Отложени отпуски ще се ползват само през 2011-а
В преходните и заключителните разпоредби на Кодекса на труда трябва да има текст, който изрично да каже, че отпуските за 2010 г. ще могат да се ползват до края на 2011 г.
Обратно в новинатаКоментари - Отложени отпуски ще се ползват само през 2011-а | Днес.dir.bg
Коментари
Тея от министрерството работили ли са някога та измислят такива безумия .Все нови и нови недодялани решения .А този тъп министър поне да се среше и обръсне.Толкова е мързлив .
Тю-тю, да бяха пренесли труженичките в Дунав мост в българския парламент!!! Какъв хаос създават само в държвата за да угодят на СИВИТЕ КАПИТАЛИСТИ! Това е ГЕРБ!
По добре ще бъде да не строим самолети с Бразилия а да ги учим как се прави хаос.И в правителство и парламент имаме отлични специалисти.
.......не му гледай брадата ,а му гледай акъла.ако си по-можещ ....иди и го смени , но преди това го обръсни.....
T.e. neipolzwanite za 2010 ще се ползват само до края на 2011, а неизползваните преди 2010 не губят давност и могат да се ползват и по-нататък? Така ли го разбирате?
Да се проверява дали реално се ползват дните по графиците. Защото в общия случай ходиш на работа, а се водиш в отпуск.
Никак не го разбираме. Досега поне беше ясно, че за отпуските до юли 2010 г. не важат давностните срокове от две години. Сега излиза, че това е само за отпуските до 1 януари 2010 г., тези за 2010 горят до края на 2011 г., а после има две години давностен срок. С прехвърлянето на 10-те дни казусът се заплита още повече. Остава неясно също дали работникът може да избира отпуск за коя година да ползва първо (защото имаше и такива съвети). Ето ви няколко казуса: Работник не е ползвал отпуска си за 2010 и на 1 август излиза в дългосрочен болничен (или взема отпуск за раждане).Полагащитему се дни са по стария режим. Трябва ли да ги изчисти до края на 2011 г., както предлага Ангелова? Имаше нещо за материално-правните норми в принципите на правото. Друг казус: Работник има неползван отпуск от 10 дни от 2009 г., за който няма давност. От 2010 г. има останали още 10 дни. През 2011 г. ползва 10 дни от отпуска за текущата година и пренася 10 дни в следващата. Колко дни може да ползва през 2012 г. и какво обезщетение ще му се плати, ако напусне? Графикът за отпуските също е извън времето и пространството. Такова нещо можеше да има по времето на социализма, когато профсъюзът още в началото на година би разпределил местата в почивната станция и нямаше непредвидени фактори като пазарна конюнктура, спешни доставки и прочие. Как да планирам през януари нещо, чиято дата не знам? (Част от моя отпуск, например, зависи от музикални фестивали и концерти, чиито дати още не са обявени.) А се случват и непредвидени събития, за жалост. Тази ненужна промяна ще накара хората да вземат повече болнични. Да не говорим за "форсмажора", произтичащ от депутатските решения: Кое ни гарантира, че няма да се наложи да променяме графика за отпуските поради нова законова поправка?
Може да се посочат и други недомислия. Така е, защото в безсмисленото преследване на някакви неясни цели с това "изчистване" на отпуските се забърка истинска каша. Така и не стана ясно каква беше целта на упражнението. А и е очевидно, че творците на тези поправки нямат опит и компетенции в тази сфера.
Тези номера с неизползваните отпуски ги въртят основно държавни служители които си почиват през годината с фалшиви болнични ,измислени командировки и други номера и после искат да им се плащат отпуските така ,че който не си е взел отпуска за 2010 г. би трябвало да пие студена вода ,в бизнеса и частният сектор този проблем го няма ,оказва се ,че чиновниците чрез отпуските са си намерили начин да крадат държавата с по една или повече заплати.
Целта на поправките е ....понеже държавата не може да се оправи със собствените си служители поради факта,че дълго време не е следила кой колко отпуска има иска сега да го начука на всички стопански субекти! Що не си оправи бакиите с вътрешно - ведомствени заповеди! Интересно е ,че в Германия за частните компании нпма никакви ограничения,нито като брой дни платен отпуск,нито като работно време....каквото си подпишеш в договора - това изпълняваш.Аз специално имам 220 работни часа на месец,без платена отпуска и съм доволен защото ми плащат няколко хиляди евро!Ако искам да почина си вземам 1-2 седмици неплатена и то ако няма много работа....
Може и да има такива случаи, но такива измами има и в "частния сектор". Така че по този въпрос нещата са квит. За сметка на това при служителите на бюджетна издръжка не може да се укрие доход, докато в частните фирми поголовно се прави осигуряване и се плащат данъци върху някаква мижава сума, а истинската заплата се получава под масата в плик. А това вече си е сериозно престъпление. Това е истинският "номер", който се "върти" в държавата.
Не съм съгласен! Работя в една от най-големите (по брой служители) фирма в България и за 2009 и 2010 имам да взимам общо 19 дни отпуск. Не че не искам да почивам, просто винаги има причина да се откаже отпуската от работодателя
Знаеш ли колко дни съм ползвала през лятото - 9. Не защото толкова са ми стигали, а защото беше невъзможно да ползвам повече. А и на мен ми се иска като депутатите 1 месец.......И то август
Ей, човешката злоба край няма, както е казал шопа "я може да не съм добре ама и Вуте да е зле". Абе, господин умник, ти как разбра че го няма този проблем в частните фирми? В тази, в която работя аз над 50% имат поне по 20 дни невзета стара отпуска. Аман от "компетентни" изказващи се от името на всички
Аз пък да ти кажа-мразя ви държавните храненци,щото не плащате осигуровки,а аз ви ги плащам и си отпускарите на воля!Я,елате при частника и тогава ревете!
Като ти е трудно в частния сектор, премини на държавна работа ! Тогава ще имаш възможност да сравниш положителни и негативни страни ! И вероятно няма да си толкова ZLA !!!
Писна ми от неграмотници в този парламент!Днес е едно , утре като се събудят измислят нещо нова! Некадърници!Това са новите управляващи ни!Жалко за нас!
Не са виновни държавните служители те просто нямат реална представа за ситуацията извън тяхното учреждение така че не е лошо да поработите и в условията на частния бизнес и тогава да съпоставяте нали?
Все повече се убеждавам , че българския народ е озлобен.Вместо да обвиняваме държавните служители дайте да се замислим,защо систематично на тези хора са им отказвани отпуските или намалявани без причина.
Колкото и да лаят тук държавните служителчета тези промени в закона се правят заради техните отпуски а не заради бизнеса ,държавата не губи пари от отпуските в частният сектор а и те не я интересуват ,губи от държавния. Частният сектор храни няколкостотин хиляди държавни служители ,половината от които излишни, само милиционерите са 70 000.
Това е абсолютен смях. Няма отказан отпуск на държавен служител. Просто те не подават молби за отпуск, а си вземат болнични или ползват командировки(по-високо поставените)
Бил съм в държавния сектор и никога не ми е отказван отпуск. Вярно, беше отдавна, през 90те години. Откакто съм в частния сектор мога да кажа, че е досто трудно да ползваш платен отпуск. И, сега, ако отпуските изгорят и не бъдат плащани, това ще радва, и ще бъде в услуга само на частника. Това ще го стимулира да не пуска работника в отпуска и де не носи никакви санкции. Щото като се оплачеш в инспекцията си вън.
Първоначалната идея на управляващите беше, да проведат чистка сред държавните служители и да назначат свои верни хора на всички постове. За тази цел трябваше да уволнят сега заемащите тези длъжности. Според КТ обаче трябваше да им изплатят неизползваните отпуски, които се оказаха десетки милиони левове. Дали защото нямат пари (некадърни са да ги съберат), или не искат да дават от събраните пари на "чуждите", а само на "своите", решиха да не плащат. И така се пръкна недоносчето "изгаряне на старите отпуски". КС правилно ги отряза. Все едно утре ЕС да приеме, че тютюнът е дрога и всеки който го произвежда е наркопроизводител.А ние да изпоарестуваме всички тютюнджии, които 90те години, да речем, са го садили. Нарича се "обратно действие на закона" и е недопустимо в правова държава. За да не изглежат като абсолютни глупаци, и за да не ги заподозрат в гореизложените "задни мисли", решиха да затръбят пред обществото, че въпросът бил принципен и трябвало най-после да се реши генерално.Измъдриха : до края на 2009 г. неизполвания отпуск не се губи и нещата остават както до сега, а отпускът от 2010 трябва да се позва през 2010 или - да се позлват 10 дни през 2010 и 10 дни да се отложат за 2011, при важни произв.причини, но не и да се отложи за 2012, да речем. Само, че законът е приет след средата на 2010, и вече няма време за нови графици - обичайните летни почивки свършиха, сега всчики са натоварени с работа. А и пак е противозаконно - щото до август ти се падат около 12 дни по стария закон, и 8 дни - по новия. Пак хаос. Нормално би било законът да влезе в сила от 01.01.2011 г. Това с графиците е върховна глупост, особено в частния сектор. Не може да знаеш 6 мес. предварително какви поръчки ще имаш през годината. Освен това трябва да съобразиш твоят график с графика на големите ти доставчици - когато те излязат в отпуск масово, работата ти почти замира и е икономически обосновано да излезеш в отпуск и ти.Това няма как да го знаеш толккова рано. Въобще - цялата им ГЕРБерска работа е такава - накадърна и малоумна. n
Имам родител,който години наред му отказваха дълги отпуски,включително и лятото,даже не веднъж принудително му прекратяваха отпуските.Сега понеже решиха,че трябва да разкарат и старите кадри,но не искат да им плащат неизползваните отпуски, решиха принудително да ги премахнат,по най-лесния начин.Естествено веднага се намериха умници,които почват да оплюват държавните.Така е прост народ бедна държава.