Кога артистите са по-бързи от властите в облагородяването на средата? Как гражднани сами променят облика на града за добро? Как всеки може да допринесе за качествена промяна?

Ако сте минавали по Цариградско шосе в последните десетилетия вероятно сте забелязали "чейнджа", обменното бюро с надпис Change, което отдавна вече е празен, занемарен и грозен знак за незавършилия български преход. Ако преходът, промяната, THE CHANGE бяха относително завършили, може би щеше да има адекватна координация между общинските власти, например, за да може подобни недоразумения да не грозят нашата столица. Голямата промяна в България в последните 35 години обаче е появата на автентично, гражданско самосъзнание и участие.

Пример за това е новата работа на визуалния артист Glow (Николай Петров), с яркото заглавие CHANGE. Тя се появява на мястото на предишния Change, трансформирайки неговата функция. А именно - от неподдържан остатък от прехода - в естетически издържан обект, който краси средата. Работата на Glow e част от проекта "Net zero on campus" в Стопанския факултет на Софийския университет, с участието на доброволци - както студенти, така и граждани. В проекта е включен реновиране на части от кампуса, както и градинките наоколо, а инициативата с водачеството на доц. Марина Стефанова - зам.-декан "Устойчиво развитие, подкрепа и ангажираност" на Стопанския факултет на Софийския университет.

Неподдържаният подлез на автобусна спирка "Изток" на "Цариградско шосе" предстои да се трансформира в уютен и приветлив художествен обект, чрез стила на артиста Glow, който мотивира работата си с "Голяма доза ентусиазъм и желание".

Чуйте повече в аудито!

Последвайте ни в: Spotify - Google Podcasts - Apple Podcasts - Anchor - Pocket Casts - RadioPublic

Източник: Марин Кафеджийски, колаж: Мирослава Павлова, Dir.bg