Почти 70% от пчелите в България са загинали след зимата
"Проблемът е най-належащият, тъй като от мерките, които ще вземем, зависи как ще продължи годината", каза Иван Кънев от Русе, където в началото на април ще има среща за изясняване на причините за мора
Обратно в новинатаКоментари - Почти 70% от пчелите в България са загинали след зимата | Днес.dir.bg
Коментари
Причината - Сульо и Пульо станаха пчелари, учейки се на пчеларство от фейса....Демек некадърници. не да обвиняват земеделците, че пръскали. Пръскат им кухите тикви! Кой ще се ръси с един джоб пари за препарати, бре!
Пчелите загиват НЕ от зимата , а от ГМО растенията които вече растат навсякъде . Всички знаят за този факт , ноооо ... за него е забранено да се говори . Иначе : Зелени политики , зелени сделки , дрън , дрън . А отидат ли си пчелите , няма кой да опрашва растенията , няма да има плод , а това значи , че си отидем И НИЕ ! От много АКЪЛ явно ...
Земеделците пръскат със забранени в ес препарати, които се внасят от Турция за жълти стотинки
Ти вземи спри да сееш тия лъжи. Какво ГМО те гони ? Всички се плашите от това ГМО всякаш ще дойде и ще ви изяде без дори да знете какво е. Неграмотници.
угодия нямат, всяка година на загуба и всяка година дигат цените, после що купуват хората вносното. Защото е по-евтино бе другари таргаши
Имам пчели от 20 години.Смъртността последните години не е падала под 50% при мен.Смятам,че се грижа добре за пчелите,около пчелина не се пръска с препарати,няма соларки ...Проблемът според мен,е че след месец юни ,заради сушите,липсват цъфтящи растения,от които пчелите да събират нектар и прашец.Поради това,към септември в кошерите има мед/оставили сме им/,има пчели,но това не са пчелите,които трябва да презимуват,не са зимните пчели...И съвсем логично ноември-декември пчелите умират и кошерът приключва,въпреки че е пълен с мед.Толкоз...
Изчезнат пчеличките, ще изчезне животът на Земята. Доказано от учени. Пчеличките опрашват растенията. Яжте насекоми, вместо хляб от жито.
В района,където е единият ми пчелин,преди десетина години имаше 280-300 кошера,към момента са към 30...
Да не се внася мед от Китай или други страни, а да се дадат субсидии на българските производители.
Както е известно , най-големия производител на ГМО семена , това е Монсанто - САЩ ! От вече десетки години , на континента Северна Америка НЯМА ПЧЕЛИ ! Та се налага ВСЯКА година , пролетно време да носят цели контейнери от тези насекоми ОТ ЛАТИНСКА Америка , за да им опрашват растенията . След което И ТЕ измират . И това е всяка година , драги мой ГРАМОТНИЙ !
Нормалната сезонна смъртност може да достигне до 40-50% при тежки зими. Дали не преувеличаваме проблема?
След някой месец, или изложение, или репортаж с някой министър ще се пише, че сме с рекордни добиви на пчелен мед...
За търгашите си много прав. Октомври изкупуваха меса по 4.50 лв/кг. А при тази цена наистина не е рентабилно. А колко струва меда във веригите си знаете.
А преди 9 сеп 1944 прадядо ми без пръскане е изнасял жито по Дунава . Предавал е и на държавата колкото се е изисквало. Как се е справял без пестициди ? Та и без торове ? Без субсидии?
Използване на неоникотиноиди - забранени в Германия и Франция, но не и в България. В допълнение - евтин мед от Аржентина - с преференции за ЕС... И как тогава да си гледаш кошерите?!?
Това е от отровите, които пръскат ЕС и САЩ по нашите територии, защото българската земя е най-плодороднаа в света
Всяка трета хапка която ядем е от дейността на пчелите. Но пчелите общо, не само тези дето се отглеждат. Има и живеещи в естествена среда. Този съюз между растения и пчели е сключен преди около 100 милиона години. И светът станал шарен. Преди това изобщо не е имало толкова цветове сред растенията. Растенията нямали полза да са толкова шарени.
Неоникотиноидите, които са канцерогенни, не се пръскат. Семената на растенията се поставят в течност, която полепва по тях, и при растежа на слънчогледа или каквото друго се сади, отровите отиват в цялото растение, включително цветове, семена и т.н. Съответно пчелите измират...
Точно така, като дойде март всяка година сегашните пишман пчелари почват да реват... Години наред все им измират пчелите. Баща ми имаше над 100 кошера, сам си ги гледаше, не съм го чул да се оплаква. При добро стопанисване смъртността след тежки зими не надвишаваше 7-10%,съответно лятото ги възстановяваше. Идваха при него млади момчета мераклии и ги учеше на занаят, не всички станаха разбира се, още го споменават успелите... А тези, които сега реват не са си написали домашното за през зимата.
да и при мен това е основната причина ... общо взето аномалиите във времето - вече стана "нормално" да се боря с оси ноември и декември.
Ограмоти се поне малко - вече не се пръска както преди, а се използват НЕОНИКОТИНОИДИ. Семената преди засяване се потапят в разтвор, който създава филм върху тях. От него - през целия живот на растението до жътвата, преминава отровата, към цветовете включително, и сответно пчелите умират.
Пчеличките,които се излюпват през август-октомври,са тези,с които пчелното семейство преживява зимата/зимни пчели/.Това са пчелите,животът на които достига до 5-6 месеца.Пчеличките,които събират медеца през пролет-лято,живеят 25-30 дни.
Опрашващите насекоми са много повече и не започват, и не свършват с пчелите. Вместо да декламирате клишета вземете да демонстрирате малко образование!