Коментари - Работникът не губи автоматично право на отпуск, ако не е поискал да го ползва | dnes.dir.bg
назад

Работникът не губи автоматично право на отпуск, ако не е поискал да го ползва

Ако обаче служителят го прави, макар да му е осигурена възможност, може да остане без обезщетение

Обратно в новината
| Редактор : Десислава Димитрова

Коментари - Работникът не губи автоматично право на отпуск, ако не е поискал да го ползва | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Значи туй в държавните предприятия на Б-я няма как да се случи защото се прави годишен график на отпуските 1-2 месеца преди края на предната година. Ако графика не се спазва глобяват началника, той от своя страна, за да не го глобят ти тика заявлението за отпуска всеки предходен месец. Освен това в много предприятия платения отпуск, е по-голям от месечната заплата. Така,че няма никакъв проблем да си го вземеш. Скоро обаче научих един интересен факт, че личните лекари понеже са регистрирани като търговци не си взимали отпуски, защото или не намират или не искат да намерят заместници. Та се чудя защо здравната каса не им назначава оборотни такива задължително.

Какви глупости. Личните лекари са самоосигуряващи се лица. Те не ползват отпуск по кодекса на труда.

Мога само да кажа, че българският работодател подвластен на своя американски или западноевропейски шеф си прави каквото си иска с българския си персонал. Справка - аутсорс и подобните им фирми.

Лично мое мнение: Работник, който няма нужда от отпуска или не работи и скатава или просто няма смисъл от него.

Или просто няма кой да го смени и съотевто не го пускат да излезе отпуск. Това е масовата практика. Никой работодател не иска да държи двама работника за една и съща работа .

От седем месеца съм сам на моята позиция, защото някой реши, че мулето носи, колкото му дават и явно е така! Питайте ме как е с отпуската, но както казах няма кой друг да ми е виновен. Идеята е, че има ситуации в които не зависи от теб като единица, а зависи от лайнари, които си мислят, че са вечни, а утре вдруги ден ще си изгнията редом до другите.

БРЦК

Това за нас важи ли ?

тая статия пък от къде ойде? Ко' ни топли немците как си ползват отпуската. По-добре драснете как е у бугаристан

Това важи и за България. Ние сме в ЕС. А при вас в Афганистан, Пакистан или друг, не те знам в кой -стан живееш не знам как е.

и ти ивееш в тоя стан, не ми са прай на отворко

Аз живея в България, а Булгаристан я наричате вие арабите.

ще те питам пак след 30 години теб децата ти какви сте станали

все пак е гадно рабитника да се принуждава да използва отпуска си преди да бъде уволнен.Неизползвания отпуск е още една възможност за доход след уволнението и може да се окаже еднствената възможност за оцеляване след уволнението.Разбира се могат да съществуват обещетение при безработица и тн.но понякога внезапно секналия доход може да бъде. Направо кошмар особено при дългове и други нетърпящи разходи.

Това са ненужни приказки. В България си има нормативен документ - Кодекса на труда, в който много ясно и изчерпателно са регламентирани условията за ползване на платения отпуск. Съществува планиране на ползването на платения отпуск през годината. Ако работникът или служителят не посочи искан период за ползване на отпуск и не подаде през годината заявление за ползване на такъв, работодателят може едностранно, по свое усмотрение да издаде заповед за ползването му. Така и при прекратяване на трудовия договор, работодателят може да задължи работника да ползва отпуска си до датата на прекратяване на договора и САМО при обективна невъзможност за ползването му, да се изплати обезщетение по чл.224 от КТ. Безкрайното отлагане ползването на отпуск у нас е порочна практика. Допуска се по изрично искане от работника отлагането до 10 дни на отпуска от предходната година, който следва да се ползва до средата на следващата година. Нарушаването на това правило логично води до невъзможността от изплащане на обезщетения за неизползван стар отпуск при евентуално прекратяване на ТД. И това правило се спазва в страните от ЕС доколкото съм запознат.

А ти на кого цитираш кодекса, я си виж минусите.