Ваксината за птичи грип ще спести десетки милиони на държавата
Диагнозата инфлуенца по птиците често е равносилна на абсолютен крах за фермерите. Макар за някои извън сектора това да звучи като преувеличение, практиката показва, че положителна проба с т. нар. птичи грип означава унищожаване на стотици хиляди патици, кокошки и пилета, а понякога фалира цели птицеферми. Решение на този бич обаче би могло да бъде въвеждане на ваксина срещу заболяването по примера на Франция.
Мерките срещу инфлуенцата по птиците в момента
При установяване на огнище на инфлуенца в момента единственото решение е да бъде затворен обектът, тъй като лечение няма. От това следва много време за възстановяване на щетите за фермерите. Освен че няма лечение, болестта е толкова силно заразна и лесно преносима - включително през ботушите и дрехите на служителите, че се разпространява мълниеносно. Ако, да речем, засегне 10 птици в една ферма, много скоро стават 500, 1500 и т.н. до стотици хиляди и милиони.
Срещу това не са застраховани нито малки, нито големи производители. Като потвърждение на това идва скорошният случай, при който подобно огнище донесе загуби в размер на над 30 млн. лв. на крупен играч на родния пазар за производство на птици. Историята познава и случай на огнище в Кония, Турция, който след себе си затвори фермите в района за неопределено време.
Държавата не е безучастна, макар възможностите за реакция след откриването на огнище да са малко. Една от тях е подпомагане на ударения сектор - помощ, която идва от парите на данъкоплатците. Разходите по обезщетението за средно голяма ферма у нас са между 10 и 15 млн. лева.
Трябва ли данъкоплатецът да плаща, ако има друго решение?
Въпреки че лечение няма, на дневен ред излиза отново добрата стара превенция - предварителни мерки, които да сведат до минимум риска от заболяване и всички щети, което води след себе си. Вече са налични резултати от това как се справя ваксината против инфлуенца по птиците, която се налага на други места като добра практика. Резултатите показват рязко спадане на процента разпространение на заразата след въвеждането на ваксината.
При вменяване на бизнеса за задължителна ваксинация на пернатите данъкоплатецът и държавата биха били освободени от огромните загуби, каквито са в момента заради фалирали ферми. От това следва, че парите на данъкоплатците могат да се използват по-целесъобразно.
Ваксината против инфлуенца по птиците изисква процес по мониторинг и наблюдение на случаите на разпространение на болестта. Досега той показва, че ефектът е ограничаване разпространението и драстично намаляване на случаите на заразата по птиците.
Нагледен пример е докладът на "Френското министерство на земеделието, хранителния суверенитет и горите" за кампанията по ваксинация с HPAI ваксини. Той показва, че в рамките на година - от 1 октомври 2023 г. до 1 октомври 2024 г. са направени 63,1 млн. ваксинации в 2300 обекта. За периода октомври 2023 г. - септември 2024 г. са взети 32 600 проби на седмична база при ферми с по пет мъртви птици, а на месечна основа пробите са 815 260. Случаи на открита зараза с инфлуенца по птиците не са открити.
Превенцията в България
У нас ваксината засега не е разрешена. Идеята не е нова, но към момента регулаторът и държавата не са се произнесли, като може да се спекулира дали причината за това са лобистки интереси или сложен процес по внедряване на мярката.
По-големият проблем, който браншът констатира е, че в определени страни има забрана за внос на месо от ваксинирани животни. Това от своя страна удря печалбите на някои сегменти от пазара или иначе казано - секторът и държавните средства стават заложници на корпоративни интереси.
В интерес на самите птицевъди е да не се озоват с огромни загуби и проблеми. Извън пропуснатите ползи, едно масово ликвидиране на заразено огнище е скъпа и трудоемка задача и за самите фермери, и за държавата, изправени пред ситуацията да заровят стотици хиляди птици в земята. Организацията на процеса по тяхното хуманно умъртвяване също коства трудна логистика и време.
За да не остават от фермите у нас само пусти сгради и огради, експерти са категорични, че е крайно време да спрат да се проспиват законови недомислици за сметка на парите на гражданите, когато можем да вземем пример от Франция, която успешно е решила проблема с птичия грип.
НАЙ
Министърът на културата е бил хоспитализиран в "Пирогов"
Делян Пеевски: Вече нямаме почетни председатели
Влекач с ремарке блъсна и уби мъж, застанал до кола в аварийната лента на АМ "Струма"
"Обнови Европа" поиска изключването на ДПС от европейското политическо семейство
Путин заплаши Украйна с нови разрушения след атаката в Казан
Путин прие Фицо в Кремъл на фона на отказа на Зеленски да удължи транзита на газ през Украйна
Тръмп обяви, че САЩ може да си поискат обратно Панамския канал от Панама
Путин заплаши Украйна с нови разрушения след атаката в Казан
"Обнови Европа" поиска изключването на ДПС от европейското политическо семейство
Politico: Зеленски предложил подкуп от 500 млн. евро от руските активи на Роберт Фицо