Коментари - МОН: Фонд "Научни изследвания" се нуждае от още средства за привличане на млади учени | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Млади учени и изобщо добри учени които да кандидатстват за проекти трябва първо да има условия да останат в науката. И това предполага приличен стандарт за живот. После самата рамка на проектите трябва да е по-различна. Да дава възможност да си набавят апаратура, да имат сътрудничество и прочие. Сегашните проекти им под хвърлят по 100-200 лв. към заплатата, но това не им решава проблемите. Целта на проектите е друго. Не допълнително финансиране към заплатата, а възможност за работа и развитие.

научни проекти към МОН е включена задължителна клауза да се построят нови сгради, където ще са работните места, лабораториите или компютърните зали на участниците в тези проекти. За проектирането и строежа на такава сграда се заделят доста пари от отпуснатите за такъв проект. За построяването на тази сграда отива немалко време, защото се обявяват и редица обществени поръчки. С това се забавя научната работа по проекта. Отделно се спонсорират изкуствено строителните фирми.

Тези проекти са малко на брой. Болшинството са за малки суми. Бюджетът им по пера е лимитиран в определени проценти. Цялостната концепция е сбъркана. Трябва учените да имат нормални условия за работа и съществуване до. Тогава ще могат да надграждат и се развиват чрез проектите.

А тия процентни ограничения по всички пера спъват здраво нещата, на места не стигат средствата, на други места се чудиш как да ги използваш. Като добавим административните усложнения, се получава един ад.

Трябва да се привличат добри учени. А дали са млади или не едвали е толкова важно.

Важно е, защото има все по-голяма липса на кадри. След още 10на години ще викаме специалисти от чужбина, и дори от малка от Македония.

Много ми e интересно в "Общата оценка на комисията за дейността на фонд "Научни изследвания" през 2020 г", която е положителна, дали има две думи за възвръщаемостта на вложените милиони, или всичко минава за сметка на "фундаминталните" изследвания?

в някои научни области трудно се намират, защото няма достатъчно студенти в специалностите от тези научни области. Ама и да има за бакалавърска степен, още по-малко са студентите в съответни магистърски програми. За да станат ръководители на проекти към МОН младите учени трябва да са придобили научна степен "доктор" след завършена степен за "магистър" и да са заели академична или друга позиция за работа. Мизерните заплати на новоназначените млади академични кадри са отделна тема.

Отделна, ама важна! Щото пред перспективата човек да си брои стотинките на касата в супера, докато неговите набори карат скъпи коли и ходят на екзотични дестинации, научната кариера нещо не е много сделка

стига с тая имитация на наука, науката умря края на 20ти век, тук таме има останали някои приложни области , но те не хленчат за финансиране защото си докарват.

Науката в световен мащаб започна да придобива друг облик. И не към по-добро. Ученият не е онзи от едно време отдаден на търсенето на истината, ако ще и цял живот. Сега никой няма да го търпи да дълбае на едно място докато открие. Искат му наукометрични показатели:бройки статии, цитати. Това предполага не особено много задълбочаване, а по-скоро нещо като занаятчийство. Това е в ущерб на фундаменталните изследвания.

Донякъде е така, за фундаментални изследвания все по-трудно се намира финансиране, работата е много, а без фундамент сме за никъде.