"Мълчаната вода“ в нощта срещу Богоявление сбъдва желания
На Водици се отслужва един от двата Велики водосвета в годината
Обратно в новинатаКоментари - "Мълчаната вода“ в нощта срещу Богоявление сбъдва желания | Днес.dir.bg
Коментари
Каква мълчана вода бе,какви пет лева,това са глупави суеверия.Не си познавате Православната вяра.
В българските, традиционни обреди няма такъв "обичай" за мълчана вода! ;) Това е от глупостите на РозмаринезнамКояси.
Още древните хора са знаели, че водата има памет. Но това познание е изчезнало. Сега имаме телефони, телевизори и боледуваме от модерни болести.
“Според старите вярвания, в нощта срещу Богоявление се сбъдват мечтите. Когато се стъмни, така наречената "мълчана вода" се оставя навън - на балкона или в двора. Точно в полунощ излизаме и хващаме съда с вода, в която се оглеждаме и изричаме на глас своето желание. Съдът остава навън през цялата нощ. На сутринта на Богоявление хората задължително отпиват от водата и измиват очите си.” Хора, това не е Правовлавие, а езичество и е противно на Църквата. Винаги правете разлика между двете, а ако не можете - питайте свещеник!
Ами то българите така са "станали" християни = с уговорки и компромиси църквата да не им се бърка в живота... :)
Естествено, че е езичество, никъде не твърдят, че е православие! Пише "Според СТАРИТЕ ваярвания", а не "според православните вярвания"! То в България нещата по традиция са омесени. Ей на - на Св. Константин и Елена играят с иконите на светците върху жарава (нестинари). Нестинарството и то не е православно, ама някак са ги обединили нещата, че да се възприемат. Мартениците също са езически обичай. Изобщо при нас си е един тюрлюгювеч.
В България тюрлюгювечът е за невярващите. Вярващите православни християни посещават църковните служби, постят, молят се, изповядват се, причастяват се, вършат благотворителност и богоугодни дела и т.н. . Това е християнският живот. Другото е езичество и измишльотини на джурналясти. Затова им плащат.