Президентът честити Трифон Зарезан и Свети Валентин
Той напомня хилядолетната традиция на предците ни около Свети Трифон и призовава: "Но нека не забравяме, че любовта е тази, която осмисля всичко"
Обратно в новинатаКоментари - Президентът честити Трифон Зарезан и Свети Валентин | Днес.dir.bg
Коментари
Тоя Радев наистина е доста прост.Изписано му е на лицето и на жената, която е избрал.
Да беше жив Крум, щеше да ти отсече и двете ръца заради продажничеството ти, руска МЪРША
Трифон Зарезан (Ден на лозаря) е български народен празник в чест на св. Трифон. Отбелязва се на 14 февруари и поставя началото на пролетния цикъл от земеделските работи, свързани с отглеждането на лозята. Основен ритуал е зарязването, с което насажденията се подмладяват и се осигурява здрава и плодоносна реколта. В българския традиционен трудов календар съществуват и други важни празници, но денят на виното и лозята символизира събуждащата се природа и подготвянето й за нов жизнен цикъл. Празникът има и предхристиянски корени и се чества от дълбока древност от винопроизводителите и от всички, за които виното е част от добрите и тъжните поводи в човешкото битие. За първи път този празник започва да се чества официално у нас през 1962 г. в деня на свети мъченик Трифон, и е обявен за професионален празник на лозаря.С въвеждането през 1968 г. на Григорианския календар от Българската православна църква църковният празник на Свети Трифон Зарезан започва да се отбелязва на 1 февруари, а Денят на лозаря – на 14 февруари.
Уж умен мъж - летец , на пост и положение ! КАК МОЖА ДА ВЗЕМЕ ТАЗИ РАЗВЕДЕНА $ИГАНКА ЗА ЖЕНА !!!
що пък да не ти пробутват св. Валентин? Да не купиш една роза и една бутилка хубаво вино? Ще се минеш много, ще обеднееш, еле пък, ако не ти пуснат, ще намразиш завинаги целия женски род.... еее, балкански манталитет и зле възпитани мъже.....
То като митю пищова - вземете розата, изпийте виното па се наебете с който си решите, хахаха, безсмислен разход, загубено време, излъгани надежди, най добре с парите от розата си купете мезе за виното, който няма лозе, хахаха, поне има повече смисъл
Умен военен е оксиморон. Той па щото не е разведен, фатмакът селски. Реално, нямаше намерение да се жени за Деса, но заради изборите му се наложи да си мимикрира имиджа.
Питали Радио Ереван кога Румен Радев поздравява по анцуг. -Когато е много студено за поздрави по потник!
Ох този човек пак не е разбрал нещо - любовта на българина към виното осмисля всичко. Даже предполагам че и ти си гаврътваш някоя и друга чаша вино за да кацнеш върху белия лебед . . . с любов ?!
Мъж, зарязал жена и деца, за да се залюби със секретарката, няма право да дава морални напътствия.
Няма какво да ни честити.. да си напише един отчет каква работа е свършил, да видим за какво му плащаме - на него и на Деса простакеса..!
То се знае. На него за нищоправене и отвреме навреме едно коремно и да яха катъра Деса.
Не вярва в нищо. Нали е ревностен комунистически галош. Те вярват в Сталин, Димитров, Ленин. А сега напоследък и в Путин.
баджанака от софра на софра от екскурзия на екскурзия... а балъците плащат и ръкопляскат.
тя и твойта не е лесна от кур на страпон...от страпон на дилдо.....от дилдо на чеп..от един на два...
В Югозападна България зарязването се извършва винаги от двама души, а благославянето се превръща в ритуална игра с точно определени действия и думи. Мъжът, който реже, застава в единия край на лозето, а вторият мъж е скрит зад някоя лоза, в другия край на лозето. Зарязване на Зарезан в с. Бошуля, Пазарджишко Първият реже всички пръчки и казва: „Добро утро, Трифоново лозе!Да си пълно с грозде!Болести и буболечки,ветрове и градушки,вънка от лозето!“ Скритият мъж се обажда: „Трифон у лозето!“ Първият мъж отново казва: „Трифоне, чух те, тука ли си?“ Скритият мъж отговаря: „Тука, тука!“ Първият пита: „Къде си, че не те виждам?“ Скритият отвръща: „Не се виждам, от черно и бело грозде.“ Практиките с лозовите пръчки са едни от най-съществените, наред със зарязването, поливането с вино и благословиите. Те са важен атрибут на празника. Оставят се обикновено на лозето, за да не се „дигне берекетът“ от него. В Северна България, в селата покрай Дунав, пръчките се хвърлят в реката, за да тече виното така, както тече Дунава. Една от пръчките винаги се свива на венец, който се поставя на калпака, около кръста или през рамо. От лозови пръчки се приготвя и „короната“ на лозарския цар.