За модата в имената и как те се променят: Проф. д-р Анна М. Чолева-Димитрова пред Dir.bg
Светът се глобализира и унифицира, българите не правим изключение
Обратно в новинатаКоментари - За модата в имената и как те се променят: Проф. д-р Анна М. Чолева-Димитрова пред Dir.bg | Днес.dir.bg
Коментари
Интересна работаима тази жена. Името казва много. Разбира се всеки има право да го смени както направи МАнчестър Юнайтед мисля беше онзи екземпляр. В кратката статия не беше наблегнато на историческия ход на имената. Българските имена през средните векове са били двусрични - като Въло, Вълчо и от сорта. На аристокацията са били сложни и вносни - като Константин и т.н.
Така както родителите могат да се изгаврят с избора на име, никой друг не може. Името е един вид наричан е, пожелание. Кога ще се усетят, че не е оригинално, а смешно да се казваш например Джъстин Иванов.
Ами аз затова много съм признателен на моите предци,че са предвидили преди 50 години глобализацията и са ме кръстили ПРИАП КУРТЕВ !
В българските имена има твърде много, които будят удивление, за някои съжаление, за други, че вече са прекалено "изтъркани" за употреба. Например, за родените преди 20-35 години деца прекалено много са записаните с Даниел, Даниела. Дали това е била "модната" тенденция по това време, или самото умалително Дани го е правило толкова популярно и разпространено? Пък тези умалителни и глезени имена дали трябва да се използват от нашите електронни медии - телевизии и радиа? Те масово се използват в практиката пред камерите и пред микрофоните: Дани, Христи, Силви, Драго, Кири, Мари, и др. и др. Считам, че такива съкращения е допустимо да се използват в лични разговори, на кафе, в компания. А в работата, особенно пред камери и микрофони е съвсем, съвсем неприемливо.
Имената ТРЯБВА да се променят. Право на всяка майка, която го носи 9 месеца и след това ще го гледа най-малко 20 години да избере име на детето си, а не да кръщава на баби или дядовци смешните имена от миналия век - Пенка, Дачка, Недка, Куна, Минко, Кольо ..... В миналото се е кръщавало на родители, защото живееш в дома им, храните се на една маса и след това наследяваш всички имоти. Дори е имало случаи в нашата история, когато големият син умира - женят снахата за по-малкия за да остане всичко в семейството. Сега младите живеят отделно, самостоятелни са от първия ден на съвместния си живот. А името определено носи самочувствие и трябва детето да не се срамува от него.
то това при турците си е културна особеност - 'снахата е дадена на семейството', така че е нормално да отиде при живия брат, може и братовчед
Вуйна ми е кръстена Костадинка. Но идвайки в града се променя на Катя. Зер, срамно е това Костадинка ... Или Пенка, Донка ... СРАМОТА! Друго си е Криси, Джеронимо и оШТпедалШТини! Но на това са способни на-вече погражданетите селяци! Стават "по католици и от папата" Нещо като помаците!
Като кръстиш някого Раймил или Гана-Парашкева, например, няма начин като порасне да не ти отмъсти.
А как ви звучи Ричард Груев. Имаше такъв спортен журналист, беше симпатяга, но името беше много смешно.
Можело е да се напише нещо за имената с римски произход - Юлия, Сесил, Клавдия - те са били прякори на известни римляни - Юлий значи с козя брада, Сесил - сляпа, Клавдий - куц.
бля, бля, бля! днес българите си кръщават децата както им дойде на ум, без да се съобразяват с род и история, и след като го кръстят нивга не му викат на име! нито родителите, нито съучениците и приятелите! николай е коле, ники, ник иван е ванка и ваньо костадин е коце, костас и коце и тнт! за по модерните имена изобщо не ми се пише, а и името на авторката - анна едве ли някой някога се е обръщал към нея точно тъй!
Кейли е едно чисто американско име и за мъже и за жени, а сега било на мода и у нас.....Българското име Янка е изключително харесвано в щатите, произнасят го много по лесно от разни префърцунени като крисия например
Костадин..не, КОНСТАНТИН е правилното име. А Костадин е македонския му вариант. Кръщават си така децата селяните от юго-западна България и в Родопите се среща също. Много от имената тук имат гръцки или латински произход. Местните им придават някаква тяхна си форма. Както е с Константин. По подобен начин има София и Софка, Димитър и Митко и т.н.
Оня ден на прибиране от работа минавам край една детска площадка и чувам нежен майчин гласец: "ПатрициЙО, ПатрициЙО, ела тука, МА!" ...
Факт е,че едва ли Ганка и Панчо са в топ три на адекватните имена, но и да кръстиш детето си Джейсън при фамилия Петров е също е диагноза. Върви с хвърлянето на пъпа във Външно. Където чистачката го смита след това. Може и във Версай да го стъпчат китайските туристи.
"микротопонимия, ойконимия, хидронимия, антропонимия; старинна топонимия", забравили сте още глупаконимия, диртъпонимия, алабаланица и още и още.....
Прекрасно е, че просташките и селски български имена изчезват и вместо тях навлизат красиви международни имена.
В Турция нямаш право да носиш друго име освен турско и ислямско. Дори в демократична Швеция има списък с разрешени имена. Приятели българи, живеещи в Швеция искаха да кръстят двете си деца с български имена, но не им разрешиха. Така че коя е най-демократичната и толерантна държава в света? България.
До преди 30 години имаше списък с български имена, с които родители могат да кръщават децата си. Нямаше разни тъпи измишльотини като сегашните - Патрик, Сюзън, Дженифър, Стивън, Амая, Никол, и какво ли още не. И бащиното име се изписваше по български - с -ОВ или -ОВА накрая, а не както стана тъпо и модерно сега - ако бащата примерно е Кольо Петров, дъщеря му да се казва Сюзън Кольо Петрова, а не Сюзън Колева Петрова. Цирк!
Арабско име Аббдула-роб на Алах Кемал-пресушаващ, състаряващ Мюмюн-Дозиращ Мустафа-Разреждащ, Наводняващ Бараку-Светкавичен Хамад-Регулатор Сюлейман-Шанс за него Сауд-Таен, потаен, скрит .Еврейски имена Моше-Движещ, бутащ напред, Въртящ Аврам-Издигнат баща Натан-Даващ Хайм-Жив, Живко Аарон-Ковчежник, Сандък за ценности Ема-Народна Йосиф-Събирач, Колекционер, Привличащ Да не би да звучат по добре
по смисъл са различни в английският и български езици. Това е така, защото в някои езици като българският съществува граматическа форма за род, докато в английския език не съществува граматическа такава, а се ползват при обръщение към мъж, жена и всичко останало /Има и изключения/. Проблемът е по-скоро в носителя на езика. За нас е нормално медицинското определение за полов белег, докато в английският се дава възможност за разминаване от едно САМООПРЕДЕЛЕНИЕ на субекта, което е некоректно по отношение медицината. Тази граматическа особеност лежи в основата на идеология, която за нас е неприемлива като носители на българския език. В този смисъл полово неутрални имена в българския език няма, както ни се представя от уважаемата професор Чолева-Димитрова.
това не е мода а избиване на комплекси. мода има при дрехите, при обувките, прическите и т.н. Някои комплексари си мислят, че като си кръстят детето Дейвид, Майкъл, Доменик и т.н. и вече са ги уредили в Холивуд. Много е вероятно те пък да са някакви Мировци или Славовци, защото техните пък родители са гледали да се докарат пред партията. Велики имена като Петромир, Пламен, Христомир, Денислав, Красимир, Илиян, Валентин и т.н. заредени с плам и дръзновение, замениха Петър, Христо, Димитър, Кръстьо, Илия, Васил и т.н. Тук голяма роля има и Църквата, че приема подобни имена и им търси и именни дни в календара. Всички знаят приказката за дървото без корен.
по имената, които се дават личи, че и самите родители искат да се възползват от правото на избор да дадат име. Примерно имат много желания и фантазии и реализират с избор на име.
а в китай (южните провинции около хонг конг , говорещи кантонис) има само 5 фамилии. Професорката знае ли защо ? чан', лиу, чеунг, чанг ...
Унисекс тоалетни, унисекс друхи, унисекс фризьорски салони, унисекс имена... Половата неутралност е проказа...
и по лошо може... у нас Ангел е мъжко име. на запад Ейнджъл е женско...
"Полова неутралност", но ако мъж се опита да влезе в женската баня, какво ще се случи? Половата неутралност е само театрална поза в обществото, опит за оригиналничене, в следствие на някакъв комплекс за малоценност. Много ми напомня на Карл Маркс, който е бил доста богат и никога не е работил, но след като се е запознал с няколко руски и немски емигранти е започнал да се мисли за защитник на бедните работници. Каквито реално той никога нито е виждал, нито е познавал.
OноМастиката е виновна... вместо да я изчакат да се охлади като 'ората - онит тук имената опраят!
Едно нещо ме е учудвало по време на тази "криворазбрана цивилизация". Защо така наречените "патриотични организации" свенливо отбягват този въпрос. Отдавна трябваше да кажат някоя друга дума.
Колкото по-големи селяндури са родителите , толкова по-модерно е името
може да се съчетаят тенденцията за две първи имена и тази за унисекс. Напр.: Мара-Първан, Деменция-Цепелин, Унуфри-Благородка
Името трябва да е мултикултурно, за да може детето лесно да се интегрира в чужбина. Така или иначе няма какво да правят тук, затова няма смисъл да им се дават традиционно-селски имена. А и да си го кажем честно - българските имена са неприятни и скучни.
Па като гледам в Еропа напсоелдък все едни интернационални имена пробладават като Моххамед и Али ..ни са скучни , ни са селски
фамилиите в европа са произлезли от онова, с което селяните са се препитавали - фишерман, хаусман, уудс.... е може и цветове, камъни и каквото се сетиш. родова памет като цяло простол/дието не е трябвало да има. това е било запазено само за благородниците, дето са били една шепа хора. прведеи западните имена на български и после ми обяснявай колко са велики и "интегрирани".
Ташко,кръстен на дядо си Мъдьо. Или Светльо, на дядо си Ламбо....
"...Александър. То е едно твърде обичано име от българите. Име е на наш владетел - Йоан Александър. : Ама наистина ли... ах боже боже... Сещам се за един друг Александър от преди 2000 години... ама нещо не ни е удобно да си кажем истината ли?
Имената се сменят правопропорционално с населението! Тепърва ще има все повече и повече Аксел, Юсуф, Версаче и Зюмбюла.
Не е така, циганите вече не се кръщават с турски имена
Здравейте,искам да ви предоставя възможност да "копаете" Биткойни без да инвестирате нищо,а просто на всеки час "цъкате".Преди 3 месеца ми се стори странно и реших да пробвам,като изкарах и натрупах 168 лв от нищо...и ето сега реших да споделя моят опит,да дам и кажа за това.Давам ви линк,за да започнете https://freebitco.in/?r=34789822
Нищо ново не е научено и нищо старо не е забравено - От Сергей, Уляна, Трудолюб и Салфетка та на Ричард, Виктория, Амая, Индиго(апропо вече отдавна сме на принтерна хартия, а и тя е на път да отпадне) и прочее
с разни чужди имена... Да загърбим родното е вече мода! И най-тъпото е, че горкото бебе няма право на избор. Замаяните му родители лепват етикета с идиотски хрумвания на идиотско име и така го наказват за цял живот...
Кой ще си кръсти детето така бе Кучи Гъз-, Кира, Кунка, Груьо, Пеню, Миню, Стою, Първан, Киран, Курти, Запрян, Пена, Керана, Диню, и пр. Като се замислиш по-хубавите ни имена са все гръцки.
Г-жа учЕнката е "пропуснала" да каже, че човек посяга към чуждото най-често, когато няма свое. Ние, българите сме световно изключение - ние имаме много, което с всички сили, най-вече на учЕните, изхвърляме на боклука, за да вземем от чуждото, защото празнота не може да остане. Голяма е вината на ономастите за чуждеенето в имената. Дори не казва г-жата, че името е пожелание на родителите към детето. Традицията да се кръщават децата на бабите и дядовците е по-късна, и това е забравила да каже. Най-старата традиция е кумът да даде име на детето - затова е също и кръстник. За много от истински българските имена не знаем какво значат. Как да ги избират младите хора? В речника на българските имена пише, че името Неда идва от думата неделя. Преди няколко години целият свят беше привлечен от убийството на една иранска студентка, която се казваше Неда и ни казаха, че името й значи "зов". Но това е случайно съвпадение, разбира се за нашите учЕни. Християнските имена не са български, а еврейски и гръцки, така че да се плаче за Иван, че е заменено от Кристиян, е излишно. Лошото е, че вече 100 се знае, че Канасувиги Ховрат не се е казвал Кубрат, а синът му се е казвал Еспор, а нашите учЕни пак не са рабрали, но ще направят проучване на щетите, които нанасят върху българския народ. За да изхарчат едни пари, на вреду роду. Разбиването на родовата система донесе истинско нещастие на нашия народ. Една от многото вреди е отхвърлянето на българските имена. Но не са виновни младите, които не знаят, а старите, които не са ги научили, и най-вече учЕните, които би трябвало да знаят. Ако имаха съвест, щеше да им тежи.
Да! Да не забравяме и за българското име на бившия УСъ посланик Пардю... Пръв го разкри Иван Славков! Забравил си да споменеш пирамидите и Сахара, дето идва от Сакар! Болни мозъци!!!
Наздраве за хубавите български имена! Наздраве и за креативността /каква хубава българска дума/ на родителите, с която измислят все по-нови и чудати имена. Наздраве и за всички баби и дядовци, останали разочаровани от модата в имената и не унивайте, а се радвайте на внучетата, защото от името може да се избягано, но от гените не. И даже сина, щерката или снахата в опит да си събуят потурите или сукмана и да сложат модерно име, във вените на унучето пак ще си тече хубава, силна, селска кръв. Нашенска! Наздраве! И не забравяйте най-важното, а именно: Не името прави човека, а обратното!
Аз пък съм професор по пантология - наука за паничките на вратите. Чакам сега щат в БАН и търся връзки с Гоце.
Когато се кръщава едно дете родителите най малко се замислят после това дете какви трудности ще си има с едно причудливо, рядко срещано име или такова, при което винаги трябва да се обяснява как се пише. Например женските имена завършващи на ИА, ИЯ - има Крисия, има и Крисиа, Миа, Мия и т.н. Това си е доста досадно когато трябва да си казваш името, винаги да подчертаваш как е правилно да се запише.
Виктория ..на баа Вуна.
Е добре де, Вуна ли пък да си кръстиш детето? И аз не харесвам особено манията по чужди и измислени имена (като Виктор Крум примерно, който беше съученик на детето ми и го сбъркваха от бъзици), ама Вуна, Пена, Къна, Станка (не те питам с какво си дошла), Грую, Пеню, Къню, Мъдю и прочее, не бих си дала на детето такова име.
ВИрсачИ- чисто, българско име! В " Именник на българските имена" има и " съвременни", резултат от незнание, имена: Телефонка, Гайка, Будка....
Има няколко интересни имена - Господин, Сталин, Будьони и разбира умопомрачаващото Кристалинка ...и вероятно още много , които е интересно как биха се коментирали от професора?
И какво ви смущава в името Господин!??
Чел ли сте "Параграф 22"? Там се среща името Майор Майор Майор. Ами... прочетете Хелър и ще ви стане ясно.
Модата треска само по единия пол. Какво е това да прибавяш и да слагаш тирета? От срам ли нещо, от що ли? Цеца-Никол, Пена-Мария, Беатриче-Цура...Засега.
Модата в имената? Във височината няма ли? Или размера?