Коментари - Фелипе Шести положи клетва като крал на Испания | dnes.dir.bg
назад

Фелипе Шести положи клетва като крал на Испания

Новият испански крал Фелипе Шести се закле във вярност към конституцията.

Обратно в новината

Коментари - Фелипе Шести положи клетва като крал на Испания | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Не мога да повярвам че толкова неграмотни хора коментират новината!!!Испания най-бедна в Европа?!Което доказва, че който си няма друга работа-коментира.Както някой по-горе отбеляза, кралят е един, не се сменя на всеки 4 години, така всеки свързва Испания в частност, или която и да е друга държава с нейния крал или кралица, а не се чуди кой беше президента на еди коя държава и от коя дупка го извадиха. Всяко нещо е с времето си, монархията не е това което е била някога, но кога за последно сме били горди от човека, който ни води?

ами и този е роднина на симеончо ама си отиват от бразилия тези завоеватели и откриватели на хамерика!!!!!!!!!!!

братчето стана крал... сестричката вече е крала

Става ми и смешно и тъжно като чета коментарите. Първо;Няма бедстваща монархия в Европа. Второ;Те тежат на бюджета толкова,колкото и издръжката на президента. Трето;Морала им е поучителен.Заради гаф на зет му,краля абдикира.А тук ги съдят ,пред цялата държава доказват,че са маскари,но никой не си е подал оставката/не пускат кокала/. Четвърто;Не идват на всеки 4 години нови цървули с цялата си рода в София,ние да им плащаме наема на апартаментите,тока,водата,бензина и т.н. Кой е по-зле?Смешници!

четете бе хора... точно испански кралски зет го съдят от 2 години.. има вече една присъда... крупни измами... абдикацията не е от срам а от старост и с кво е цъфнала испания... виж вуншен дълг, вътрешен дифицит и безработицата... най бедната държава в европа

Ние четем...,но не избирателно!

инфанта Кристина съпругата на въпросния хубавец не е на церемонията ... ОБВИНЯЕМА

ПИПО

Приятелю, бедстваща монархия в Европа няма ( за разлика от останалия свят) по много причини. Като например; Английската, Испанската, Холандкста и др. корони, са владели и смукали половината свят. Да не забравяме, че именно тези държави са имали десетки колонии и робството е било съвсем законно. След столетия смучене на чужда кръв, е много лесно да се биеш в гърдите и да казваш, че Парламентарната монархия е най добрата демокрация. А за това колко струва на данъкоплатеца е без коментар. И още нещо, ние не сме база на сравнение, така че не бъркай нещата.

ПИПО

Това което не се споменава е, че церемонията е реминала пред огромни мерки за сигурност. Има непрекъснати стачки против монархията. Хората искат Република. Странно е как в 21 век, има още короновани персони.

има до сега 5тима задържани и около 40 избутани протестиращи в съседни улици

нивото на тази институция е като нивото на "червените" на световното по футбол. каква е връзката?! -а лентата тече...

Няма да му е дълго царуването на Филипчо.

Нека всички българи видят как испанците уважават своите монарси.А нашия принц Симеон -Хасан е прогонен от Родината си.

По същата логика можеш да плачеш и за падишаха.

Че султан Баязит -покорителя на Ромелия(българия ако не знаеш) е племенник на цар Иван Шишман който продава сестра си на султан Мурад в харемаКлара-Тамара(Мара).Синът на Иван Шишман става Искандер и дълги години е васал на своя първи братовчед.Та монархиите са свързани.

монархията беше възстановена от франко с цел да запази испания единна и в цялост след неговата кончина. много мъдър и далновиден ход- историята го показва. при нас връщането на царя- комарджия нема този обединителен ефект.

Испания отново става монархия след смъртта на Франко. Крал става Хуан Карлос при жив баща, който абдикира в негова полза. Кралят, без да управлява пряко, има обединяваща нацията роля. Да не забравяме, че Испания е многонационална държава. Ролята на Хуан Карлос при осъществяването на демократичния преход в Испания е съществена и неоспорима. Кралят изигра и съществена роля за ликвидирането на военен фашистки метеж в Испания. Новият испански крал Фелипе ІV е отлично образован и подготвен за мисията си. Освен гражданско образование има и военни специализации, в т.ч. военна академия. Съпругата му Летисия не е с брагороднически произход (за разлика от майка му доня София, която е гръцка принцеса). Испания, като Madre-Patria, има водеща роля в испаноезичния свят (Латинска Америка). В този контекст испанският крал има висок авторитет сред населението и държавните ръководители на тези държави. Испанските крале са от династията на Бурбоните.

Новият крал е Фелипе V. Фелипе V е първият крал от Бурбоните (внук на Луи ХV). От тогава (началото на ХV век) до сега, крал с такова име не е имало.

А-ха, ясно. Дир-а има проблем с римските цифри. Новият крал е 6, старият 5. Луи е 14, а векът 18. :)

остряла смешна институця,изван времето, която тежи на данакоплатеца ! транслитериран текст

Abu Talib

Изглежда свестен мъжага.

Айде стига с тези крале и кралици ,човек като чете такива статии ще остане с впечатление че сме 12век а не 21.

Мястото на кралете и принцесите е в приказките !

Какви са задълженията на испанския крал ?

да прави наследници

народа във всички градове манифестираха, събираха подписки за референдум... никакво внимание... давате ли си сметка колко струва церемонията...и фактите в испания цари истински глад ... няма др държава която да е създала банка за храни, за подаяния... banco de alimentacin банките в последните 3 год. отнеха 740 000 жилища... колко ли са бездомните вижте вътрешния дефицит.... да живее краля....той не краде... законно е обложил поданиците си

поправка bancodealimentos

Да - защото нашето президентство ни излиза безплатно. Подобни приказки бяха на мода по времето на СССР. При сравнителен анализ се оказва, че монархиите обикновено са по-богати от републиките.

познаваш ли по бедна държава от испания

Много метачи и миячи на съдове има в този форум. Морето им е до колене, а мозъците плитки.

изхождайки от себе си правиш обобщения и за другите? Гледай си в собствената копанка с помийка и се уригвай презадоволено и хич не се занимавай с неща, които съвсем не разбираш, като писането по форуми разни...

А защо го приемаш толкова лично?

Много "разбирачи" са се изказали по-долу без да знаят каво е нивото на монархиите в Европа и нивото на РЕПУБЛИКА България. Ще им се приплаче от сравнението.

Преди да цвъкаш глупости си отговори на въпроса кога (коя година) беше възстановена монархията в Испания и я сравни с нивото на такива монархии като английската, холандската или шведската, например, които никога не са преставали да съществуват като институции... Ама то ти, простото, си си просто...

Не му потръгна на Филипчо... Сега всички боклуци - целият хишпански национален отбор - щяли да дойдат да го поздравят, след което на площада пред двореца щяли да си направят харакири... А дано!

Да не си заложиш на губещ кон? :)) Дай, да убием коня, че ти не разбираш от футбол ли? :)

Какво общо има новината за краля с комунистите? Или просто -"дойдохме си на думата".

бе, джанъм? Нали се сещаш - и при комунистите, и при монархиите всички са равни, ама има някои по-равни от другите...

Никой не го иска този "крал", рано или късно Испания ще стане Република.

Само че испанците, които никога не са се отличавали с кой знай каква интелигентност пееха съвсем други песни преди да ги удари кризата и тогава за краля си под самолета и зад влака скачаха, даааа...

Това да си цар или крал вече си е изживяло времето. Все пак сме 21 век и за такива монарси няма място. Той е крал, а другите са поданици с наведени глави? Ха-ха-ха....

Който служи, може и да лапа. Даже най-добре да лапа, за да служи. Лошото е, когато някой лапа, но проваля държавата си. Комунисттие са най-яркият пример в историята за това. Те лапат повече, отколкто всички кралски семейства в Европа, но народите им са бедни и страдат. Европейските монархии поддържат добър стандарт за народите си. Факт. Неуспорим. Завистта на простака и лумпена могат да го накарат да си навлече много беди. За това казвам, че привържениците на комунизма и противниците на монархизма са сбърканяци. Не съм монархист по душа, но след като очите ми виждат полза за народите от това политическо и държавно устройство, не мога да не споделя убеждението си от факите. Неуспоримите факти, а не завистническата повърня на слабоумни полухора. Монархът е най-малко струващият гарант за нацията от всички други, познати днес! Това прави неговите услуги евтини и ефикасни в сравнение с други възможности или в сравнение с липсата на институция гарант. Факт. Може да живее в охолство, но простата математика показва да е най-изгодната гарантираща институция - гарант за много процеси и срещу много опасности в обшествата. Ако сложиш на такава позиция ниско платен служител, смятай провала за гарантиран. Е, защо тогава да го правим? Има само един аргумнет: завист. Много долно чувство и мотив.

Поне ще имат красива кралица,а не като нас-много втори дами и нито една Първа.

Испанска трагедия. Лошо се пада от високо, световните шампионите са като краля.

Голем праз, тея да не идват от миналото бе?

Има протести из цяла Испания с искане за референдум за премахване на монархията. Монархията е отживелица.

Да не би да искат комунизъм бе , я питай

Много си назад във времето Иво. Сега това не е комунизъм, а див капитализъм, без правила и закони, правиш ли разлика?

и футболните национали на Испания ще се завърнат за да присъстват на коронацията...

pegenes

Фелипе или баща му, все тая, системата остава същата - кралят е само представителна фигура, без никакви действително решаващи функции. Това е клопката на "демокрацията" - няма отговорни за нищо, каквото и да стане не могат да бъдат посочени конкретни виновници и така наказани няма. Когато нещата вървят добре всичко е наред, но какво става когато управлението осере положението? Ако кралят (или диктаторът) има действителна власт, може да му бъде отрязана главата, да бъде свален, сменен и т.н. А какво става при "демокрацията"? Нищо! Последствията за съсипалите една цяла държава са нула! Също като в България, куп крадци грабят и безчинстват, но не можеш да обвиниш "избраните от народа", защото те са невинни, "другите" са им попречили да изпълнят добрите си намерения. И така топката се прехвърля непрекъснато и играта продължава. От друга страна как да разбереш кой диктатор искащ "цялата власт" има добри намерения? Докато не опиташ няма как да разбереш, а и никой не обича да му нареждат, недоволни винаги има. При нашия български манталитет просто изход няма, обречени сме на мизерия и грабеж.

това с монархията - не е ли остатък от феодализъма, който е абсолютно не съвместим с принципите на демокрацията?

сега кво са??? За едни моренцето, за други планините, трети си има ниви и тн, как сме сега???

нима споря че демокрацията и капитализъма са не съвместими? Нали знаете цитата от Платон?

Няма никаква нужда от крал и монархия, а от работни места.

точен коментар! но паразитите и глупаците не свършват!

И от нов треньор на националния по футбол, па може и нов отбор.

днес взеха коронатана царя, утре главата.

...............

Тия нямат ли демокрадция дали садам ,ким или този все тая.

А, аз се чудя защо след Испания, Ирак и Северна Корея са страните с най-много българи...

Колко забавно, да отпаднеш като последния клошар от Световното, а в същото време да ти сложат нов крал! Това само в Испания може да се случи! А на вниманието на испанофилите: в България всеки е крал ;).

Много повърхностно разсъждение. Испания бяха световен шампион преди 4 години, което показва, че освен силни единици имат и силен колектив. Има две възможности - или са разпаднали дисциплината както текущия немски шампион, който беше бит като за световно от Реал Мадрид, или промяната в държавния апарат оказва някакво разконцентриращо влияние на всички - играчи и треньори - на подсъзнателно ниво, което не е отчетено от треньора нито от ръководството.

Испанската държава ще се засили, защото новият крал е млад и енергичен и ако е достатъчно мъдър и дипломатичен ще увеличава културното влияние на испаноговорящите по един ненатраплив начин. Ние имаме шанса да сме близки с кралското семейство и ще дойде време, когато ще може да върнем монархията съвсем спокойно и ще има добри последици за ужас на руснаците и американците.

Коя монархия ще върнете?

А бе да ти кажа честно, нищо с което се захванеш лично ти, му нямам вяра , че ще е подчтенно!

имал военно образование, учил в чужбина-сигурно е същия тъпанар като симеончо, пратен в уест поинт, защото за другаде не става

Ти кога за последно посети Уест Поинт ?

Така се бях притеснил за испанците с тоя стар крал, ама сега с нов - спокоен съм!

Ще има и нов треньор.