполагаеми депортации на деца. Международното право забранява окупационните сили да прехвърлят цивилни от окупираните на други територии, а децата се ползват със специална закрила съгласно Женевската конвенция".

Заповедта е "без никакво значение", изтъкна говорителят на руското външното министерство Мария Захарова, която припомни, че Русия "не е страна по Римския статут" или по договора, по който е учреден Международният наказателен съд.
"Смятаме самата постановка на въпроса за възмутителна и неприемлива. Русия, както и редица други държави, не признава юрисдикцията на този съд",потвърди и говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, а председателят на Държавната Дума Вячеслав Володин определи като "агресия срещу Русия" "всяка атака срещу президента й".

В коментар на документа, в който е спомената, Мария Лвова-Белова написа, че е "страхотно, че международната общност" оценява "тази работа в помощ на децата" - "че не ги оставяме във военни зони; че ги извеждаме; че създаваме добри условия за тях; че ги обграждаме с любов".

"Съгласно четвъртата конвенция от Женева, по която Русия е страна - е незаконно да местиш деца в твоята страна по време на конфликт", уточни в интервю за предаването ни "Събота 150" по програма "Хоризонт" Натаниъл Реймънд - изпълнителен директор на Лабораторията за хуманитарни изследвания в Йейлския университет. 
"Съгласно тези правила децата в окупирани територии могат да бъдат преместени само в трета неутрална страна, но не и на територията на държавата-окупатор. Само защото Русия го е сторила, независимо от условията, при които са държани децата - това е нарушение на специалния им защитен статут".

В Русия е в ход и наказателно разследване срещу издалия заповедите за арест прокурор на Съда Карим Хан:

"Това е един изключително мрачен повод - за първи път съдии от Международния наказателен съд чувстват необходимост да издадат заповед и срещу лидер, и срещу висши държавни служители на постоянен член на Съвет за сигурност, които би трябвало да са пазители на Хартата на ООН".

По думите му, за военните престъпления няма срок на давност, така че заповедта би трябвало да е валидна дори и след края на войната на Русия.
"Не бива да позволяваме престъпленията от агресия да останат ненаказани!", каза главният прокурор на Киев Андрий Костин, който определи като "историческо" решението на Съда - и за Украйна, и за цялата международна правна система.

"Невъзможно е да се извърши подобно престъпно деяние без висшия ръководител на терористичната държава! Разделянето на деца от семействата им, укриването на деца на територията на Русия, хвърлянето им в отдалечени региони - всичко това е очевидна държавна политика на Русия и държавно зло", добави украинският президент Володимир Зеленски, който също приветства решението на Съда. То беше посрещнато положително и от редица държави, включително Съединените щати.

"Международният наказателен съд не е признат в международен план - от нас също, но смятам, че той направи много силен ход", каза американският президент Джо Байдън. Чуха се и предупреждения - например, от сръбският му колега Александър Вучич: "Мисля, че разпореждането за арест на Путин, без да задълбавам в правните въпроси, ще има лоши последици. То показва огромното нежелание да се говори за мир". 

"Без съмнение целта е да утежни възможността на руския президент да комуникира с други лидери, които ще имат на ум, че разговарят с човек, обвинен във военни престъпления", каза президентът на Сърбия, която заедно с България е една от страните по Римския договор.

"Ако президентът Путин посети някоя от над 130-те страни, които са подписали това международно споразумение, то той ще бъде арестуван във всяка една от тях"предупреди върховният представител по външната политика и сигурността на Европейския съюз Жозеп Борел. А на въпрос на БНР дали страната ни би задържала руския лидер, президентът Румен Радев отговори: "Вие знаете, че отношенията в момента между държавите членки на ЕС и Русия не са такива, че да предполагат посещение на президента на Руската федерация."

И въпреки, че през март от Унгария обявиха, че няма да арестуват Владимир Путин, ако той влезе на нейна територия, въпреки че страната е ратифицирала Римския статут - от Брюксел продължава да се чуват призиви: "Ние трябва да координираме усилията си в разследването по международните престъпления, извършени в Украйна!", каза еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс.

"Осиновяването в резултат на незаконно отвличане е престъпление. Офисът на върховния комисар за бежанците в Русия, както и независимата телевизия "Дождь" също идентифицираха украински сираци в руски домове за деца. В някои от тях децата са подлагани на т.нар. "военно-патриотично обучение", изтъкна еврокомисарят по ценностите и прозрачността Вера Йоурова по време на дебат в Европейския парламент, посветен на отвличането на украински деца в Русия и провел се броени дни, след като над 30 деца бяха успешно върнати на семействата им в Украйна

"Третираха ни като животни! Бяхме затворени в отделни сгради. Повтаряха ни всеки ден, че родителите ни са се отказали от нас", каза Виталий, който е бил месеци наред в Херсон, а 13-годишната Даша добави: "В лагера идваха на инспекция от Москва и искаха да пеем руски песни. Ако не - изпращаха ни при директора".
"Караха ни да ставаме на руския химн. Ако не - пишеха се обяснения"
, допълни 15-годишния Юра.

"Когато 12-годишният Саша насила е отделен от родителите в Украйна и настанен в руски лагер-затвор, той си казва "никой не се нуждае от мен", "ще имам ново руско семейство". А има хиляди деца от Украйна, които като него са жертва на военни престъпления", разказа по време на дебата в Европейския парламент министърът по европейските въпроси на Швеция Йесика Русвал.

"Владимир Путин и Мария Лвова-Белова трябва да понесат лична и политическа отговорност за тези деяния! Позорно е, когато агресор иска да създаде впечатление, че спасява деца чрез незаконна депортация! И това церемониално натурализиране като руснаци на украинчета", добави от трибуната германският евродепутат от ЕНП Михаил Галер.

А португалският му колега от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Педро Маркес се обърна директно към руския лидер: "Господин Путин, Вие преминахте границите толкова много пъти с тази война, че ще бъдете запомнен с най-лошото. Но недейте да добавяте още една ужасна глава към историята като отвличате деца. Те не са ваши врагове! Не са и войници! Те са невинни деца, които ще бъдат белязани за цял живот от действията ви!"

Германският евродепутат от Зелените Сергей Лагодински пък постави акцент над действията на Лвова-Белова: "Когато чувам как комисарят по правата на детето на Руската федерация говори за осиновяването и русификацията на украински деца, това показва колко важна е заповедта на Съда. Тя не е просто знак, а и инструмент срещу пълната липса на съзнание".

"Няма по-гнусно насилие от това, упражнено над деца! Макар да знаем, че издадените международни заповеди за ареста на Путин и Белова са само инструмент за политически натиск. И все пак нека цитирам Едмънд Бърк, че "за да победи Злото, достатъчно е Доброто да не прави нищо!", каза италианският евродепутат от Партията на консерваторите и реформистите Никола Прокачини, а естонският му колега от Идентичност и демокрация Як Мадисон отправи призив: "Въпросът е как можем да накараме всички държави-членки на Съда да спазят заповедта за арест, тъй като чуваме от някои, че дори и Владимир Путин да отиде в тях, те няма да го задържат. Трябва да има последствия за тях от ЕС и ЕК - икономически санкции! Иначе не би имало смисъл от международното право!"

"Не смятам, че това ще са последните заповеди за арест, които ще бъдат издадени, защото има много широк кръг от факти, които говорят за нарушаване на международно-правна уредба", коментира в интервю за предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт"  Христо Христев - преподавател по европейско право в Софийския университет "Свети Климент Охридски":

"Очевидно Русия не води цивилизовано война в Украйна. Нали, факти, свързани с посегателство над мирно население, цивилна инфраструктура, нарушаване на правилата как се третират военнопленници".

"Решението на съда в Хага да издаде доживотна заповед за арест на президента Путин трябва да бъде изпълнено от всички европейски държави. След това решение Владимир Путин може да встъпи в Европейския съюз само на път към Хага. Това решение е закъсняло, но е справедливо", съгласи се евродепутатът ни от ЕНП Александър Йорданов.

Страната ни имаше представители и на дебата в Европейския парламент, на който беше подписана резолюция-призив към Москва за освобождаването на руските опозиционери.

"Владимир Кара-Мурза беше осъден на 25 години затвор за предполагаема държавна измяна. Неговото престъпление за тази абсурдна присъда - да говори открито от името на милиони, които не са съгласни с войната в Украйна", каза евродепутатът ни от "Обнови Европа" Илнах Кючук.

По повод присъдата в интервю за предаването "Събота 150" по програма "Хоризонт" руският политолог Дмитрий Орешкин уточни: "Едва ли може да се говори за някаква осъзната и рационална цел. По-скоро става дума за разчистване на сметки (...) Второ, това разбира се е проява на лично отношение. Системата се обиди на Кара-Мурза, защото той нарушава принципната и основополагаща идея, на която е изградена Путинова Русия. Принципът се нарича "Корупционно купуване на лоялност" - властта ти разрешава да крадеш, докато си лоялен. В момента, в който започнеш да дразниш системата, тя вади от сейфа папка, в която пише, че еди-кога си си направил еди-какво си. А ако се държиш както трябва, системата не вади папката".

"Това възмутително съдебно решение е поредна демонстрация на политическата злоупотреба със съдебната система в Русия. Солидарни сме с Владимир Кара-Мурза, Алексей Навални, Иля Яшин и всички тези руснаци, преследвани и хвърлени в затвора или сплашвани за това, че се борят за правата на човека и срещу режима. Русия трябва и да осигури достъп до здравни грижи на всички в затвора", призова европейският здравен комисар Стела Кириакиду.

"В Русия не останаха много хора, които публично да критикуват войната и най-вече да декларират солидарност с Украйна. Владимир Кара-Мурза е един от тях - смел публицист, воден от своето желание да създаде по-добра държава. Подобно на нашата цел, неговата е Свободна Русия!", изтъкнаха по време на дискусията германският евродепутат от Зелените Виола фон Крамон-Таубадел, а ирландският евродепутат от Левицата Мик Уолес добави: "Призоваваме Русия да освободи Навални и Кара-Мурза! Призоваваме Комисията да апелира и за освобождаването на Джулиан Асандж! Никой не трябва да лежи в затвора, защото казва истината!".

"Ноктите на Путин стават все по-дълги и се забиват все по-дълбоко! В момента, в който чуваме, че е отговорен за престъпления срещу човечеството в Украйна - той се опитва да запуши устата на опозицията в Русия", подчерта шведският евродепутат от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Евин Инсир.

На дебата членовете на Европейския парламент настояха виновните за арестите и осъждането на опозиционери в Русия да бъдат вписани в санкционния списък на Европейския съюз, а потърпевшите - защитени по европейския закон за нарушаване на човешките права. Искането за вписването изтъкна и евродепутатът от "Обнови Европа" Ги Верховщад: "Още преди два месеца американците наложиха санкции по закона "Магнитски" по този случай. А ние още чакаме!Настоявам господин Борел и министрите на външните работи да приемат санкции по "Магнитски" за случаите Кара-Мурза, Алексей Навални и всички политически затворници възможно най-бързо!" 

По-рано върховният представител на Европейския съюз по външната политика и сигурността също обвини Русия в "злоупотреба с власт". Декларация от името на Жозеп Борел прочете говорителят му Петер Стано: "Ние категорично осъждаме безобразно тежката присъда. Това е поредната демонстрация от страна на руските власти за политическа злоупотреба с правосъдието с цел натиск върху активисти, правозащитници и гласове, които се противопоставят на незаконната руска агресия срещу Украйна".

"Криминализирането на критиките към действията на властите е знак на слабост, а не на сила! Подкрепяме правото на всеки руски гражданин на глас. Кара-Мурза и още безброй руснаци вярват в Русия, в която се спазват фундаменталните човешки свободи", присъедините се по темата и посланикът на Съединените щати в Москва Лин Трейси, която успя да посети в затвора Еван Гершкович - американският журналист, обвинен в шпионаж и застрашен от 20 години затвор.

"Нека отново призовем за безопасното освобождаване на Еван Гершкович от "Уолстрийт джърнъл" - журналистите трябва да могат да работят без страх за живота си. И състоянието на заловения носител на наградата "Сахаров" е обезпокоително. И той също трябва да бъде пуснат!", поиска от името на ЕП председателят му Роберта Мецола.

През март Еван Гершкович беше задъжан от Федералната служба за сигурност в уралския град Екатеринбург, докато се е опитвал да получи информация, "класифицирана като държавна тайна". Дейностите му там "нямат нищо общо с журналистиката", изтъкна тогава говорителят Мария Захарова, а колегата й Дмитрий Песков уточни, че американският кореспондент е бил по-скоро "хванат на местопрестъплението".

Eвродепутатите призоваха Съвета на ООН по правата на човека да проведе незабавно разследване на случаите на нечовешко лишаване от свобода на опоненти. Молба имаше и към Съвета на ЕС - за санкции срещу руски съдии и прокурори, отговорни за преследванията, както и за предоставяне на хуманитарни визи от страните-членки.

А през април Московски съд издаде заповед за задочното арестуване на обявения за издирване в Русия Христо Грозев - автор на редица разследвания на Bellingcat.

"Дейността, която развива Христо Грозев е на ръба на т. нар. открито интерпретиране на данни, които са чувствителни. И обратното - нещо, което е близо до разузнавателна операция",каза Иво Иванов от Българското геополиическо дружество за българския журналист, който спечели "Оскар" с филм за Алексей Навални: "В действителност досега с всички публикации, които имат през сайта "Белингкат", българският журналист и неговите колеги са на страната на официалното, легалното интерпретиране на факти. Нещо, което много дразни Москва е, че те успяха през годините, използвайки наистина открити данни и то абсурдно публикувани от руските служби - да разкрият невероятни връзки между факти и акциите на руските служби в чужбина, което направи Грозев нелицеприятен за Москва и Кремъл", добави Иванов. По думите му, "новото в обвинението, което му се отправят този път е, че той е влязъл незаконно на руска територия, т.е. те вече искат да го обявят да го обвинят в открит шпионаж".
"Искат да го замесват т. нар. неуспешна операция на украинските служби за вербуване на руски пилоти, които трябваше да им бъде платено, за да изведат самолети от Русия и да кацнат с тях в Украйна. На практика акцията авърши с провал и дори беше бомбардирано летището, където трябваше да дойдат руските самолети. А всичко това показва, че Москва насериозно е взела дейността на Грозев и вече открито, безпрекословно се опитва да го елиминира, което е още един знак, че той трябва сериозно да се грижи за своята безопасност, независимо къде се намира на Запад".

И като говорим за присъди от Русия - срещу Навални скоро тръгва ново дело, което го заплашва с 30 години затвор, срещу Кара-Мурза - каква е целта им? Уморяване на противника зад решетките или сплашване на последователите му извън тях? 
"По-скоро стремежът е да се покаже на други такива подобни, ако има желаещи сред интелигенцията - да се изявят срещу режима какво ги чака. Битката е безкомпромисна, защото Навални и колегията около него продължават да водят активна дейност срещу корупцията в Русия и да разобличават дори и сега в тези трудни условия тези връзки. А корупцията в Русия, която Навални изобличаваше в най-невинните и форми - кой олигарх какви имоти е дарил на политик или обратно какво е заграбено - проличава много ясно в хода на войната. Руската армия се провали и продължава да се проваля именно заради корупцията, колкото и режимът да се опитва да бъде репресивен, той има граници, в които не може да репресира собствените си корупционери, а точно те пък отслабатат режима. Така че тук е един порочен кръг, който няма излизане от него", обясни Иво Иванов.

Подробности може да чуете тук: 

Припомняме ви, че преди месец Международният наказателен съд издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин за военни престъпления.

При какви обстоятелства той може да бъде арестуван? Какво мисли ЕС?

Последвайте ни в: Spotify - Google Podcasts - Anchor - Breaker - Pocket Casts - RadioPublic


Съдържанието е предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Материалът е продуциран от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Dir.bg.