Коментари - Петкова: Няма да има режим на тока, натоварването пада | dnes.dir.bg
назад

Петкова: Няма да има режим на тока, натоварването пада

Режим на тока няма и няма да има. Електроенергийната система на страната е стабилна към настоящия момент. Товарът вече пада под нормалното за месеца.

Обратно в новината

Коментари - Петкова: Няма да има режим на тока, натоварването пада | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Няма режим на тока, ама няма и резерв! Зимата е на 1/3 ! Не щете АЕЦ, а?:))))

Защо започнахте да обяснявате, че искате ток от Румъния, а те отказали? Защо забочнахте изобщо да повдигате въпроса за евентуална енергийна криза? Защо непрекъснато ни обяснявате, неща от кухнята и как с мъдрото си управление ще ни спасите? Всичко това, освен че пълни новините , започва да ни тревожи. Само, че не ви виждаме като спасители, а като хора създаващи хаос, за да ни объркате. Аман от предизборно театри.

точно! от една седмица пощуряха. но ние си живеем в перманентна криза и не се хващаме!

Поредният гаф на ГЕРБ - имигрантите, дълговете, сега и тока ще ги довърши.

Какъв режим бре, то няма платежоспособно население да си плаща сметките, средния българин се топли на дърва много отдавна. Няма икономика , която да потребява.. Аман от опити за малоумни манипулации!

Според "корифеят" в енергетиката Таско Ерменков трябва да се построи Белене за да има много резерви при 2 часа на 20 години.

Теменужката мирише хубаво ,а тая смърди...

Путреластията си хапе гъза от яд, че не се стигна до режим на тока, какъвто редовно имахме и при 6 блока на АЕЦ Козлодуй при управленията на мафията БСП/БКП

видяхме. Видяхме как прославената ни енергетика не можа да издаяни на хората да си пуснат по един калорифер по Коледа. добре, че ги нямаше заводите на Тато, че тогава щеше видиш дали няма режим.

СВИНКЬО, НАЛИ НИ УВЕРЯВАХТЕ,ЧЕ АЕЦ БЕЛЕНЕ НЕ НИ Е НЕОБХОДИМ? А СВИНКЬО?

На тях не им е необходим ! Няма да вземат комисионни защото един АЕЦ не се строи за 3 месеца !

Уверяваха те и на практика ти доказаха при тези 30-годишни екстремни температури, ЧЕ НЕ Е НЕОБХОДИМ.

Илиян Илиев

Само , че след някоя и друга година няма да има АЕЦ Козлодуй и тогава какво правим ?!

Я кажете тия няколко дни колко електроенергия внесохте от Румъния, която уж беше отказала да ни даде:) Че сте почнали от днес и от Гърция да внасяте някакви символични количества... А спрял ли е наистина износа, примерно за Събия?

Вкарваме от Румъния и после изкарваме към Гърция, Турция, Сърбия и Македония и то повече. На това му се вика ТРАНЗИТ

Задават се избори, които е много вероятно поддръжниците на АЕЦ Белене да ги спечелят, така че ще разберем, дали нов АЕЦ е необходим.

Проблема е друг.Повечето климатици не са предвидени да работят под -10 и те са масови и евтини.Освен това ако бяха започнали да строим АЕЦ Белене или поне да се работи по добавяне на новите 2 реактора за АЕЦ Козлодуй щеше да е друго.Тази зима е отговора защо трябва да има АЕЦ Белене.Без АЕЦ Козлодуй режима на тока беше сигурен !!!

Без АЕЦ Козлодуй щяхме да имаме още ТЕЦ. Това не е сериозен аргумент. Разбира се АЕЦ Козлодуй е важен, но Белене изобщо няма смисъл в този момент. ВяЕЦ в момента дават 500 МВт, а в кризата работеха само на за запълване на дупки и в най-тежките моменти даваха по малко над 300 МВт, като очевидно са имали поне 200 запас. ФЕЦ в момента дават 150МВт, което е позволило да се спрат почти изцяло ВЕЦ. А Американските ТЕЦ също са намалили значително производството. с около 1000 МВт.

Илиян Илиев

Нямаше да имаме ТЕЦ защото ЕС щяха да се погрижат да ги затворим защото не са екологично чисти.Много ми е интересно колко време ще работят ВяЕЦ при -20 без да се почупят перките.

Не обичам да ти слагам плюсове, защото ни обиждаш , но в случая си прав и айде от мен да мине ...+

добре че останаха 200 села без ток из североизтока три дни,иначе щеше да пелтечиш и ти като Лиляна и онова другото тъпо Бъчварова.

Глупости! 20 села консемиращи под 1 МВт. През цялото време имахме резерв от около 200 МВт

200. И не консемират, а консумират. Може и да са глупости да са за някоя...герберска калинка.

Писах аз, многото климатици правят този дисбаланс. Затопли се времето, вдигна им се Коефициента на трансформация(COP) и те станаха кротки, икономични и топлещи:)

Многото ама некачествени климатици дето при 0 или -10 градуса умират. Качествените работят СОР над 2 дори при - 20 градуса. При температури около 5-6 са със СОР около 4,5 до 6. Затова написах преди писах че инвестиция от 1,5 милиарда лева за 1 милион климатика, може да спести до 1000 МВт дори в случай като този. А в по-топлите зимни дни и над 2000. Наистина дисбалансът е голям. Обаче разходът на суровини спада значително, а и цялата планета може да си поеме дъх.

Да, така е. Тук има какво да се помисли.Част от проблема е , че много от климатиците при сегашните температури просто "умряха".

За съжаление с глупави изказвания в нета няма да промените законите на термодинамиката и цикъла на Карно. Най-просто казано, климатикът "изважда топлина от вън и я вкарва вътре" - изглежда ви невъзможно, но това му е функцията. Колкото по-студено е толкова по ниска е ефективността на процеса. Има по-качествени и по некачествени изпълнения, но и двете се подчиняват на законите на термодинамиката - няма как да ги заобиколите чрез "разсъждения в нета".

Не искам да ти преча на самооценката за къдърност, но.. Токът, който харчат климатиците и при топло и студено е един и същ. Ефектът от отоплението е различен. Тук става въпрос за консумацията, а тя е една и съща. Друг е въпросът, че се включват допълнително други ел. печки за компенсация.

Ооо не. Ако приемем идеализиран случай , помещение което се отоплява с 2 кВ/ч. топлина Един климатик ще даде топлина само 0,5 кв/ч ел. енергия при 0(COP= 4) градуса или 2кв/ч ел. енергия при минус 20 градуса(COP=1)(ако изобщо може да работи).Тук не говорим за много скъп и качествен климатик. Примера е идеализиран, тъй като при по-ниски температури помещението ще изстива повече, но искам да дам пример за работата на климатика. Еднакво потребление би било възможно, ако и при 0 градуса и при минус 20 климатика работи на пълна мощност без да се намалява . Но това би означавало, че е прекалено слаб за помещението.

Проблема е, че "дървените" климатици бачкат на максимум през цялото време без да дадат и "грам" топлина, някой направо отказван да работят. Така че не може да се каже, че климатиците харчели еднакво през цялото време. Примерно Фуджицу-то при работа на Макс харчи по 800 Вт, при работа на нормални температури е с разход около 300 Вт средно, докато при екстремните температури тези дни почти непрекъснато е на Макс

Режим на тока няма да има, не защото министърът на енергетиката е предприел някакви действия да не го предизвика, а защото времето започна да се затопля. Задача на държавното ни ръководство е да обезпечи енергийната независимост на страната чрез изграждането на нови мощности в т.ч. и атомни. Вместо това от избори към избори, само се политиканства.

Комуняга

Задачата е да се покрият ексремни случаи веднъж на 30 години и системата се справи чудесно. Суперекстремни ставащи веднъж на 100 години е безмислено да се покриват с нови мощности, защото поддръжката им струва пари. А като вдигнат цената рева ще е многократно по-голям. Нова мощност тип Белене може да вдигне цената почти двойно. Мерси, не ща!