Къде е Санстефанският мирен договор?
Официално и изключително точно копие се съхранява в Плевен
Обратно в новинатаКоментари - Къде е Санстефанският мирен договор? | Днес.dir.bg
Коментари
Сан Сефанския мирен договор решава националния проблем на Б-я, а европейците ни го създават.
Няма значение какво пише.Без Сан Стефано нямаше да има основа за основаване на България.
Има голямо значение,какво пише,защото,когато го видят нашите рубраджии и веднага ще прогледнат за истината:никой,никога не е искал да ни освобождава,а да ни направи задунайска губерния(крепостни).Добре ,че са били Австро-унгария и Великобритания,че да освестят миризливия казашки ботуш.(справка виж ОРИГИНАЛА в хранилището на Ермитажа)
Мале, Мале що историци и що много умници и всички пишат, разказват небивалици, верни и не до там верни, но толкова идиотски, че да ти е жал от БГ простотия.
Знае се , че от този договор не е произтекло , нищо освен пропаганда за аборигени... Ясно е било на всички , че съдбата на Османската империя ще се решава на международна конференция от Великите сили, а Русия поне три пъти /Райщад, Цариград, Будапеща/ е подписвала споразумения с тях , че няма да се създава голяма славянска държавa на Балканите .
А къде останаха масовите митинги във Франция, Англия в подкрепа на българите след Априлското въстание? Британия не е била длъжна да се съобразява с искането на Австро-унгария. А историците по света обясняват това искане на Австрия да няма голяма и силна държава на балканите с АВСТРИЙСКАТА ИНВАЗИЯ, ОКУПАЦИЯ НА БАЛКАНИТЕ. Примерно Босна. Силна държава ще пречи на Австрия на Балканите. Заради интересите на Австрия на балканите пламна Първата световна война. Която пък стана причина за разпадането на Австро-унгария.
Да не се създава силна славянска самостоятелна държава не е в интерес на самата Русия. Тя има интерес от разпокъсана и слаба българска държава, която да манипулира , командва и мачка. Последвалите събития го потвърждават. Както е пропагандирал Аксаков : всяко зло за България е добро за Русия. Това е основата на руската политика досега, да има наоколо малки и нахапани държави, да им създава проблеми , за да са зависими и да ги манипулира и доминира.
Коментарът смесва различни неща и опростява съдържанието на договореностите между великите сили. Формулировката от срещата в Райхщадско споразумение е съвсем конкретна: „Няма да бъде създавана голяма славянска държава на Балканския полуостров.“ Ключовото тук е „голяма славянска държава“, а не „България“. Тази формула се отнася до опасенията на Австро-Унгария от възникването на голяма панславянска конфедерация – например съюз или обща държава на Сърбия, България, Черна гора и други балкански славянски земи под силно руско влияние. Именно такъв сценарий се е възприемал като заплаха за баланса на силите в Европа. Ако се прочетат внимателно договореностите от Райхщад, последваните договорки в Будапещенска конвенция и по-късните решения, става ясно, че те не забраняват създаването на българска държава. Забраната е за единна голяма славянска държавна конструкция на Балканите. В този смисъл Русия формално спазва договорките: тя не създава славянска конфедерация или „панславянска държава“. Дори проектът от Санстефански мирен договор предвижда едно автономно княжество, а не съюз на всички славянски народи на Балканите. Затова подобни твърдения, че Русия „още предварително се е договорила България да бъде малка“, обикновено стъпват на извадена от контекст фраза. Когато се чете целият текст и дипломатическият контекст на епохата, става ясно, че договорките са насочени срещу голяма славянска конфедерация, а не срещу самото създаване на българска държава.
Хубава статия. Да, договорът предвижда да сме автономно васално княжество. Каквито са били Сърбия и Румъния преди това. И каквото сме и според Берлинския договор в последствие. Единствената разлика е, че България е цяла в границите на екзархията. А не разцепена на 5 части, които после да се бият за обединение. Иначе това е бил планът на част от българските революционери: първо да сме васални, после да обявим независимост, като си стъпим на краката. Предците ни са си давали сметка за реалностите тогава.
Санстефанския договор дава независимост на Сърбия, Румъния, Черна гора НО НЕ И НА БЪЛГАРИЯ! Да сте видели в тези страни (Сърбия, Румъния, Черна гора) да го празнуват този договор?
Да са били румънците 500 години под турско иго? Имали ли са в 1877 година свой крал и министър-председател? А сърбите? А гърците? А ние? Кой ни е краля, царя? А премиера?
Санстефански мирен договор действително признава пълната независимост на Сърбия, Румъния и Черна гора. Но това не означава, че договорът „не дава нищо“ на България. Причината е проста: трите държави вече съществуват като международно признати княжества преди войната – те имат свои правителства, армии и институции. В Сан Стефано просто се признава окончателно тяхната независимост от Османската империя. България обаче е в съвсем различна ситуация – няма държава, няма администрация, няма международно признат политически субект. Затова договорът създава изцяло ново политическо образувание – автономно Княжество България със собствено управление, армия, конституция и огромна територия. Формалната васална връзка със султана е дипломатическа формула, използвана тогава и за други балкански държави в ранните етапи на тяхната независимост. Сан Стефано има различно значение за различните народи. За Сърбия, Румъния и Черна гора това е една стъпка в процеса на международно признание. За българите той е първият договор, който възстановява българската държавност след близо пет века. Затова и историческата памет е различна – не защото договорът е „пропаганда“, а защото ролята му в историята на всяка страна е различна.
Затова е и признат от Русия а не Сан стефанския който дори за руската империя не е бил договор а някакво предварително факсимиле
Щом истински договор е Берлинския, тогава що щем с армията си в Турция, Гърция, Румъния в 1913 и 1915 година? Тогава значи сме АГРЕСОРИ ПРОТИВ ЧУЖДА ДЪРЖАВА! А не освободители!
Истински договор не означава че е добре за България а че това е договора който са договорили преди началото на руско турската война руснаците с другите велики сили по това време .А сан стефанския е пълна глупост и самите руснаци са знаели това . Те самите са знаели че той няма никаква стойност .Затива истинския договор е бил Берлинския ,нищо че не е отговарял на българските интереси но поне е дал независмост. а сан стефанския дори независимост на княжество България не дава .
И ние честваме този робски договор хахах.Този договор е пълен позор. Изобщо 3 март трябва да бъде забранен след като прочетох какво пише в предварителния договор. Добре че сами сме си извоювали независимоста по късно .
Цар Борис-Трети и българските правителства преди 1944 година робски договори ли честват? Щото по това време ИМА МНОГО ТЪРЖЕСТВЕНО ЧЕСТВАНЕ НА 3 МАРТ. Църковна служба, военни паради. Ти да не си бил син на партиен секретар отпреди 1989 г? Вчера бил с едни (СССР), днес е против тях, пребоядисан?
Хора, Сан Стефанския договор е договора за ПРИМИРИЕ!!! 1. Датата тогава не е 3 Март, а е 18 февруари по старо му ( ако не се лъжа) и е определена не случайно, а в чест на победиля или рождения ден на цар Александър Ii 2. С подписването му двете страни се съгласяват да спрат военни действия или дефакто на тази дата се слага край на войната. Това му е основната функция!!! 3 Чрез него официално се признава от страна на Османската империя българското поселение и в какви рамки е в империята. Дефакто рамки наименувани по късно като Сан Стефанска България! 4. Всички останали въпроси относно територията ни, васалството, отпадането на васалството за Сърбия и Влашко и репарациите , които ще заплати Осм. Империя се решават от всички големи играчи тогава . ... в Берлин. 5. Дълги години по времето на Соца в България, 3 март е забранен, БКП го смята за националистически празник, като в това време се акцентира че на тази дата е роден и бившия монарх на Империя. Празнуването му е недопустимо и неморално съобразно догмите на СССР и БКП. Някъде към края на 70те и началото на 80 те години се дава карт Бланш за отпразнуването му. Като цяло в заключение може да се каже че празнуваме края войната и смъртта на всички загинали в нея ( направо е потресаващо) нищо по смислено, Затова единствения смислен празник е възможен на 22 Септември, дата на която България не само фигурира в картографията, а е Официално признато независимо и свободно княжество!!!
Англия винаги ни е ощетявала,долно племе са,не заслужават никакво уважение
...Нишкият санджак е ДАРЕН с "ВЕЛИКИЯ" Сан Стефански договор от Русия на кралство Сърбия....Копи-пейст: "До 1878 г. Ниш е считан за български град от ред западни и сръбски учени, както и от османската власт. Икономистът Жером-Адолф Бланки, който е пратеник на френското правителство да проучи на място положението след Нишкото въстание 1841 г., нарича НИШ "СТОЛИЧНИЯ ГРАД НА БЪЛГАРИТЕ""...Руските мерзости към Българите са безброй!!! На Берлински конгрес, въобще не се повдига въпрос за Ниш.
Дарен си ти! Сърбите се включват чак след превземането на Плевен и дефакто окупират Поморавието! По твоята логика е трябвало да ни отстъпят и Тимошко и Браничево и те са български ( ако не знаеш). Сан Стефанския договор не е идеален, НО Е НАЧАЛОТО на съществуването ни като народ и държава след над 450 години безвремие!
Абе не са ни обичали всички около нас (и в цяла Европа дори!). Защото сме по-качествени от тях! Защото не сме с егоистични интереси! Защото сме ги потупвали - и преди османското владичество, и след него! Заобиколени сме от държави, врагове на България. Помислете логично - комай само Турция се държи достойно с нас и защо не, нали сме били част от тяхната империя. Едно важно предсказание на Ванга съм запомнил - българите не трябва да се страхуват от Турция, а от алчните си съседи от Север и от византийските наследници, с които сме водили 6-7 вековни изтощителни войни!
В Берлин се подписва това, което е договорено още преди войната между Русия, Британия, и Австроунгария. Това са тайните договорки от Райхщат и не помня къде в Британия. Така , че Игнатиев ни е изпързалял с тези 170 хиляди квадратни километра.
В Берлин е подписано това, което е договорено с Австро-унгария. В противен случай тя не би позволила на Русия да изпрати армията си на Балканите. Или за вас е по-добре да нямаше договорка, Русия да не изпраща армията си и останем в османската империя, както арменците в Анадола? НО ДОГОВОРКАТА Е ГЛАВНО С АВСТРО-УНГАРИЯ! БРИТАНИЯ И ФРАНЦИЯ НЕ СА БИЛИ ДЛЪЖНИ ДА СЕ СЪОБРАЗЯВАТ С ТАЗИ ДОГОВОРКА. Можеха да отрежат австрийците и да им кажат: НИЕ ПРИЗНАВАМЕ ДОГОВОРА ОТ САН СТЕФАНО. По това време Британия е световната сила, а не Австрия! ОБАЧЕ ВМЕСТО ТОВА АНГЛИЧАНИТЕ ИЗПРАЩАТ АРМАДАТА СИ В БОСФОРА (В ЗАЩИТА НА ОСМАНСКАТА ИМПЕРИЯ), КОГАТО РУСКАТА АРМИЯ ПРИБЛИЖАВА ИСТАНБУЛ.
Така е, интересите на великите сили по това време са били закон за малките. Същата Британия възпира Османската империя да не си връща васалната част от сам дунав при съединението. За това са я подтиквали от кремъл. Интереси!
То е СЪЕДИНЕНИЕ САМО ЗА НАС БЪЛГАРИТЕ. За вътрешна консумация. В МЕЖДУНАРОДЕН АСПЕКТ ЗА ВЕЛИКИТЕ СИЛИ НЯМА СЪЕДИНЕНИЕ. ЕДИНСТВЕНО СЕ СЪГЛАСЯТ И НАЛАГАТ НА СУЛТАНА КНЯЗЪТ ДА БЪДЕ И ГЕНЕРАЛ ГУБЕРНАТОР НА ИЗТОЧНА РУМЕЛИЯ. ПРИ КОЕТО ДОРИ НИ ПРИНУЖДАВАТ (ТОЧНО ЗАПАДНЯЦИТЕ) ДА ВЪРНЕМ РОДОПИТЕ НА ТУРЦИЯ. (ВРЪЩАМЕ СИ РОДОПИТЕ ОТНОВО В БАЛКАНСКАТА ВОЙНА!!!) Ако обаче българскяит княз се смени (както и става) НОВИЯТ НЕ СТАВА АВТОМАТИЧНО ГЕНЕРАЛО-ГУБРНАТОР НА ИЗТОЧНА РУМЕЛИЯ. Тогава султанът е свободен да избере някой турчин, западняк или проосмански настроен българин! ЗА ЗАПАДНЯЦИТЕ БЕРЛИНСКИЯТ ДОГОВОР СИ ОСТАВА И СЛЕД 1885 ГОДИНА!
Ако не беше договорът от Сан Стефано, всеки в света БИ НИ ОБВИНИЛ, ЧЕ СМЕ АГРЕСОРИ ПРОТИВ ТУРЦИЯ, СЪРБИЯ, ГЪРЦИЯ В БАЛКАНСКИТЕ ВОЙНИ! Договорът от Сан Стефанов ЛЕГИТИМИРА КАТО ЗАКОННИ И ОСВОБОДИТЕЛНИ ВОЙНИТЕ КОИТО ПОСЛЕ НИЕ ВОДИМ ( 1912 И 1914 ГОДИНА) Самата Османска империя е признала в Сан Стефано нашите права върху тези територии, че те са населени от българи. И ТОВА ЛЕГИТИМИРА НАШИТЕ ПРЕТЕНЦИИ ВПОСЛЕДСТВИЕ!
Много българи не разбират, че БЕРЛИНСКИЯТ ДОГОВОР ОСТАВА В СИЛА ДО НЕЗАВИСИМОСТТА НИ В 1908 ГОДИНА! В международен аспект ИЗТОЧНА РУМЕЛИЯ ПРОДЪЛЖАВА ДА СЪЩЕСТВУВА ДО 1908 ГОДИНА. Просто княз Батемберг (а след това и княз Фердинанд) става ПО ДОГОВОРЕНОСТ НА ВЕЛИКИТЕ СИЛИ ГЕНЕРАЛ-ГУБЕРНАТОР НА ИЗТОЧНА РУМЕЛИЯ. Тоест единствено ние смятаме, че има Съединение. ЗА ЗАПАДНЯЦИТЕ ИЗТОЧНА РУМЕЛИЯ ПРОДЪЛЖАВА ДА СЪЩЕСТВУВА. С ГУБЕРНАТОР ФЕРДИНАНД (ОТ 1908 ГОДИНА ВЕЧЕ ЦАР ФЕРДИНАНД) А ДО 1908 ГОДИНА ЦЯЛА БЪЛГАРИЯ Е ВАСАЛНО КНЯЖЕСТВО НА ОСМАНЦИТЕ.
Приятели, българите имаме общ интерес, другите държави около нас променят отношението си към нас в зависимост от моментните си интереси. Парадоскално през първата световна османците имат интерес България да е цяла и воюват заедно с българската армия за освобождаване на добруджа. И извинете за лапсуса- отсам стара планина, не дунав!
Има издадени две поредици руски книги за Освободителната война. Едната история в 7 тома издадена в 1879 година. С описание на сраженията и войната. Втората поредица е от СТО ТОМА издадена в Петербург за 30-годишнината от войната. Тоест 100-томната история е издадена в 1908 година. Ноо нашите историци едва ли се интерсуват от двете истории, издадени тогава по горещите следи от войната.
Според санстефанския мирен договор : 1. Как е записан статута на руските войски оставащи в България?- ОКУПАЦИОННИ!!! 2. До кога е трябвали да се изтеглят от България? НИКОГА!!!! 3. За чия сметка е "освобождението" и пребиваването на руските войски в България? За българска !!!! 4,.....
4. Свободата не е никаква ценност за нас. И парите ни са по-важни от това да бъдем турска рая. Следователно, можем да се върнем обратно в Турция. Тя сега е много напреднала държава. Много българи ходят в Истанбул да лекуват ракови заболявания в напреднал стадий, каквто и други неща. Турция произвежда и военните самолети Ф-някой си номер. 5. Левски Ботев бяха глупаци, та се бориха за една химера. А е трябвало да проповядват оставане в османската империя. Още повече, че днешните българи съжаляват за дадените пари и биха предпочели да не дадем никакви пари и останем в границите на Турция!
Интересно ми е тука русоробите в какво им плащат за лизането на осраните ватнишки зоднаци,в евро и дали не ходят да си получат една ръчна количка рубли равняващи се на едно две евро2
Една рубла днес е точно два пъти по-скъпа от японската йена. Притова никой на никого не плаща в рубли, всички мислещи хора са доброволци. Плащат на соросоидните подлоги в инфлационни валути.
Сцена: съпругът на Екатерина Втора бива питан: А какво трябва да се направи с българите, които напускат Дунава? " Да се върнат обратно".
Фридайвърът Любомир Стефанов има две деца от две жени, които носят турско/арабски фамилии, много българско няма що.
Гърчолята са били против Българската Църковна Независимост. Гръкоманите в България също споделят такива мисли!
Никой не отрича историческия факт, че Русия ни е освободила. Но и сред "царистите" и царете в Русия е имало такива, които са ненавиждали България. Стига сте се наслагвали ту към руснаците, ту към турците!
Договорът се състои от 64 члена. Унищожава разпоредбите на предварителния Санстефанския мирен договор от 3 март 1878 г. между Русия и Османската империя. Санстефанският договор изостря отношенията между Русия и останалите Велики сили. Споровете между тях са поради неспазването от страна на Русия на предварително сключените тайни споразумения с Австро-Унгария – по-специално Райхщадското споразумение от 1876 г. и Будапещенската конвенция от 1877 г., като част от тези спорове са решени с Лондонското споразумение от 30 май 1878 г., предхождащо Берлинския конгрес. Основното противоречие се състои в предварителното съгласие на Русия, документирано в посочените по-горе споразумения и конвенция, на Балканите да не се създава голяма държава[1].
Познайте в коя страна няма паметник на В Левски? САЩ, Канада, Япония, Русия?
Историческите факти потвърждават, че България е заплатила значителни суми, регламентирани като „окупационен дълг“ към Русия след Освобождението (1878 г.), както и компенсации за независимостта си. Сумите често се споменават в източниците като „златни франкове“ или „златни рубли“, равняващи се на десетки тонове злато. Т.е. бедна и измъчена България е заплатила за своеето освобождение! Други въпроси?
Ходете пробвайте да намерите копие от този "договор" някъде по турските архиви... няма да намерите защото не съществува... сам Сафет паша в спомените си нито пише за такъв договор нито мястото където е сключен в предградие на Истанбул съществува... изобщо къща на това място никога не е имало...
Как е записан статута на руските войски оставащи в България?- ОКУПАЦИОННИ!!! До кога е трябвали да се изтеглят от България? НИКОГА!!!! За чия сметка е "освобождението" и пребиваването на руските войски в България? За българска !!!! .....................................................
десетилетия у нас се насаждаше преклонение пред руснаците, в учебниците всички велики открития бяха направени от руснаци. В учебника по физика на Фриш-Тиморева за ВУЗ се твърдеше, че именно Ленин е предсказал откритието на електрона. Ломоносов, Лодыгин, Попов, Яблочков и т.н. "велики" руски откриватели заменяха Лавоазие, Маркони, Едисон, Волта, Фарадей и т.н. А безспорен факт е, че великите открития, направени от руснаци се броят на пръсти. Нобелистите на САЩ и западните страни са около 30 пъти повече от тези на Русия...
минуси добре - такива са отколешните тежнения на сайта, но се напънете поне с един довод да оборите написаното. Или с едната гънка, и тя под кръста, това е невъзможно?
„Тъпата“ Америка има над 400 Нобелови лауреати. „Разпадщата се“ Европа е с над 500. „Великата Русия“( основно СССР) даде на света 30 Нобелови лауреати в различни области на знанието. От тях повече от половината са изгонени или избягали от СССР/Русия.
сили и средства се е стремяла да попречи на създаването на силна балканска държава в лицето на България. Това се потвърждава от множество техни действия в ущърб на България. И фактът, че и сега ни нарича вражеска държава е продължение на тези действия...Именно под ръководството на Русия в България се възцари комунизмът и бяха избити хиляди бележити българи и родолюбци. Създадени бяха лагерите на смъртта по подобие на руския Гулаг, където бяха избити милиони инакомислещи руснаци....
Превърнахте България в руска губерния- имената на градове и села- руски, улиците- руски, паметници- руски ...
Руска армия..158000 Румъния.........100000 Сърбия..............58000 Черна гора.......30000 България ............7800
За 500 г османско робство българите запазихме религия, имоти, традиции , а за 50г руско иго направиха българите македонци насила и ги накараха тези братя да мразят всичко българско и родно.
Кой ги е поканил руснаците да дойдат да освобождават България ? Никой, те сами са си решили.
Русия освободи и обедини България. Но на Берлинския конгрес Европа отново раздели и разедини българите. Трагичните последствия изпитваме до днес
Ние сами се бихме и обеденихме бе аркадаш, въпреки несъгласието на любима теб страна,забрави ли 1885 г.
сили и средства се е стремяла да попречи на създаването на силна балканска държава в лицето на България. Това се потвърждава от множество техни действия в ущърб на България. И фактът, че и сега ни нарича вражеска държава е продължение на тези действия...Именно под ръководството на Русия в България се възцари комунизмът и бяха избити хиляди бележити българи и родолюбци. Създадени бяха лагерите на смъртта по подобие на руския Гулаг, където бяха избити милиони инакомислещи руснаци....
"също се дава независимост на Сърбия, Черна гора и Румъния" За наша сметка, както обикновено!!!
Защо в предишните си повече от десет войни с Турция , Русия не освобождава никога България ?
Щот не те знаят чер си жив ве... Направи най-накрая едно подобие на възстание - разчу се и воаляяя
България по- добре да беше останала в Османската Империя, тъй като се вижда до къде сме я докарали в сравнение с Турция в днешни дни. Коренна разлика веднага щом минеш границата.
Сан Стефанският мирен договор е тайно ревизиран с Райхщадтското споразумение между Русия и Австро-Унгария ! Това споразумение довежда и до Берлинския договор,който и разделя България на две в унисон на желанието на Русия да няма силна и голяма България на Балканите ! Затова и сан Стефанският договор е предварителен с нищо сигурно в него, защото Русия и Австро -Унгария са били започнали вече разделянето на България на две !
Само ще ти кажа, че Райхщадското споразумение е от 1876. Като как ревизира договор от 1878 година не ми е ясно, нмо ти и Светослав Живков - Феса имате някаква извратена представа за посоката на времето.
Да, така е, но същността на споразумението си остава- двете държави се споразумяват да не допуснат голяма и силна славянска България на Балканите след предстоящата война с Османската Империя ! В този смисъл Сан Стефанският предварителен мирен договор е една измамна илюзия ,която ни подхвърлят руснаците за обединение на всички исконни български земи.
Според историкът проф. Драгомир Драганов (1948 - 2019) благодарение на събитията на 3-и март 1878 година днес България я има. "На 3-ти март България получава своето парче земя. Въпреки че е окъсана и ограбена, все пак го получава" - коментира в историкът проф. Драгомир Драганов. "Русия е дошла да си сложи ръка върху проливите, няма какво да се лъжем. Дошла е да си махне един вековен противник, но това е хубаво... дошла е да вземе и някакви пари, но от друга страна ние сме спечелили нашата независимост" - подчерта той. Покойният проф. Драгомир Драганов има и до ден днешен жива сестра, която е майка, свекърва и баба.
Стига глупостите дираджии със санстефанския договор НЕ СЕ ОБОСОБЯВА БЪ ГАРСКА ДЪРЖАВА. В него изобщо не се споменава българи или България
Запада не е искал свободна България. 500 години англичани и французи си въртят търговията с душманите османци. Добре че са братята руснаци
Санстефанският договор бе руски проект за голяма и силна България. Обаче Берлинският конгрес раздели България на три части и остави на българите едно малко княжество. Това бе европейският проект за българите.
Сан Стефанския договор е примирие сключено от Граф Игнатиев в нарушение на заповедите на Императора. За това той е разжалван, отнети са му всички титли и богатства и пратен в Сибир! Русия няколко месеца по късно на Берлинския конгрес ни нарязва като торта. Официалните руски инструкции за Граф Игнатиев са да не се създава българска държава!!!!
Да не забравяме кои орязаха териториите на България от Санстефанския договор. Това са западните сили, които не искаха обединена България.
През 1890г Стамболов подкупва руснака Михаил Якобсон в Букурещ да му даде тайни документи, доказващи че Русия е дошла тук 1878г не да ни освободи, а да ни окупира, и то използвайки по най-гнусен имперски начин кръвта ни. Русия просто казва, че това е лъжа, както го прави от векове. Васил Коларов обаче през 1935г в архивите на Москва вижда същото нещо и от тъпота, за да ни настрои само срещу руския цар, го изнася в ""Авантюры русского царизма в Болгарии".
90% от щаба на Сюлейман паша на Шипка е бил от европейци- англичани,французи,италиянци, германци и поляци- дедите на сегащните ни евроатлантически ортаци.Те издават заповеди да се убиват нашите деди- българските опълченци и бойните им другари от руските войски!Кой куршум оставя след себе си - български сираци без бащи - европейския или руския? Е аз сега за кого да съм - за Нато или за Русия ?
Последно: Русия освободител ли е или агресор? Или като освобождава българи е освободител, а като освобождава руснаци е агресор, така ли е?
Да отидоха до Цариград и си върнаха до балкана и направиха една държава плюнка. Оставиха милиони българи пак на сатрапите.
Аз да питам кое е онова събитие в историята ни, което е замислено от българи - съратници и съмишленици на Ботев и Левски, реализирано от българи напук на всички велики сили и след това защитено от българи на бойното поле? Дали пък това събитие не е истинският ни национален празник?
Като си започнал да питаш питай и за онези българи, които предадоха апостолите, които гледаха отстрани Априлци и които се писаха първи борци взимайки властта в освободената от Русия България.
замислено от българи - съратници и съмишленици на Ботев и Левски, реализирано от българи завърши де...реализирано по български - 2,3 балкански градчета от селски тип...и една екскурзия от Козлодуй до Вола...
Я, един горд "историк". Да дам и годината, че гледам на някои им е трудно с българската история - 1885 г.
Ма тва ли ве - на умрело куче нож да вадиш!? Ми кат си такъз съединител що спре с Румелията - ми Македония, беломорието, Одрин...