Коментари - Бисери от матурата: Алеко е комунист и модернист | dnes.dir.bg
назад

Бисери от матурата: Алеко е комунист и модернист

“Алеко твори в областта на леката литература, в произведенията му няма насилие, покъртителни човешки драми, убийства и кръв. Повечето от тях завършват смешно и щастливо.”

Обратно в новината

Коментари - Бисери от матурата: Алеко е комунист и модернист | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Не е като да не мога да се въздържа. Бисерите тук също са култови ...защо им е на децата да четат западна литература в 9,10,11 клас?... Чете се само в 10ти. В 9ти е антична, в 11ти е българска. Но наистина, защо ни е да познаваме Сервантес, Шекспир, Балзак? И защо ни е да различаваме реализъм от романтизъм? ... Мъка, мъка. Ще обвиня чалга обществото ни, тъй като ми е по-изгодно. О, нищо, че от много време слушам блус/ джаз/рок-ен-рол/хард рок... Ще обвиня нечетенето ни, въпреки че по-голямата част от компанията ми, например, познава Параграф 22. Но като се замисли човек, лошите примери не идват само от чалгата и телевизията. Хемингуей, Фитцджеарлд са били доста добри в пиенето, Фитцджералд не беше ли и алкохолик? Пушенето на трева не започва ли от джаз клубовете? Повечто писатели започват полов живот с проститутка на 15-16 години? Но пак се изисква да си чел, за да го знаеш. Не само да зяпаш телевизия. Това, че някой неграмотник е нямал друга работа, а отишъл на матура, не означава, че е редно пак да вадите старите нападки колко сме неприятни.

Защо образованието върви надолу? Децата се раждат едни и същи, след това те трябва да бъдат възпитани и научени. Никой не се ражда научен. А какви хора им преподават? Да не мислите, че децата сами ги мислят тея бисери? Кой става учител в днешно време? Само най-слабите студенти. В специалностите филология се влиза с най-ниския бал. Преподават дори хора, които нямат педагогическо образование. Малко бил в Германия или Англия поназнайва език и айде учител. Просто защото никой не иска да работи за толкова малко пари. А качествените учители от едно време вече се броят на пръсти, а скоро и те ще се пенсионират и ще останат само некадърници. Не се инвестират пари в образование.. само се краде. Ще ви дам конкретен пример, преди години имаше търг за купуване на компютри за училищата. Говори се, че Н.Василев уреди търга за своя фирма. Става въпрос за мн пари, вместо да дадат качествени компютри, прибраха парите и изкараха някакви бараки за децата. После от конкурентни фирми дадоха търга под съд и беше спрян временно.. Но в крайна сметка всичко функционира така. Не се инвестира в образование, заплатите са ниски, качествени хора нямат причина да станат учители. А когато няма добри учители и условия, децата няма как да се научат сами. Нивото ще пада все повече и повече. Постоянно се сваля летвата от министерството, от сериозни изпити вече има тестове за кандидатсване и за матури. Има 10 деца от математически гимназии, на които родителите им работят в БАН и цял живот са решавали задачи, отиват и прибират медали по първенства. После се бием в гърдите колко са умни децата - е не са. Цялостното ниво е трагично. Средното ниво на децата в Германия, Англия, Щатите е много по високо. Аз живея от 5 години в Германия и съм студент. Когато започвах ми направи впечатление, че немците имат доста повече знания придобити в училище най-вече по математика. По други предмети няма как да преценя. Вместо да се смеем на тези бисери, трябва някой в министерството да му дойде съвестта и да спрат да крадат. Да реформират образованието и да се опитат накрая да свършат нещо полезно. Децата са бъдещето на България. В момента се отглеждат само тарикатчета, но не и хора, които са способни да създадат нещо. В световната класация на университетите няма български университет в топ 4000. И УНСС имат наглостта да пишат в информацията на сайта си, че бил известен като българския Харвард. Но сега преди избори всеки краде като за последно, да се надяваме следващото правителство да е малко по съвестно и ако не за друго, поне за децата да направят нещо.

Прост народ лесно се управлявя!!! до това ни дакараха комунягите!!!

Аайде сега... преди се смеехме само на седмокласници и кандидат-студенти, сега май всички трябва да минат през мелачката. Така ни се полага след 60 год. освобождаване от матури за отличен успех. А то е и ясно защо оценките са толкова лоши. А това, че в сравнение с Европа са толкова ниски: само се позамислете какъв процент от учениците в Германия правят матура, или по-точно защо е необходимо да се правят флайъри и плаката със щастливо момиче и надпис Правих матура и сега мога да се реализирам... Жалко само, че някои бъркат цинизмите с непознаване на литературата и НЕСПОСОБНОСТ да разчитат посланията на автора. Още си спомням анкдота за Вазов, дето получил двойка за това, че анализирал собствената си творба от името на ученик :)

Винаги и на изпити, и на матури има слаби и добри резултати. На мен ми се струва, че слабите резултати винаги са малко повече. За да се интерпретират литературни произведения, се изисква обстойно запознаване с доказани автори, анализиращи дадената творба и упорито, системно четене. Ние учениците и студентите четем само минимума, който ни се дава за подготовка. Не споря дали моята гледна точка е правилна или не, но си мисля, че колкото и разсейващи фактори да има, ако ние сами не си наложим да четем и мислим, положителната или отрицателната агитация остава безсилна срещу нашите действия. Колкото до тукашните дискусии относно резултатите по география, дати, обекти и имена се помнят трудно, малко повече преговор помага. Съгласна съм, че учениците се подлъгват, че по география знаят повечето неща от интернет и телевизия, но с времето ще разберат най-сигурния начин да се запаметява повече и най-различна информация. Това включва четене по няколко пъти, подчертаване, записки. Пожелавам на студенти и ученици успешно справяне с изпитите и контролните :)

Че са бисери, бисери са, но не на учениците, които завършват, а на некадърниците, при които ходят на частни уроци. Никой хлапак на тази възраст няма подобен речник и това, че използват такива термини не на място, означава просто, че така ги е учил някой, но не си е направил труда да обясни какво значат. Зубраческа история, нищо чудно.

Големи приказки, гояма работа сте! Като на маса сте седнали и бистрите политика. Чат пат някакво хлапе мине та каже нещичко и вие по навик му завъртите един зад врата. Хич не смятам да се обосновавам, защото може по обем да достигна трудовете на Марск и Енгелс. Искам само да Ви кажа, че нито децата ни нито, министъра са виновни. Винаги си търсим кой да опере пешкира. А ние какво? Света вода ненапита. Брех, че сме умни. Няма виновен в случая. Това е естественния подбор на приридата. Така както аз съм неграмотна, и слабо надарена природно така при други това е в повече. Спирам до тук! Браво на отличниците които са изкарали оценките си с труд и постояноство. :-)

Големи приказки, гояма работа сте! Като на маса сте седнали и бистрите политика. Чат пат някакво хлапе мине та каже нещичко и вие по навик му завъртите един зад врата. Хич не смятам да се обосновавам, защото може по обем да достигна трудовете на Марск и Енгелс. Искам само да Ви кажа, че нито децата ни нито, министъра са виновни. Винаги си търсим кой да опере пешкира. А ние какво? Света вода ненапита. Брех, че сме умни. Няма виновен в случая. Това е естественния подбор на приридата. Така както аз съм неграмотна, и слабо надарена природно така при други това е в повече. Спирам до тук! Браво на отличниците които са изкарали оценките си с труд и постояноство. :-)

от бисерите може да се разбере на какво ниво ни е образованието п.с Имам 5.70 на матурата по БЕЛ

Mislq 4e na vsi4ki ni be6e qsno 4e sled maturite 6te ni napravqt na maimuni!!!!!!!!! Va si te citati ot konteksta, kato po tozi na4in gi provra6tat v bezsmisleni prostotii, i kak vednaj ne se slu4i izre4enieto deto go slagat kato 6ablon nakraq spomenavaiki za dobrite raboti da e po dalgo ot 1 red. tova si e 4ista gavra s usiliqta na pove4e ot polovinata zrelostnici.

Имам 5.85 на матурата. Прекарвам по минимум 5 часа пред компютъра, излизам всеки ден, имам хобита. Нещата не опират до това! Подобен интерес към ученето се заражда в много по-ранна възраст. Колкото и да се напъвам, не мога да обвиня нито учителите, нито обществото, нито политиците. Нито са навредили, нито са ми помогнали. Виж, родителите.... дължа им доста. ;]

Не всеки може да се изразява достатъчно префърцунено, за да хареса на даскалицата по литература. Специално литературата трябва да е като останалите изкуства - ИЗБИРАЕМО! Не говоря за българския език, който всеки трябва да знае, но литературата е глупост!

Има един много хубав виц - попитали педерастите радио Ереван Знаете ли, че Чайковски е бил обратен? Радио Ереван помислило, и отговорило Е, ние го обичаме не само за това... Така и с извратеняците - писатели. Прави им се реклама, много от хората даже христоматийните творби не са чели, но знаят кой е и как точно е постигал оргазъм.

Otli4nici sa po kru4mite !!! Devoikite se durgat kato opitni profesionalistki v nai-drevniq bran6- platenata lubov, a mladegite stradat 4e batkovcite im eb*t devoikite obekt na novite im strasti i neobhodimosti. Alkohol, 4alga, sex i efftini narkotici usmislqt egednevieto im!

Както казал един старшина на войниците : - Момчета, вие си знаете всичко и на теория и на практика , но в живота е друго !