Коментари - „Скиапарели“ се е разбил на Марс заради грешка на компютъра | dnes.dir.bg
назад

„Скиапарели“ се е разбил на Марс заради грешка на компютъра

Най-вероятната причина за разбиването на космическия апарат "Скиапарели" на Марс е компютърен проблем, съобщи руското издание "Лента", цитирано от БТА.

Обратно в новината

Коментари - „Скиапарели“ се е разбил на Марс заради грешка на компютъра | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Да не би датчиците на разбилият се на Марс модул, да са българско производство?

от Китай

А Бурана с ламповия компютър кацна с отклонение 3 метра при доста сериозен страничен вятър.

Батут, Батут както го препоръча Рогозин на краварите така може и да се препоръча и в този случай.Няма компютри, няма двигатели няма грешки свободно се изтрелват и си падат където искат ха ха !!

мустакат индиец е шифтнал битове няколко пъти в повече у лево и айдеее милиарди евро и години труд на вятъра. Но за бой е човека по качеството.

Казах ви аз да не качвате Windows на тоя компютър, ама не слушате... :P

Проблема е кой е писал програмата. Нормално са французи. Всико си е било наред с датчиците. Все пак добре че не изкарват руските двигатели виновни. Те са закарали кораба до Марс.

Скиапарели се е разбил на Марс заради грешка на компютъра От БСП да внимават с компятъра на космическата чиния на Бузлуджа. Че една грешка и отидоха изборите.

ама то тия кабели от датчиците с компа ли трябвало да се свържат? аз мислех, че стърчат така за красота.

Сега марсиянците са си помислили, че ги бомбардираме и ще решат да действат реципрочно! :)

Причината са местните и факта, че им е писнало от нескопосани л*йноходи.

па им се взриви ракетата заради MacOS. Требе се пробват всички OS докат спрът да падат.

Динко свинските опашки, бре!

Руснаците им качиха апарата в космоса, закараха го до Марс и там вече ЕвроГейците се окакаха с техните компютърни програми и датчици! Високи технологии ... няма що!

Има ли руснаци в екипа забрави за успех

кво беше това "буран" дето го пускаха от самолета ли или един макет беха качили на ракета дето после изгоря в атмосферата за да тестват аеродинамиката :)

В същност датчиците са от Швейцария ...

Викаш руския апарат стигнал до Марс е по добър и от на еврогейците и от на краварите хахах

Не щат зараза от еврогей. Туко виж ги хванал шмеркел.

Да се чуди човек защо са им големи заплатите на европейските програмисти? Подиграха се с труда на останалите момчета!

Негодника търси в друг да е причината поради некадърност.

мислиш ли, че това което е софтуер и механизъм на кацане не е тествано стотици пъти и в стотици комбинации за реакция ?! факт ... станало е нещо което не са предвидили и търсят обяснение, това че не споделят с форума на дир.бг ми е странно, щото тука всичко разбирач от всичко :) и може да се изрази в 2 реда по всеки въпрос компетентно :) ... да питам и аз като гришата : ти поне сайт писал ли си някога ?! ей така за кеф да драснеш едни 1000 реда сорс :) и да го подкараш на 7-те основни браузара без проблем ?! палячо !

"компютърен проблем" .... и ходи си търси загубите от компютъра. а в същото време програмиста е получил тлъстичката си заплата. искам да съм такъв неграмотен програмист :-)

Аз

Не. Буран е единствената безпилотна совалка, правена някога, която излетя и кацна безпроблемно. Забеляза ли ключовата дума - БЕЗПИЛОТНА.

Кой кои Сви'*аПарите та падна Скиапарели. Продължението 2020г.

Ти си тролче на което само най-простите хора в България (русофилчетата) могат да се вържат!

Толкова пари хвърлени на вятъра заради един софтуерен бъг! Тия хора не правят ли тестове преди това да си пробват програмите?

Само като прочетеш, че в такъв сложен проект е имало руско участие и ти става ясно, защо е претърпял крах...

Някой е забравил да смени земното "g", което е 9.8 с марсианското в логиката за приземяване:))

Стига бе, и там ли са се намърдали от нашите вездесъщи "ай ти"-та? Дето пипнат и развалят, ама на претенции са мнооого големи. Смешници!

И само ЕДНО болтче да липсва от Веригата - тя ще се разпадне! А ако липсва повече от едно - е ПРОГРАМИРАНО...ТАКА че това не е грешка на европейците, включая и руснаците, а на някой, който си е направил сметката без кръчмаря, или пък точно с Кръчмаря :-

Руско участие, ама български "айти"-пъпчивец се е о.с.р.а.л :)))

Комантарът показва пълна предубеденост. Американците още използват руски ракетни мотори , още използва международната станция, чиито основи бяха създадено от Русия. Колко много космонавти от чужди държави летяха с руски кораби на МКС! Още гладни ще стоим , докато нямаме достойнство, а бързаме да си свалим гащите пред САЩ!!!

Руските мотори не са съвсем руски, понеже са създадени чрез сътрудничество между русия и сащ и не ги ползват, а ги купуват. Надявам се правиш разлика. МКС 70 % е собственост на САЩ, другите 30 на русия, на Китай, на Европа и т.н. МКС нямаше да я има без совалките. За сметка на това НАСА имат апарат отвъд слънчевата система, имат роботи на Марс и гледат как да кацнат с хора там. Направиха кацания на Луната от които прибраха стотици камъни почва. РУснаците се молиха и за почва и за снимки от Хъбъл и за данни от марс и за карти от Венера и т.н. и т.н. и т.н. Жалко, че не си запознат по темата.

Болтче, специално за форума на Дир.бг уточниха че става въпрос за това, че са забравили да променят стойността на g(земното ускорение, гравитация), което е 9.8, с марсианското което е 3.7 в конфигурационните файлове, и двигателите се изключили по-рано (кацането продължава малко по-дълго на Марс). Това се е случило, защото при тестовете на Земята са тествали с нашето g...

Явно пак трябва да пускам стара новина: "След своето изстрелване на 14 март, автоматичната междупланетна станция на ЕКА и Русия "ЕкзоМарс-2016" и европейският спускаем апарат "Скиапарели" са на път към Марс и ще пристигнат на 19 октомври." Та спускаемия апарат няма общо с руснаците. Руснаците са ги докарали до там, което е било целта. Нататък издънката си е на другите. То и това няма да спре разни да си бълнуват, че руснаците са допуснали грешката.

Ключовата дума не е безпилотен, а е МАРС и ...марсианците. Започва се НОВА борба, пардон, ВОЙНА за завладяването на Космоса, и по специално да се докаже АДЖЕБА дали има марсианци и дали ще бутилираме водата им. Америка, като най-велика нация се разсополяви с думите на О2бама за сантименталните му спомени, свързани с детството му и с Марс, какви книжки е чел, не е толкова важно, по-важното е, че той ЗАЯВИ амбицията им /сслабо казано/ за ново ГОСПОДСТВО на най-великата нация. Вече не им се развява байрак...че то какво има на Луната - само пясък. Докато не направят и Земята на пясък тея няма да се успокоят.

Руското участие си свърши работата перфектно - риската излетя и прати сондата на път. А ти си просто тъп трол, дето руснаците са му виновним че не му става малкия самолет.

Аз пък сънувах , че анунаките са го свалили, или май бяха сивите. Малко майтап бе. Аз да видя НЛО у двора си - запуквам го с чифтето и с развалени буркани ако кацне все пак. МАРС не ще да осерем и него. Нямаме право.

Е кво, можеше да гръмне още в атмосферата, като едно американско преди няколко години. Бяха объркали метрични с имперски единици.

На Марс гравитацията е някъде 38% от земната. Това за хора ако пратят, довежда до разваляне на кости, зъби и мускулатура.

Компютрите не правят грешки- хората, които ги програмират, правят грешки. Но, нали сме в Европа- всички сме равни, виновни няма, важното е- парите усвоени; догодина- пак. Щом има кой да плаща данъци в тоя ЕС, ще има и кой да ги ЯДЕ.

Първа и последна ! Защо?

Хахаааа, "компютърна грешка", "грешка не кпютъра"... Оххлелеее, компютрите не правят грешки, ама виж хората....

Жалко, че няма видео как се изтряскал от 4 км височина модула. Голям сеир ще да е било.

Интересно! За мускулите е ясно, но какъв е проблемът с костите и зъбите?

Не знам от къде са ти данните. Аз съм чувал, че станцията е строена основно от руснаците, които са имали опита от станция Мир. Хора винаги там са изпращани само с руски ракети. Другите не смеят да пратят хора, а само стоки и прибори. Технологията на руските двигатели са се опитвали да направят и в САЩ, но са решили, че тя е невъзможна! При всеки опит е следвало взривяване. Тя бе нещо свързано с изгорели газове да се изполват повторно за отбутване, но по памет не мога да ти го кажа точно. Това давало още примерно 15% мощност. Тъй като колкото повече гориво сложиш, толкова повече тежи и харчи, там нещата не са слагаш още някакво количество гориво и получаваш пропорционално увеличение на достигана височина.

Alenia Markoni до сега нищо свястно не са направили.

Честно казано не знам. Но съм го чувал. Реално ако човек от 80 кг отиде на Марс, там ще е 30-тина килограма. Лошото ще е ако трябва да се върне, особено непригоден, като родено там дете. Аналогичното на обратно е, все едно като пристигне 80кг човек да носи постоянно щанга от 130кг, дори докато спи. Как ще привикне, не е ясно. Дори за щангист се съмнявам, че ще успее, при постоянно такова налягане.