Коментари - Защо умственият труд ни изморява? | Днес.dir.bg
Коментари
Ще призная че няколко пъти прочетох статията ,опитвайки се да разбера причините за написването и.В крайна сметка оставам с впечетление ,че се прави някакъв вид реферат на някакво изследване правено с цел -1.да се установи как психическата умора влияе върху работният процес и 2.каква е вероятната роля на най разпространената в човешкото тяло амино киселина (глутамат) в този процес.Трудна работа,особенно ако сериозна научна тема се представя в популярна и достъпна за всеки читател версия.Многото информация е синтезирана в малко пространство ,което е доста противоречив резултат .Например споменава се за нови изследвания и стари такива .Можеше да има някакв линк (за тези които се интересуват )или поне (а според мен ) задължително ,да се споменат авторите и източниците.Трябваше да се отбележи че освен връзка между невроните ,глутамат има пряко отношени с памет и усвояване на знания ,сън/ бодуване,болка ,много важен компонент за един друг невротрансмитер -GABA.Трябваше да се каже несамо за ролята на глутамат за псих.умора но и голямата и доказана роля за много и сериозни неврологични заболявания . При свръх продукция - ALL,Alzheimer’s disease, Parkinson’s disease,Huntington’s disease,Stroke, Фибромиалгия ,аутизъм ,депресия,шизофрения и др .И при намален синтез - както бе споменато когнитивни проблеми ,безсъние и т.н .Отново интересен избор за уикенда.Бих прочел с интерес интервю с Лъчо Трайков по темата .
Статията е писана, за да акцентира един проблем и връзка между психическата умора и натоварването. Глутаматът естествено участва в много процеси, които не са акцент в тази статия. Позоваването на източници е въпрос на лично авторско решение, тъй като се екстраполират данните от тях, а те самите не са обект на тази статия..
Разбрах .След като само 2/3 от статията е обобщение от резултати от някакво изследване,явно идеята е била друга а не самото изследване.Както е и с под заглавието.Разбира се може и да не се споменава името на изследването и неговите автори ,така са ви учили в Университета.Това обаче извън Бг е абсолютно недупостимо.А причината да не се споменават авторите ( както е в този случай )е само една.Тази тема (в статията)е непозната и за мен.За съжаление след прочитането на статията продължава да бъде така.Добре че има други академични източници от които може да се разбере достатъчно добре. Ще се повторя.Ако бяхте взели интервю от Лъчо Трайков по темата ,и го бяхте поместили тук ,и на нас а и на Вас нещата биха били много по ясни. Интервюто наистина щеше да бъде интересно , четено ,разбрано ,коментирано …. а и авторско.Но опитайте .Лъчо е много готин пич изключителен събеседник и капацитет.Няма да ви откаже.А и Ще акцентира ясно и академично без да спести имена,изследвания ,години и т.н подробности които са не по малко важни.
Академик Трайков е декан на МУ, шеф на отделение и е един от най-заетите лекари в момента. Освен на конференция, рядко може да бъде хванат в разположение за интервю. Още повече на такава тема. Има далеч по-полезни топици, за които можем да говорим с него. И по-полезни за аудиторията.
Чудесно ,щом имате топици,надявам все някога пък дори и след като се е пенсионирал и има време и за Вас,да поговорите и ги споделите.Защото на мен ще ми е по интересно да си говорим …. примерно за футбол .Да ви призная нещо .Много ме подценихте.Знам къде и какво работи.А и едва ли ще ми се разсърди ако съм написъл само Лъчо,затова и спестих титлите, ps .off topic ни най малко спекулирам с имена на реални личности,а и не искам да оставя впечетление на човек гордеещ се с това с кой се познава.Но спецялно по тази тема той е може би на точният човек в България.Затова и го споменах.